Pēc ilgām debatēm trešdien britu parlaments atbalstīja Karolīnas Spelmanes (Caroline Spelman) iesniegtus grozījumus, kas paredzēja noteikt, ka Lielbritānija nekādā gadījumā ES nevar atstāt, ja netiks panākta vienošanās.
Atbalstītie grozījumi izslēdz izstāšanos bez vienošanās ne tikai 29. martā, bet vispār.
Pret bezvienošanās "Brexit" ar šādiem grozījumiem nobalsoja 312 deputāti, bet par šādu iespēju bija 308 deputāti.
Pēc parlamenta balsojuma premjere Terēze Meja norādīja, ka joprojām spēkā ir iepriekšējais izstāšanās datums - 29. marts, ja vien netiks panākta kaut kāda cita vienošanās.
Taču Eiropas Savienība ir jau pateikusi, ka esošā vienošanās, kas tapusi divus gadus ilgās sarunās, ir vienīgā. Savukārt atkārtots referendums nozīmētu, ka britu vēlētāji zaudētu visu uzticēšanos Lielbritānijas parlamentam un valdībai, pauda Meja.
Meja uzsvēra, ka britu parlaments ceturtdien, kā tas bija sākotnēji iecerēts, varēs balsot par to, vai pagarināt izstāšanās termiņu. Lielbritānija varētu lūgt īsu, tehnisku izstāšanās perioda pagarinājumu. Savukārt, ja nāksies prasīt garāku periodu, nav izslēgts, ka Eiropas Parlamenta vēlēšanas, kas paredzētas maija beigās, varētu tikt sarīkotas arī Lielbritānijā.
KONTEKSTS:
2016. gada jūnijā referendumā 52% britu nobalsoja par valsts izstāšanos no ES. Sākās sarunas par to, kā tieši notiks izstāšanās, un tika noteikts “Brexit” datums – 2019. gada 29. marts. Sarunās britu valdība panāca vienošanos ar ES par to, cik Londona samaksās ES par iepriekšējām saistībām (aptuveni 45 miljardi eiro), kādas būs britu tiesības ES valstīs un ES pilsoņu tiesības Lielbritānijā, un kā izvairīties no fiziskās robežas starp Īriju un Ziemeļīriju. Tāpat vienošanās paredzēja parejas periodu līdz 2020. gada 31. decembrim, lai vienotos par tirdzniecības nosacījumiem, un līdz tam laikam būtisku izmaiņu nebūtu.
Taču birtu parlaments janvāra vidū šo vienošanos noraidīja. Meja vienojās ar ES par nelielām izmaiņām līguma, taču parlaments atkal to noraidīja.
Par “Brexit” nākotni valda liela neskaidrība, tikmēr ES Tiesa jau iepriekš atzinusi, ka Lielbritānija var atcelt izstāšanos un tam nav nepieciešama pārējo valstu piekrišana.