Dienas notikumu apskats

ECT: Navaļnija aizturēšanas - politiski motivētas

Dienas notikumu apskats

Zolitūdes traģēdijas vietā esošajam namam Rīgas dome dubulto nodokļu likmi

Protestos Prāgā pieprasa Čehijas premjera Andreja Babiša demisiju

Čehijā opozīcija prasa izteikt neuzticību premjeram Babišam

Aptuveni 2000 cilvēku ceturtdien, 16. novembrī, izgāja Prāgas ielās, lai pieprasītu Čehijas premjera Andreja Babiša atkāpšanos, un nākamnedēļ pēc opozīcijas pieprasījuma varētu notikt neuzticības izteikšanas balsojums.  

Pret Babišu un diviem viņa dēliem pašlaik notiek izmeklēšana – viņus tur aizdomās par aptuveni divu miljonu eiro nelikumīgu piesavināšanas no Eiropas Savienības fondiem.

Tūkstošiem cilvēku vienā no centrālajiem Prāgas laukumiem skandēja saukļus, pieprasot Čehijas premjerministra Andreja Babiša un viņa vadītās valdības atkāpšanos. Babišs ir viens no turīgākajiem cilvēkiem valstī. Viņa bagātība pārsniedz trīs miljardus eiro.

Čehijas prokuratūra jau kādu laiku izmeklē lietu, kurā Babišs un divi viņa dēli tiek turēti aizdomās par nelikumīgu Eiropas Savienības fondu piesavināšanos aptuveni divu miljonu eiro apmērā. Tas notika pirms aptuveni 10 gadiem.

Eļļu ugunī nesen pielēja tas, ka viens no Čehijas premjera dēliem tagad atrodas Krimā. Viņš žurnālistiem paziņoja, ka tiek piespiedu kārtā turēts šajā pussalā, lai aizkavētu prokuratūras izmeklēšanu.

Babišs to noliedz un uzstāj, ka viņa dēls brīvprātīgi ir devies uz Krimu no savām mājām Šveicē.

Premjers uzskata, ka pret viņu tiek rīkota organizēta nomelnošanas kampaņa.

Ir zināms arī, ka minētajam Babiša dēlam ir garīgas attīstības traucējumi.

Opozīcija jau ir atsaukusies protestētāju saucieniem un pieprasīja sarīkot neuzticības balsojumu parlamentā. Visticamāk, tas notiks nākamās nedēļas beigās.

Ja deputāti izteiks Babiša valdībai neuzticību, tad viņa ministru kabinets būs spiests atkāpties. Tādā gadījumā Čehijas prezidentam Milošam Zemanam nāksies izvirzītu citu premjera kandidātu.

Sociāldemokrātu partija, kas ietilpst valdošajā koalīcijā, arī apsver iespēju pamest valdību. Ja viņi izšķirsies uz šādu soli, Babišam būs vēl grūtāk noturēties pie varas.

Jau tagad viņš vada mazākuma valdību, kas parlamenta balsojumos paļaujas uz komunistiem. Tā ir pirmā reize kopš 1989. gada, kad komunistiem atkal ir teikšana valdības darbā.

Nevar arī izslēgt, ka Babišs tomēr varētu palikt pie varas, jo atsevišķas radikālās partijas apsver iespēju turpināt atbalstīt viņa mazākuma valdību, ja tā nedaudz mainīs savu politiku.

Babišs un viņa partija nokļuva pie varas aizvadītā gada oktobrī. Tomēr vēlēšanu uzvarētājam bija grūti izveidot valdību, jo vairums politisko spēku atteicās ar viņu sadarboties. Tam par iemeslu kļuva aizdomas par jau minētajām finanšu mahinācijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti