Beirūtieši pieprasa noskaidrot patiesību par postošo sprādzienu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Libānas galvaspilsētas Beirūtas iedzīvotāji ir nikni uz valdību par gausajiem glābšanas un sakopšanas darbiem pēc šonedēļ notikušās postošās eksplozijas. Daudzuprāt, nelaimē vainojama amatpersonu nolaidība. Valdība sola noskaidrot sprādziena iemeslus un saukt pie atbildības visus vainīgos.

ĪSUMĀ:

  • Sprādziens Beirūtas ostā nopostījis daļu pilsētas un nogalināja vismaz 135 cilvēkus.
  • Libānā izsludinātas trīs dienu sēras.
  • Iedzīvotāji brīvprātīgi iesaistās pilsētas uzkopšanā un palīdz bez pajumtes palikušajiem.
  • Atsevišķos rajonos glābšanas un sakopšanas darbi gulstas uz iedzīvotāju pleciem.
  • Pilsētā uzrunātie iedzīvotāji ir nikni par notikušo traģēdiju.
  • Starptautiskām organizācijām ir bažas par Libānas spējām veikt uzticamu un caurskatāmu izmeklēšanu.

Beirūtā turpinās sakopšanas darbi un izdzīvojušo meklēšana pēc otrdien, 4.augustā, notikušā spēcīgā sprādziena ostā. Eksplozija nogalināja vismaz 135 cilvēkus, bet aptuveni 5000 guva ievainojumus. Sagaidāms, ka upuru skaits pieaugs, jo bez vēsts ir pazuduši desmitiem cilvēku.

Libānā no ceturtdienas, 6.augusta, trīs dienas ir izsludinātas nacionālās sēras.

Pilsētas iedzīvotāji saniknoti

Daudzi libānieši brīvprātīgi ir iesaistījušies nopostītās galvaspilsētas uzkopšanā un palīdzības sniegšanā bez pajumtes palikušajiem aptuveni 250 tūkstošiem cilvēku. Brīvprātīgie ir neapmierināti ar valdības un atbildīgo dienestu rīcību pēc notikušā.

Atsevišķos Beirūtas rajonos glābšanas un sakopšanas darbi gulstas uz vietējo iedzīvotāju pleciem.

Kāda sieviete komentēja, ka nav jēgas paļauties uz valdību, kas gadiem neesot rūpējusies par saviem pilsoņiem. “Mēs esam šeit un darām to, kas būtu valsts pienākums – satīrīt gruvešus, kā arī nodrošināt ar pārtiku un dzeramo ūdeni bez mājām palikušos iedzīvotājus. Mēs uzņemamies valsts rūpes un darām visu iespējamo, lai palīdzētu cilvēkiem,” viņa sacīja ziņu aģentūrai AFP.

Kāds sakopšanas darbos iesaistīts vīrietis pastāstīja, ka šī traģēdija atkal ir apvienojusi libāniešus, tomēr daudzi jaunieši ir noguruši no politiķu korupcijas, tāpēc viņi masveidā varētu pamest valsti. “Esmu 24 gadus vecs un dzīvoju Libānā visu mūžu. Nekad neesmu redzējis šādu postažu. Mēs šeit nedarbojamies organizēti, bet visi kopā iztīrīsim valsti no korupcijas un zagļiem.

Šodien mums rokās ir slotas, bet varbūt jau rīt mēs savāksim savas mantas un pametīsim valsti,” sacīja vīrietis.

Iedzīvotāji sakopj Beirūtas ielas pēc spēcīgā sprādziena, kas nogranda 2020.gada 4.augustā.
Iedzīvotāji sakopj Beirūtas ielas pēc spēcīgā sprādziena, kas nogranda 2020.gada 4.augustā.

Bažas par uzticamu izmeklēšanu

Izmeklētāji uzskata, ka eksploziju izraisīja gandrīz 3000 tonnu nedroši glabāta amonija nitrāta, kas jau vismaz sešus gadus atradās vienā no ostas noliktavām. Ostas vadītājs apgalvo, ka šo gadu laikā vairākkārt ir vērsies pie atbildīgajām iestādēm ar prasību aizvākt amonija nitrātu, taču nekāda rīcība neesot sekojusi.

Savukārt sabiedrisko darbu ministrs Mišels Nažars apgalvo, ka par bīstamo kravu ostā ir uzzinājis tikai 11 dienas pirms eksplozijas.

Libānas valdība paziņoja, ka vairākām Beirūtas ostas amatpersonām ir piemērots mājas arests.

Cilvēktiesību organizācijas “Amnesty International” un “Human Rights Watch” mudinājušas veikt neatkarīgu notikušā izmeklēšanu. Organizācijas norāda, ka

ir nopietnas bažas par Libānas tiesībsargājošo iestāžu spējām veikt uzticamu un caurskatāmu izmeklēšanu.

Tiek lēsts, ka sprādzienā nodarīti zaudējumi līdz pat 15 miljardu dolāru jeb 12,6 miljardu eiro apmērā.

Vairākas valstis ir piedāvājušas palīdzību Libānai. Piemēram, Francija uz turieni nosūtīja trīs militārās kravas lidmašīnas ar 55 glābējiem, medicīnas aprīkojumu un mobilo klīniku, kas spēj uzņemt 500 cilvēku. Plānots, ka ceturtdien Beirūtā ieradīsies arī Francijas prezidents Emanuels Makrons.

KONTEKSTS:

Libānas galvaspilsētā Beirūtā otrdien. 4. augustā, nogranda divi milzu sprādzieni, laupot vairāk nekā 100 cilvēku dzīvību un ievainojot vairāk nekā 4000. Pilsētā ir ļoti lieli postījumi, ko vietējie pielīdzina vairākiem karadarbības gadiem. Slimnīcas netiek galā ar pacientu pieplūdumu, bet sprādzienā iznīcināti arī medikamentu un graudu krājumi, kas atradās ostas noliktavā. Bez pajumtes palikuši līdz 300 000 cilvēku, eksplozijai nopostot daudzas ēkas.

Visticamāk, sprādzienus izraisījis amonija nitrāts. Vairāk nekā 2700 tonnu šīs ķīmiskās vielas vairākus gadus esot glabāts vienā no Beirūtas ostas noliktavām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti