Labrīt

EK: «Camart2» projekts pierāda - Latvijas zinātnieki spēj būt Eiropas zinātnes elitē

Labrīt

Situācija novados pirms pašvaldību vēlēšanām

Daļā Dienvidsudānas iestājies bads; ES palīdzēs ar 82 miljoniem eiro

Daļā Dienvidsudānas iestājies bads; ES palīdzēs ar 82 miljoniem eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pēc tam, kad Apvienotās Nācijas oficiāli paziņoja, ka daļā Dienvidsudānas ir iestājies bads, Eiropas Savienība nolēmusi šai Āfrikas valstij sniegt ārkārtas humāno palīdzību vairāku desmitu miljonu eiro apmērā. Brisele tomēr uzsver, ka ar humāno palīdzību vien nepietiks – ir vajadzīgs arī politiskais dialogs starp vairākus gadus ilgušajā bruņotajā konfliktā iesaistītajām pusēm.

Apvienotās Nācijas šonedēļ paziņoja, ka daļā Dienvidsudānas valda bads. Šī ir pirmā reize pēdējo sešu gadu laikā, kad ANO oficiāli paziņojusi par badu kādā pasaules daļā.

Bads izsludināts Dienvidsudānas Vahdas štatā, kas pazīstams arī kā Vienotības štats, un tas atrodas šīs Āfrikas valsts ziemeļu daļā.

Saskaņā ar Apvienoto Nāciju vēstīto, šeit no bada cieš vairāk nekā 100 tūkstoši cilvēku. Vēl aptuveni miljonam cilvēku draud bads. ANO norāda, ka Dienvidsudānā kopumā steidzama palīdzība ir nepieciešama gandrīz pieciem miljoniem cilvēku – tie ir 40 procenti no valsts iedzīvotāju skaita.

ANO Pārtikas un zemkopības organizācija, ANO bērnu aģentūra UNICEF un Pasaules Pārtikas programma kopīgajā paziņojumā norādīja, ka „bada oficiāla izsludināšana nozīmē, ka cilvēki jau ir sākuši mirt no bada.”

Humānās palīdzības organizācijas norādījušas, ka badu izraisījis cilvēks. Proti, bez tādām dabas stihijām kā sausums pie tā vainojams arī bruņotais konflikts.

Dienvidsudāna ir pasaulē šobrīd jaunākā valsts – tā 2011.gadā ieguva neatkarību no Sudānas. 2013.gadā Dienvidsudāna ieslīga pilsoņu karā

pēc tam, kad prezidents Salva Kīrs apsūdzēja savu sāncensi un bijušo viceprezidentu Rieku Mačaru par valsts apvērsuma sazvērestību ar mērķi viņu gāzt.

Kaut tika noslēgts miera līgums, pirms pusotra gada kaujas atsākās, kas radījis lielus cilvēku upurus.

Eiropas Savienība (ES) šonedēļ paziņoja, ka Dienvidsudānai sniegs ārkārtas humāno palīdzību 82 miljonu eiro apmērā. Eiropas Savienības humānās palīdzības komisārs Kristos Stilianides paziņoja, ka „humāno traģēdiju Dienvidsudānā pilnībā radījusi cilvēku rīcība.” Bet Eiropas Komisijas pārstāvis Karloss Martins Ruizs de Gordehuela norādīja, ka ar humāno palīdzību vien nepietiks – ir vajadzīgs arī politiskais dialogs starp konfliktā iesaistītajām pusēm:

„Šī ir cilvēku izraisīta krīze. Humānās krīzes nevar atrisināt tikai ar humāno palīdzību. Ir nepieciešams arī politiskais dialogs. Valsts var tikt atjaunota, un cerības, kas radās līdz ar neatkarību, var tikt piepildītas, tikai noliekot ieročus.”

Gordehuela arī uzsvēra, ka vairākus gadus ilgušā konflikta dēļ humānās palīdzības organizācijas nespēj netraucēti piekļūt krīzes skartajiem punktiem:

„Mēs uzsveram, ka ir svarīgi garantēt pieeju visām humānās palīdzības organizācijām. Tām patlaban ir grūtības nodrošināt palīdzības sniegšanu.”

Apvienotās Nācijas ņem vērā noteiktus kritērijus, pēc kuriem vadoties izsludināt, vai ir iestājies bads. Starp tiem – vismaz piektā daļa mājsaimniecību konkrētajā reģionā saskaras ar ārkārtīgu pārtikas trūkumu; akūtu badacietēju skaits pārsniedz 30%, un mirstības līmenis pārsniedz divas personas dienā, rēķinot uz 10 tūkstošiem iedzīvotāju. Pēdējo reizi bada stāvoklis bija izsludināts Somālijā 2011.gadā. Pēdējā laikā ir bijuši brīdinājumi par bada stāvokli arī Jemenā, Somālijā un ziemeļaustrumu Nigērijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti