Pasaules panorāma

"Starlink" satelītinternets Ukrainas kaujas laukā

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma - Krievija apšaudēm Ukrainā izmanto dronus; Kāda pasaulē ir situācija ar Covid-19?

Kāda patlaban Covid-19 izplatība pasaulē?

Covid-19 pandēmija pasaulē ir mazinājusies, tomēr sekas joprojām jūtamas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pasaules Veselības organizācija vēl nav paziņojusi, ka Covid-19 pandēmija būtu beigusies, taču nesen izteicās, ka tās beigas jau ir saskatāmas. Baltijas valstīs saslimšanas gadījumu skaits būtiski krities, bet ārsti arvien iesaka saglabāt piesardzību un potēties, ja kopš iepriekšējās vakcinācijas pagājuši vairāk nekā seši mēneši.

Kopumā pasaulē inficēto skaits, kā arī ar kovidu saistīto nāvju skaits būtiski sarucis. Lielākā daļa ierobežojumu ir vai nu daļēji, vai pilnībā atcelti. Liela daļa organizāciju, kas pandēmijas kulminācijas laikā aktīvi apkopoja datus, tagad to pat vairs nedara.

Pirms divarpus gadiem ārsts Ēriks Niedrītis stāstīja, ka ASV lielpilsētā Ņujorkā ar koronavīrusu cīnās kā kareivis frontes līnijā un pacientu plūsma ir ļoti intensīva, bažas par nākotni – milzīgas. Tagad situācija ir krasi mainījusies.

Ārsts Ēriks Niedrītis Ņujorkā.
Ārsts Ēriks Niedrītis Ņujorkā.

"Pašreizējais kovida variants ir maigāks, vieglāks, lai arī tas ir lipīgāks. Vairāk cilvēkiem ir pozitīvi mājas testi. Bet mums pašlaik slimnīcā nav neviena reanimācijas, intensīvajā nodaļā, neviens nav pieslēgts plaušu ventilēšanas aparātiem.

Agrāk mums bija veselas nodaļas tikai ar kovida pacientiem. Tagad ir tikai pāris izolācijas istabu. Tādā ziņā stāvoklis ir ļoti uzlabojies," stāsta Niedrītis, kurš strādā Longailendas Ebreju medicīnas centrā.

"Labas ziņas ir, ka mums tagad ir omikrona vakcīna. Es pats to saņēmu pirms divām nedēļām, tā ir mana piektā pote. Šī vakcīna ir īpaši izgatavota omikrona variantam. Problēma ir tā, ka tie varianti katras trīs, četras nedēļas mainās. Parasti tās izmaiņas nav nelabvēlīgas, bet nekad nevar zināt, kad tās izmaiņas var nest atkal spēcīgāku vīrusu, kas var darīt mums skādi."

"Ir mazāka interese potēties, lai arī pašlaik slimnīcās sniedzam potes, un tās visas ir aizrunātas. Ir jāgaida kāds laiks, līdz to var saņemt. Interese ir, bet daudzi cilvēki neklausās ziņas, nemaz nezina, ka piektā pote ir dabūjama, un tā ir tā omikrona pote. Daži saka, ka ir dabūjuši pirmās divas potes un ar to viņiem pietiek. Bet tie bailīgie potējas."

ASV kopumā vairs praktiski nav Covid-19 ierobežojumu. Kopējais saslimušo skaits turpina sarukt.

"Tautai apnikuši visi tie kovida ierobežojumi. Varbūt desmit procenti brīvprātīgi velk maskas lidmašīnās, autobusos, bet vairākums grib dzīvot kā vecajos laikus, normālu dzīvi. Iet uz restorāniem, iet uz teātri bez maskām. Ierobežojumi līdzi nes arī visādas ekonomiskās grūtības tirdzniecībā un biznesā.

Pašlaik politiķiem būtu grūti atgriezties pie vecajiem ierobežojumiem, jo cilvēkiem tas ir apnicis," atzīst Niedrītis.

Tomēr pandēmijas sekas joprojām ir jūtamas. Pēc ārsta teiktā, bieži gadās pacienti ar tā saucamo garo kovidu, ir arī ielaistas slimības.

"Tagad jaunākās ziņas ir tādas, ka tie, kas slimojuši pirms gada, viņiem ir tā saucamais "garais kovids". Sekas sirdij – kovids izraisa iekaisumu sirdī, sirds asinsvados, asins cirkulācijas sistēmā, sirds muskuļos.

Sevišķi veci cilvēki tagad vairāk nāk uz slimnīcu ar aritmiju, ātriju fibrilāciju, ar sirdstrieku un ar sirds mazspēju. Tāpēc labāk ir neslimot un nemaz nesaķert kovidu, dzīvot veselīgi, nekā riskēt un veidot tādus apstākļus, kur slimība var izpausties ilgu laiku," uzsver Niedrītis.

"Ir daudz problēmu un daudz komplikāciju, jo divus gadus cilvēki negāja uz pārbaudēm. Tādā ziņā retāk ir agrīnā stadijā atklāts vēzis, tas ir ielaists, cilvēki nāk smagāk slimi, ir arī citas kaites, piemēram, sirds kaites, kas nav laikus atklātas.

Ir komplikācijas, un cilvēkus ir grūtāk ārstēt, jo viņi pie daktera nāk jau slimāki."

Arī citos pasaules reģionos situācija ir līdzīga. Lielākajā daļā Eiropas, Vidusāzijā, Dienvidamerikā un Austrālijā saslimšanas gadījumu skaits ir būtiski krities un ierobežojumi mīkstināti. Vairākās Āfrikas valstīs oficiālie dati vispār neuzrāda inficēto skaitu pēdējā laikā.

Ķīnā gan ik pa laikam tiek atklāti vīrusa perēkļi, kam seko stingra karantīna, un valdība arvien turas pie stingras politikas, kas ierobežo arī ceļošanu. Citviet Āzijā gan ir daudz brīvāk.

Ar latvieti Elizabeti Kalnozolu, kas dzīvo un strādā Malaizijā, pēdējoreiz sazinājāmies 2020. gada pavasarī, kad ielas bija bloķētas, visur varēja pārvietoties tikai maskās un obligāti bija jāizmanto QR kodi, apmeklējot jebkādas iestādes. Tagad tik stingru noteikumu vairs nav, bet piesardzība palikusi.

Malaizijā dzīvojošā latviete Elizabete Kalnozola
Malaizijā dzīvojošā latviete Elizabete Kalnozola

"Šobrīd maskas vairs nav obligātas, tās jānēsā tikai sabiedriskajā transportā. Cilvēki tomēr joprojām ir ļoti piesardzīgi, es teiktu, ka Malaizijā it īpaši, bet arī kopumā Āzijas reģionā.

Daudzi izvēlas nēsāt maskas, un bieži vien daudzi pat aizrāda kaimiņiem un kolēģiem, ka jāuzvelk maska, jo kovids tomēr arvien ir apkārt, ir saslimšanas gadījumi."

Tagad arī ceļot iespējams brīvi, un Elizabete gan darba, gan privātās darīšanās pabijusi vairākās reģiona valstīs. Noteikumi gan katrā nedaudz atšķiras.

"Šobrīd esmu Taizemē, man neviens nepaprasīja, vai esmu vakcinēta, vai ir veikts kāds tests, nav nekādas karantīnas, viss ir ļoti viegli un atvērti.

Bet ir valstis, kur biju pirms mēneša, piemēram, Dienvidkoreja, kur joprojām nepieciešami PCR testi, kas nav lētākais prieks, bet joprojām rada uztraukumu, kas būs, ja būs, jo, ja esi pozitīvs un esi iebraucis valstī, tev joprojām septiņas dienas jāpavada viesnīcas karantīnā, kas pašam jāapmaksā.

Protams, ja ir ceļojumu apdrošināšana, tā to palīdzēs nosegt. Tādēļ joprojām obligāti, jebkur braucot, ir jāņem apdrošināšana, kas iekļauj kovida saslimšanas sekas."

Lai arī kopumā dzīve atgriezusies ierastajā ritmā, pandēmija atstājusi savas sekas – pludmales Filipīnās, Taizemē un Bali, salīdzinot ar 2020. gadu, ir tukšākas.

Tas ietekmējis vietējo iedzīvotāju iespējas nopelnīt un mudinājis pārkvalificēties tos, kuri iepriekš strādāja tūrisma nozarē. Tagad jaunus izaicinājumus radījis arī Krievijas uzsāktais karš Ukrainā.

"Kara dēļ aviobiļešu cenas ir paaugstinājušās, kas ļoti, ļoti ierobežo daudzus tūristus. Tas pat varbūt vairāk ir nevis kovids, kas ietekmē tūrismu, bet gan dārgās izmaksas ceļošanai," secina Elizabete.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti