Briselē vērienīga pretterorisma operācija; aizturēti 16 cilvēki

Beļģijas galvaspilsētā Briselē un ārpus tās veikta vērienīga policijas operācija, kurā aizturēti 16 cilvēki, taču viens no Parīzes teroraktos vainotajiem Salahs Abdeslams, kurš ir mitinājies Briselē un kura meklēšana izvērtusies plašās operācijās, nav starp viņiem.

Abdeslams brīvībā, iespējams, ar sprāgstvielu vesti

 “Saistībā ar izmeklēšanu, kas tika uzsākta pēc Parīzes uzbrukumiem, policija veica 19 operācijas Briselē un tās apkārtnē. 16 cilvēki ir aizturēti, un tiesa šodien lems vai tos paturēt apcietinājumā. Operācijas laikā policija vienu reizi bija spiesta atklāt uguni, taču nopietnāku incidentu nebija. Nav atrasti arī šaujamieroči un sprāgstvielas. Tomēr sīkāku informāciju par operāciju mēs nesniegsim,” paziņoja Beļģijas prokuratūras pārstāvis Terijs Verts.

Pirmdien galvaspilsētā Briselē jau trešo dienu spēkā būs visaugstākais – ceturtais - terorisma draudu līmenis, joprojām pilnībā slēgtas visas metro līnijas.

Īsi pēc pusnakts Beļģijas policija preses konferencē medijiem pavēstīja, ka vairākos Briseles reģionos un arī ārpus galvaspilsētas ir veikt reidi, pārmeklēti vismaz 20 mitekļu un aizturēti 16 cilvēku, taču viens no Parīzes teroraktos vainotajiem, kurš ir mitinājies Briselē, un kura meklēšana izvērtusies plašās operācijās, nav starp viņiem.

Viņam, kā norāda Beļģijas mediji, varētu būt ar sprāgstvielām pildīta veste, turklāt viņš nav viens un meklēšanā varētu būt vēl vairāki teroristi. Viena no policijas operācijām notika arī pašā Briseles vecpilsētā, kur uz laiku bija norobežotas vairākas ielas.

Beļģijas iekšlietu ministrs iepriekš paziņoja, ka varas iestādes šobrīd meklē ne tikai Abdeslamu, bet vēl vairākus citus cilvēkus. Varas iestādes bažījas, ka varētu atkārtoties Parīzes uzbrukumiem līdzīgi notikumi, tāpēc arī pirmdien, 23.novembrī, būs slēgta Briseles metro sistēma un nenotiks mācības skolās un augstskolās.

Satiksmi pilsētā nodrošinās autobusi, tramvaji un vilcieni, bet to pasažieri tiks aktīvāk pārbaudīti. Īpaši drošības pasākumi paredzēti arī Beļģijas lidostās un dzelzceļa stacijās. Ārpus galvaspilsētas spēkā būs trešais terorisma trauksmes līmenis, kas nozīmē iespējamus un ticamus draudus. Pirmdien situācija tiks atkārtoti izvērtēta.

Beļģijas policijas operācija Briseles vecpilsētā sākās ap 21.00 vakarā. Bija slēgtas vairākas ielas, kas norobežotas ar policijas lentām.  

Tuvāko ēstuvju strādnieki stāstīja, ka it kā manīts cilvēks ar aizdomīgu saini, kas varētu būt sprāgstvielas, bet šī nav oficiāla informācija. Patrulēja arī bruņoti karavīri. Policija iemeslu neatklāja. Vietējie lūgti nepamest mājas un neskatīties pa logiem. Arī viesnīcu iemītniekiem lūgts neiziet uz ielas un ieslēgties numuriņos. 

Latvijas Radio korespondente Briselē ziņoja, ka Beļģijas galvaspilsētas ielas svētdienas vakarā bija tukšas, arī citkārt dzīvīgajos nostūros cilvēku nav.

Briseles centra virzienā devušies ugunsdzēsēji. Ielās bija daudz bruņotas sardzes. Virs pilsētas patrulēja helikopters. Beļģijas galvaspilsētas virzienā devās četri bruņutransportieri.

Logi reti kur ir gaiši, tikai augšstāvos. Tuvējā kartupeļu frī ātrās ēdināšanas uzņēmumā pārdevējs Latvijas Radio pavēstīja, ka labprāt nestrādātu un atrastos tālāk no Briseles vecpilsētas, taču saimnieks liekot strādāt.

Daži Vecpilsētas tuvumā sastaptie cilvēki Latvijas Radio apliecināja, ka tik tukšu Briseles centru nekad nav redzējuši. Vecpilsētas centrālajā laukumā dežurē divi bruņu transportieri. Turpat uzslieta lielā Ziemassvētku egle. Vaļā daži restorāni un suvenīru veikaliņi.

Beļģijas varas iestādes svētdienas, 22.novembra, vakarā pieņēma lēmumu, saglabāt augstāko - ceturto - terorisma draudu līmeni. Tas nozīmē, ka pirmdien būs ciet metro, skolas, universitātes un iestādes. 

Viens no Parīzes teroraktos vainotajiem Salahs Abdeslams, kurš ir mitinājies galvaspilsētas Briseles reģionā Molenbēkā, joprojām atrodas brīvībā, un slepeno dienestu dati liecina, ka viņš ir plānojis īstenot uzbrukumus Beļģijā, turklāt savās iecerēs, visticamāk, nav viens.

Draudu dēļ Briselē atceļ vairākas ES sanāksmes

 Saskaņā ar Beļģijas nacionālās drošības padomes izsludināto augstāko terorisma trauksmes līmeni pirmdien Briselē nenotiks vairākas Eiropas Savienības (ES) amatpersonu sanāksmes. Tomēr galveno savienības institūciju darbs netiks ietekmēts.   

Eiropas Savienības Padomē prezidējošas Luksemburgas amatpersonas ziņo, ka tiks atceltas tikai nebūtiskās sanāksmes. Eirozonas dalībvalstu finanšu ministru apspriede, sporta, kultūras un jauniešu lietu ministru sanāksme, kā arī citas amatpersonu tikšanās notiks pēc plāna.

Eiropas Komisija pirmdien strādās ierastā režīmā, bet tie, kas nevarēs ierasties darba vietā, varēs strādās attālināti. Savukārt Eiroparlaments pirmdien pārcelsies uz otro bāzes vietu – Strasbūru Francijā. Trīs dienas paredzētajā plenārsesijā tiks spriests par Parīzes uzbrukumiem un pasākumiem pret terorismu.  

Iestādes ir atļāvušas darbiniekiem strādāt no mājām.   NATO mītne, kas atrodas tālāk no centra, būs atvērta, taču kā visās institūcijās būs paaugstināti drošības pasākumi. Fakts, ka būs slēgts metro, jau tagad satrauc daudzus pilsētniekus un tos, kuri strādā Briselē, jo tas nozīmēs pārslodzi citos transporta līdzekļos, kuri kursēs. Arī uzņēmējiem šī vēl vienas dienas dīkstāve radīs zaudējumus.

Pirmdien pēcpusdienā būs valdības ārkārtas sēde, kurā lems par tālāko rīcību - vai trauksmes līmeni mazināt, vai saglabāt esošo.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt