Pasaules panorāma

Ieskats 15. aprīļa "Pasaules panorāmas" tematos

Pasaules panorāma

Tramps kritizē Ķīnas ietekmi PVO

Frontes līnijā - Ņujorkas ārsta ikdiena

Covid-19 frontes līnijā - Ņujorkas ārsta Niedrīša ikdiena

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Covid-19 turpina izplatīties Amerikas Savienotajās Valstīs. Tur inficēto skaits pārsniedzis 600 tūkstošus, bet miruši vairāk nekā 26 tūkstoši cilvēku. Šis ir īpaši saspringts laiks ārstiem, kuri ik dienu cīnās par pacientu dzīvībām, bet kuriem nepieciešamais aprīkojums ne vienmēr ir pietiekamā daudzumā. Par ikdienu, strādājot vīrusa epicentrā Ņujorkā, "Pasaules panorāmai" stāsta ārsts Ēriks Niedrītis. Aizvadītās trīs nedēļas visiem slimnīcas darbiniekiem bijušas īpaši saspringtas - visi strādājuši kā zaldāti frontes līnijā. 

Ārzemju medijos redzamas fotogrāfijas un video ar masu kapiem, kuros cilvēki aizsargtērpos ievieto zārkus. Hārtailendā, kas ir sala netālu no pilsētas, lielākoties tiek apglabāti ņujorkieši, kuriem nav tuvinieku vai kuri nevar atļauties bēres. Tikmēr cīņa pret neredzamo ienaidnieku turpinās pašā pilsētā. Piemēram, Longailendas ebreju medicīnas centrā, kas atrodas vienā no Ņujorkas priekšpilsētas rajoniem, ārstējas vairāk nekā 500 vīrusa skarto pacientu, no kuriem aptuveni 130 cilvēku pieslēgti pie ventilatoriem.

"Kad mēs sākām pirms trīs nedēļām, bija kādi 90 pacienti, no kuriem četri – pie ventilatoriem. Katras četras, piecas dienas tas skaits dubultojās," stāsta Niedrītis.

"Mēs strādājam frontē kā zaldāti. Nekad nevar zināt, kad mums gadīsies tas bacilis. Bet mēs mēģinām darīt visi, ko varam," uzsver ārsts.

Tagad, kā skaidro Niedrītis, jaunu pacientu skaits vairs tik krasi nepieaug, mazāk cilvēku tiek pieslēgti pie ventilatoriem, un mediķi cer, ka sliktākais ir aiz muguras. Vien pāris nedēļu laikā iegūtā pieredze un zināšanas esot milzīgas.

"Tagad katru dienu mēģinām citādi ārstēt un kļūstam gudrāki. Piemēram, sākumā uz ventilatoriem skābekļa procentu dzinām augšā uz simts procentiem. Tagad izrādās, ka tas kaut kā bojāja plaušas. Tagad mēs turam to skābekļa procentu aptuveni 95-96," stāsta ārsts.

Niedrītis ikdienā strādā ar Covid-19 pacientiem, kuriem vēl nav nepieciešami ventilatori. Tos, kuriem sāk trūkt skābekļa un kāpj temperatūra, nosūta uz intensīvās terapijas nodaļu. 

"Tas mirušo skaits ir liels, bet tas atspoguļo to, ka tie ir tie pacienti, kas pirms divām nedēļām tika ievietoti, likti pie ventilatoriem, un mēs nevarējām viņus glābt. Ir vienmēr bēdīgi, kad kāds nomirst, un mums sirds sāp, bet ir tā cerība, ka tagad, kad samazinājās jauno slimnieku skaits, ka pēc divām nedēļām kritīsies arī mirušo skaits," saka Niedrītis.

Vīruss skar ne tikai gados vecākus un slimus cilvēkus, bet arī jauniešus, kuriem kādu iemeslu dēļ bijusi novājināta imunitāte. Kā uzskata Niedrītis, neviens ASV neparedzēja, ka vīrusa uzliesmojums būs tik nopietns. Sākotnēji mediķiem trūcis masku, briļļu, cimdu un cita tik nepieciešamā aprīkojuma.

"Mums ir tā N95 maska. Tā ir laba, filtrē 95% no visiem infekcijas putekļiem. Bet mums to trūkst. Agrāk mēs lietojām šādas vienu dienu un tad sviedām ārā. Tagad mums ir jālieto tā visu nedēļu. Lai maska saglabātos veselu nedēļu, mēs liekam otru masku pāri. Tā mēs esam dubultā maskēti. Šo masku mēs sviežam projām dienas beigās," norāda ārsts.

Sākotnēji arī netika veikts pietiekami daudz Covid-19 testu, kā skaidro Niedrītis. Pārbaudīja tikai tos, kuriem bija redzami simptomi. Īpašas bažas ir par inficēto mediķu skaitu. Eksperti lēš, ka Covid-19 varētu būt skāris tūkstošus. Arī Longailendas ebreju medicīnas centrā ir vairāki darbinieki, kuri inficējušies, no kuriem divi ārstējas slimnīcā. Niedrītis, tāpat kā citi medicīnas centra darbinieki, ievēro īpašu piesardzību.

"Mājās pie durvīm novelku zābakus, tur man ir veļas maiss, kur es tūlīt visas slimnīcas drēbes ielieku. Tur ir galdiņš, kur nolieku maku, atslēgas, identifikācijas karti. Tad es ar salveti tos visus noslauku. Tad es skrienu nomazgāties dušā, tad es uzvelku tīras drēbes, kas nav nekad bijušas slimnīcā.

Tad es izmazgāju visu slimnīcas veļu. Un tad es uztaisu vienu džinu ar toniku pēc tam.

Tanī tonikā ir hinīns, kas ir vecās britu zāles pret malāriju impērijas laikā. Hinīns, kad ir ražots fabrikās, to sauc par hlorhinīnu. Tas ir radinieks ar hidroksihlorhinīnu, un es padomāju – kāpēc neiedzert džinu ar toniku, kad esmu mājās," stāsta mediķis.

Ik vakaru ārsts sazinās ar mediķiem no citām slimnīcām, kā arī medicīnas skolas biedriem, lai pārrunātu pieredzi. Sazvanīšanās notiek arī ar draugiem un radiniekiem, kuri uztraucas par mediķa veselību. Niedrītis uzskata, ka šajā laikā var novērot īpašu cilvēku solidaritāti un labsirdību citam pret citu. Piemēram, kaimiņi viņam izgatavojuši sejas vairogu, bet vietējā picērija ārstiem pagājušajā nedēļā atsūtījusi 35 picas kā ziedojumu.

Vēl arī tumšajās diennakts stundās par godu mediķiem un palīdzības dienestu darbiniekiem īpaši izgaismotas daudzas pazīstamas ēkas, to skaitā "Empire State Buiding", kas iedegas sarkanā un baltā krāsā.

Tagad vairākās slimnīcās ieviesti tā saucamie ātrie testi, ar kuriem pārbaudīt neatliekamās medicīniskās palīdzības darbiniekus un citus, kuru veselība šajā laikā ir īpaši apdraudēta. Testa rezultātu var uzzināt vien sešās minūtēs.

"Tas mums ļoti palīdzēs, jo citādi mēs tos pacientus uzturam un gaidām veselu dienu, vai viņi būs pozitīvi vai negatīvi. Ja mēs ātrāk to zinām, tad viņus ātrāk var sūtīt mājās – prom no slimnīcas un prom no baciļiem," saka Niedrītis.

Ārsts ir pārliecināts, ka Ņujorkas iedzīvotāji apzinās situācijas nopietnību un ievēro īpašu piesardzību. Ja visi būs apzinīgi, Covid-19 skarto skaits mazināsies.

"Es teiktu, ka visi te ir ļoti nopietni, klausa. Ņujorkas pilsēta ir tukša. Priekšpilsētas ielas ir tukšas. Cilvēki dzīvo mājās, nekur neiet, nepulcējas. Ja iet uz pārtikas veikalu, - ko, es uzskatu, vispār vajadzētu samazināt un ēst to, kas ir mājās, - ievēro to divu metru distanci no citiem. Tagad mēs visi velkam ārpusē maskas, mazgājam rokas un uzmanāmies. Es domāju, ka tas viss nesīs labas sekmes pēc īsa laika," saka Niedrītis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti