Panorāma

Latvijas izlase Pasaules čempionātu hokejā sāk ar uzvaru

Panorāma

Nacionālie partizāni, represijas un perestroika – kā nonācām pie 4.maija

Latvijas karavīri piedalās militārās mācībās Lielbritānijā

Briti pēc kopīgajām militārajām mācībām slavē Latvijas karavīrus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvijas karavīri un militārā tehnika no 21. aprīļa līdz 3.maijam piedalījās Lielbritānijas Bruņoto spēku vadītās kaujas grupas Apvienoto reaģēšanas spēku mācībās Lielbritānijā. Pirmo reizi kopš dibināšanas līguma parakstīšanas 2015.gadā tiek organizēts tik vērienīgs taktiskais vingrinājums, tādējādi stiprinot spēku savietojamību.

Daudznacionālo Apvienoto reaģēšanas spēku (angliski saīsinājumā JEF) uzdevums ir spēt reaģēt uz jebkāda veida konfliktiem, kā arī piedalīties ANO, NATO un Eiropas Savienības operācijās; JEF kodolu veido Lielbritānija.

Latvijas Nacionālos bruņotos spēkus pārstāvēja Sauszemes spēku mehanizētās kājnieku brigādes 1.mehanizētais kājnieku bataljons (LATBAT), kas uz mācībām ņēma līdzi arī savu bruņutehniku.

Netālu no Solsberi atrodas militārais poligons, kur pēdējā militāro mācību dienā īpaši medijiem tika demonstrēta iespaidīga Apvienoto reaģēšanas spēku glābšanas operācija, sadarbojoties dažādām armijas vienībām no dažādām valstīm. Nelielais ciematiņš, kurā neviens nedzīvo, ir īpaši piemērots glābšanas operāciju treniņiem pilsētvidē. 

"Dāņi, latvieši, britu desantnieki, mēs kopā pret nemierniekiem. Pilsēta bija jāieņem. Kā varēja redzēt, britu desantnieks bija ievainots, tad latvieši aizbrauca ar medicīnas evakuācijas mašīnu pakaļ, mēs sedzām flangu, kamēr pārējie sabiedrotie tīrīja pilsētu," stāsta bruņutehnikas vadītājs dižkareivis Kriss Kiršteins.

Latvieši par savu veikumu mācībās tika slavēti, atzinību pauda arī Lielbritānijas bruņoto spēku 16.brigādes komandieris Niks Perijs:

"Šie CVRT kaujas transportlīdzekļi ir ļoti labi piemēroti Latvijas apstākļiem mazā spiediena uz zemi, zemā profila un spējas pārvarēt dažādus šķēršļus dēļ."

Pulkvežleitnants Džeimss Leins, "The Royal Dragon Guards" bataljona komandieris:

"Ja godīgi, lielāko daļu viņi ir apguvuši patstāvīgi, mēs iesākumā bijām blakus, lai parādītu pareizo virzienu, un arī šeit esam blakus, lai vajadzības gadījumā mentorētu, taču viņi tiešām ir iemācījušies un kļuvuši ārkārtīgi spēcīgi."

Rotas komandiera vietnieks virsleitnants Nauris Jātnieks sacīja, ka "uzreiz sakoordinēties tā, lai varētu normāli operēt kaujas laukā, tas ir ļoti grūti. Sabiedrotie teica, ka mums ir sanācis ļoti labi."

Kā viens no lielākajiem mācību ieguvumiem tiek uzsvērta pieredze reālos apstākļos ar dažādu vienību iesaisti, teica rotas komandieris virsleitnants Arturs Baltais. Gadījās arī pa kādam jautram momentam, atzina vada komandieris Edgars Kupruks:

"Šeit ir tāda zeme, kas pārvēršas tā kā māls. Un tad pāris reizes ir tā bijis, ka vienkārši uz mašīnām kāpj, paslīd, vienkārši noveļas zemē no tās mašīnas. Tā kā kartupeļu maiss vienkārši uz zemes! Un tad visiem ir lielais hahaha...."

Darba valoda ir angļu, dažādo akcentu dēļ arī mēdz sanākt  kuriozas situācijas.

Par personīgo ieguldījumu 1.mehanizētā kājnieku bataljona apmācībai darbā ar bruņutehniku pulkvežleitnants Melnis pasniedza britu kolēģim īpašu krūšu zīmi, kas ir bataljona komandiera augstākais apbalvojums.

Mācību aktīvā fāze ir noslēgusies, un drīz mūsējie dosies uz bāzi, lai sagatavotu transportu, ekipējumu un ieročus sūtīšanai atpakaļ uz Latviju. 19 bruņutehnikas vienības, tautā dēvētas par tankiem, uz Latviju tiks sūtītas ar kuģi un ieradīsies nedēļu vēlāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti