«Brexit» buksēšana uzjundī spriedzi britu eiroparlamentāriešiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 2 mēnešiem.

Kamēr Lielbritānijas parlaments pošas debatēt un balsot par dažādiem “Brexit” variantiem, cenšoties izkļūt no politiskā strupceļa, arī Eiropas Parlamentā “Brexit” tēma turpina uzturēt spriedzi.

Britu viedoklis EP – krasi atšķirīgs

Eiropas Parlamentā (EP) ir 72 britu deputāti, un viņu vidū valda tikpat atšķirīgi viedokļi par “Brexit” kā Vestminsterā. Trešdienas, 27. marta, rītā Eiroparlamentā notika debates par aizvadīto Eiropadomi, un “Brexit” bija uzmanības centrā. Politiķi vairs arī nekautrējas atzīt, ka nespēj izsekot līdzi un nesaprot britu iekšpolitiskās peripetijas.

Lūk, ieskatam trīs britu eiroparlamentārieši, kuri pārstāv pretējas nometnes attiecībā uz “Brexit”.

“Vai jūs tiešām gribat, lai “Brexit” šeit pilnībā dominē nākamos pāris gadus, izslēdzot citas jūsu ambīcijas? Vai tiešām jūs gribat, lai Apvienotā Karaliste piedalās Eiropas vēlēšanās un atsūta lielu skaitu eiroskeptisku deputātu laikā, kad jūs cīnāties ar savu tā saukto populismu? Vai tiešām jūs gribat, lai es šeit atgriežos?” pauda Naidžels Farāžs, EP deputāts no Lielbritānijas.

“Skotijas parlamentā mēs debatējam par 50. panta atsaukšanu. No skotu viedokļa, un visas partijas Skotijā, izņemot konservatīvos, uzskata, ka labākais “Brexit” ir tas, kurš nenotiek,” sacīja Alans Smits, EP deputāts no Lielbritānijas (Skotija).

“Nekad vēl iepriekš Anglijas un britu salu ilgajā un notikumiem bagātajā vēsturē mēs tā neesam pazemoti starptautiski un iekšpolitiski. Nekad iepriekš britu valdība nav bijis tāds nodevēju un kolaboracionistu bars. Terēza Meja ir izrāvusi zaudējumu no uzvaras žokļiem kā neviens cits pasaules vēsturē,” sacīja Džeralds Batens, EP deputāts no Lielbritānijas.

Kas gaidāms Vestminsterā?

Trešdienas, 27. marta, vakarā britu deputāti balsos par to, kādam “Brexit” variantam ir lielāks atbalsts. Tā saucamie indikatīvie balsojumi. Divas stundas vakarā – tā prognozē BBC – iespējams, noteiks to, kā un pat vai Apvienotā Karaliste izstāsies no ES.

Pašlaik vairāki no “Brexit” atbalstītājiem, kas līdz šim bijuši asā opozīcijā Mejas panāktajai “Brexit” plānam, kļuvuši pielaidīgāki. Piemēram, Džeikobs Rīzs-Mogs atzinis, ka labāk tomēr ir “puskukulītis maizes nekā tad, kad maizes nav vispār”, uzsverot, ka viņiem joprojām nepatīk Mejas “Brexit” plāns, bet labāk tāds nekā palikšana ES vai “Brexit” pagarinājums uz gadu vai diviem.

Iespējams, šonedēļ vēl pieredzēsim, ka britu politiķi tomēr atbalsta Mejas vienošanos, kurai iepriekš divas reizes pateikts “nē”. Tāds variants nav izslēgts. Bet tas var nākt ar savu cenu – piemēram, Meja nevadītu nākotnes sarunas ar ES un varētu sasaukt ārkārtas vēlēšanas. Tas, iespējams, būs zināms tuvāko 2-3 dienu laikā.

KONTEKSTS:

Lielbritānija lūdza Eiropas Savienību (ES) atlikt "Brexit" līdz 30. jūnijam, un premjerministre Terēza Meja plāno vēl vienu balsojumu par vienošanos ar ES.   ES līderi piekrita atlikt "Brexit" tikai līdz 22. maijam ar nosacījumu, ka Lielbritānijas parlaments  atbalstīs "Brexit" vienošanos. Ja izstāšanās līgumu neatbalstīs,  tad ES līderi gatavi pagarināt sarunas vien līdz 12. aprīlim, un tad sagaida no Londonas skaidrību par turpmāko plānu. 

Pēc šī lēmuma britu parlaments ir piešķīris sev tiesības rīkot balsojumus par dažādiem alternatīviem "Brexit" variantiem. Premjerministre ir paziņojusi, ka šāds parlamentāriešu lēmums ir bīstams, turklāt tā iznākums nav saistošs.

2016. gada jūnijā referendumā 52% britu nobalsoja par valsts izstāšanos no ES. Sākās sarunas par to, kā tieši notiks izstāšanās, un tika noteikts “Brexit” datums – 2019. gada 29. marts. Sarunās britu valdība panāca vienošanos ar ES par to, cik Londona samaksās ES par iepriekšējām saistībām (aptuveni 45 miljardi eiro), kādas būs britu tiesības ES valstīs un ES pilsoņu tiesības Lielbritānijā, un kā izvairīties no fiziskās robežas starp Īriju un Ziemeļīriju. Tāpat vienošanās paredzēja pārejas periodu līdz 2020. gada 31. decembrim, lai vienotos par tirdzniecības nosacījumiem, un līdz tam laikam būtisku izmaiņu nebūtu.

Taču britu parlaments janvāra vidū šo vienošanos noraidīja. Meja vienojās ar ES par nelielām izmaiņām līgumā, taču parlaments atkal to noraidīja. Vēlāk parlaments noraidīja arī iespēju izstāties no ES bez vienošanās. Deputāti 14. martā atbalstīja izstāšanās perioda pagarināšanu un "Brexit" atlikšanu. Savukārt britu parlamenta spīkers Džons Berkovs iepriekš noliedzis iespēju sarīkot trešo balsojumu par Mejas panākto vienošanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti