Krievijas karaflote pagājušajā gadā iebrukuma sākumposmā mīnēja Ukrainas Melnās jūras piekrasti.
Kopš tā laika dažas no mīnām ir izskalotas trīs NATO dalībvalstu ūdeņos Melnajā jūrā, apdraudot kuģošanu un apgrūtinot Ukrainas centienus pārvarēt Krievijas jūras blokādi.
Turcijas, Bulgārijas un Rumānijas augstākās aizsardzības jomas amatpersonas ceturtdien Stambulā parakstīja vienošanās memorandu, ar kuru tiks izveidota pretmīnu jūras spēku grupa Melnajā jūrā ("MCM Black Sea"), kas pārraudzīs atmīnēšanas misijas operācijas.
"Ir ārkārtīgi svarīgi būt pasargātiem no drošības riskiem, ko var radīt karš," parakstīšanas ceremonijā teica Turcijas aizsardzības ministrs Jašars Gilers.
"Līdz ar kara sākšanos Melnajā jūrā dreifējošās mīnas rada draudus. Lai to pārvarētu, esam tik tālu tikuši ar mūsu Bulgārijas un Rumānijas sabiedroto kopīgiem centieniem," viņš piebilda.
Gilers uzsvēra, ka iniciatīvā iesaistīsies tikai Turcijas, Bulgārijas un Rumānijas kuģi, piebilstot, ka citu valstu ieguldījums būs iespējams, ja tiks izpildīti nosacījumi.
""MCM Black Sea" darbības ir pilnībā miermīlīga rakstura un nav vērstas pret kādu citu valsti," trešdien paziņoja Bulgārijas Aizsardzības ministrija. "Paredzams, ka tā palīdzēs uzlabot mijiedarbību un labas kaimiņattiecības starp dalībniekiem, neaizstājot NATO klātbūtni un notiekošās atturēšanas un aizsardzības darbības Melnās jūras reģionā."
Rumānijas Aizsardzības ministrija norādīja, ka iniciatīvai būs rotējoša komandstruktūra.
Katra grupas valsts šim mērķim atvēlēs trīs atmīnēšanas kuģus. Turcijas aizsardzības ministrs atzīst – kaut arī šobrīd tā ir tikai trīs Melnās jūras NATO dalībvalstu vienošanās, pēc karadarbības beigām Ukrainā iniciatīvai varētu pievienoties arī citas Melnās jūras piekrastes valstis.