Pusdiena

Japānas premjera Šinzo Abes partija pārliecinoši uzvar parlamenta vēlēšanās

Pusdiena

Darbinieks: Daļu «Metalurga» strādnieku atbrīvo no darba

Čehijas vēlēšanās uzvarējusi eiroskeptiskā miljardiera Andreja Babiša partija "ANO"

Čehijas vēlēšanu uzvarētājs: Neesmu drauds demokrātijai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

„Es esmu gatavs sadarboties ar Briseli un neesmu drauds demokrātijai. Mēs arī stipra daļa no NATO,” tā pavēstījis populistiskais Andrejs Babišs, centriskās partijas „Neapmierināto pilsoņu akcija” līderis. Viņa vadītais spēks nedēļas nogalē uzvarēja Čehijas parlamenta vēlēšanās. Iepriekš Babišs ir publiski paudis eiroskeptiskus vēstījumus. Tādēļ Brisele patlaban rūpīgi vēro notikumu attīstību Čehijā, tā kā arī tās prezidents Milošs Zemans ir bijis sīvs Eiropas Savienības kritiķis.

Pēc nedēļas nogalē notikušajām parlamenta vēlēšanām Čehija gatavojas veidot valdības koalīciju. Līderu laurus plūkusī miljardiera Andreja Babiša dibinātā centriski populistiskā partija "Neapmierināto pilsoņu akcija" jeb ANO sola interesantus laikus ne tikai pašai Čehijai, bet arī Eiropas Savienībai, kas jau bija konstatējusi, ka eiroskeptisko spēku ietekme rūk.  

Babišs ir politiķis, kurš gan pamanījies asi kritizēt Briseli, gan arī, kā vēsta vietējie mediji, savās interesēs izmantot Eiropas Savienības fondus.

Babišu dēvē par Čehijas Silvio Berluskoni, tātad skandalozā bijušā Itālijas premjerministra vārdā, vai arī par Čehijas Donaldu Trampu. Babišs ir asi kritizējis imigrāciju un ir iestājies pret eirozonu.

Čehija ir viena no tām valstīm, kas vienotās valūtas grupai joprojām nav pievienojusies. Tiesa, tūdaļ pēc ievēlēšanas, uzvaras priekā, Babišs nāca klajā ar Briselei visai mierinošu vēstījumu, proti, ka viņš ir gatavs darboties Eiropas Savienībā un nav drauds demokrātijai, kā arī Čehija turpinās būt stipra daļa no NATO.

Viņš ir arī solījis, ka neveidos koalīciju ar ekstrēmiem spēkiem un ka viņa vadībā Čehija meklēs ciešāku sadarbību ar partneriem ārpus tā saukta Višegradas valstu bloka, kurā ietilpst arī Ungārija, Polija un Slovākija.

Brisele tradicionāli valstu iekšpolitiskos procesus nekomentē, taču Babiša iespējamā nonākšana premjerministra krēslā nesolītu vieglākās dienas. Čehija jau līdz šim ir bijusi viena no sarežģītākajām partnerēm pie kopējo sarunu galda un kopā ar pārējām Višegradas valstīm nav aktīva bloka dziļākas integrācijas aizstāve.

Arī tas, ka Čehijas vēlētāju vairums ir devis priekšroku līderim, kurš kampaņā ir bijis eiroskeptisks un ir ar apšaubāmu reputāciju, turklāt tiek turēts aizdomās kā Čehijas specdienestu darbinieks komunisma laikos, liecina arī par kopējo noskaņojumu valstī.

Arī tam uzmanību pievērsuši daudzi Eiropas mediji. Kā raksta Briselē pazīstamais izdevums „Politico”, Babiša nokļūšana varas krēslā būtu pamatīgs trieciens Eiropas Komisijas prezidentam Žanam Klodam Junkeram, kurš vēlas, lai pēc Lielbritānijas aiziešanas no bloka pēc iespējas vairāk valstu pievienotos eirozonai.

Bijušais Čehijas prezidenta Vaclava Havela padomnieks, tagad Prāgā bāzētās privātās augstskolas - Ņujorkas Universitātes direktors Jirži Pehe atzinis, ka tuvākajā laikā no Čehijas politiķiem varēs sagaidīt vairāk Eiropas Savienībai kritisku vēstījumu, bet patlaban kopumā ir visai liela neskaidrība.

Tomēr Čehijas pašas interesēs ir saglabāt ļoti ciešas saiknes ar bloku, tā kā 80 procenti tās produkcijas tiek eksportēti tieši uz eirozonas valstīm. Eksperts uzskata, ka šajā ziņā Babišam agri vai vēlu nāksies savu politiku pārdomāt. Taču Čehijas valdības koalīcijas izveidošana varētu ievilkties, tā kā pagaidām nav skaidrs, vai Babišam pietiks pārējo politisko spēku atbalsta, lai izveidotu vairākuma valdību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti