Bulgārijā dziļa krīze veselības aprūpē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Bulgārija un Latvija ir starp Eiropas valstīm ar viszemākajiem tēriņiem veselības aprūpes jomā – attiecīgi 4,6 un 4,5 procenti no iekšzemes kopprodukta (IKP). Nav brīnums, ka tādā situācijā resora ministrija ir visai problemātisks postenis. Iepriekšējās valdības mandāta laikā Bulgārijā nomainījās veseli pieci veselības ministri.

Pēc speciālistu atzinuma, ja veselības aprūpe Bulgārijā ir pastāvīga krīzes situācijā, tad Neatliekamā medicīniskā palīdzība ir burtiski  komā. Nav oficiālas statistikas, cik cilvēku pēdējos gados zaudējuši dzīvību novēlotas ārstu ierašanās dēļ, taču nesenais gadījums ar 40-gadīgu fotogrāfi, kas  nomira, tā arī nesagaidījusi  “ātros”, ieguva visai plašu rezonansi sabiedrībā. Pārbaude atklāja būtiskus pārkāpumus – mikroautobusa izbraukšanas un ierašanās laiks notikuma vietā tikuši  vēlāk laboti,  pēc gandrīz stundas kavēšanās mediķi nemaz nav mēģinājuši sievieti reanimēt un tikai konstatējuši nāves iestāšanos. Tuvinieki 14 reizes bija zvanījuši uz  telefonu 112, taču dispečere bija aizliegusi vest ar privāto automobili.

Skandāla rezultātā veselības ministre Taņa Andrejeva pieprasīja Sofijas Ātras medicīniskās palīdzības centra direktora atkāpšanos un nozīmēja auditu, kas  uzrādīja nekārtības štatu sarakstos un dežūru atskaitēs, kā arī dīvainu līdzekļu sadali – tā, piemēram, galvenais grāmatvedis Ātrās palīdzības centrā saņem 1500 eiro lielu algu, bet ārsts - speciālists tikai 600.

"Pārbaude, kas ierosināta pēc atkārtotiem  signāliem, uzrādīja drastiskus pārkāpumus  darba organizācijā. Nav pieļaujama situācija, kad  menedžmenta trūkumu dēļ mirst cilvēki," sacīja Andrejeva.

Par atbildi 130 Ātras palīdzības ārsti iesniedza kolektīvu atlūgumu. Ar simboliskiem protestiem tos atbalstīja kolēģi arī citās pilsētās un pieprasīja ministres atkāpšanos no amata. Acīmredzot, nepieciešamas ne tikai kadru rokādes, bet pārmaiņas pašā sistēmā.  Tā, piemēram, pēc starptautiskajiem standartiem Sofijā, kur ir gandrīz 2 miljoni iedzīvotāju, būtu jādarbojas 100 ātrās palīdzības automobiļiem, reāli ir 15.

Lai kaut cik uzlabotu situāciju, tiek  gatavots speciāls slimnīcu reitings, kas ļaus precīzāk noteikt, kura no tām  konkrētajā  gadījumā ir  viskvalificētākā  un attiecīgi ambulances automobiļi  tad vestu slimo uz turieni. Reitingu izveidos, izmantojot slimnīcu atskaites par ārstēšanas rezultātiem, komplikācijām, nāves gadījumiem, atkārtotu uzņemšanu,  un  lietos tikai ātrās palīdzības vajadzībām. Steidzami tiks palielināts medicīnas brigāžu skaits, pie tam tās tiks izvietotas dažādos rajonos, kas ļaus samazināt laiku no signāla saņemšanas līdz  reālās palīdzības sniegšanai.

Lai dispečeri varētu ātrāk un precīzāk reaģēt uz katru saņemto signālu, Andrejeva plāno arī  atjaunot ātrās palīdzības telefonu 150, kas darbosies paralēli ar Eiropā pieņemto numuru 112.

Krīzes situācijā slīkstošais ķeras pie salmiņa.  Bulgārijas Sarkanais krusts pēc Eiropas modeļa  ir izstrādājis speciālu programmu, kas sagatavos  taksometra šoferus  sniegt  neatliekamo palīdzību vēl  pirms ārstu ierašanās. Pirmie 80 kandidāti šonedēļ sāka apmācības.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti