Izraēla pastiprina militāro klātbūtni Libānas pierobežā; ANO mudina situāciju deeskalēt

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) amatpersonas pirmdien paziņoja, ka sešus mēnešus ilgušajai vardarbībai uz Izraēlas un Libānas robežas ir jābeidzas, un aicināja situāciju risināt mierīgā ceļā, kamēr vēl iespējams diplomātisks risinājums.

Izraēlas spēki un Irānas atbalstītais Libānas kaujinieku grupējums "Hizbullāh", kas ir palestīniešu bruņotā grupējuma "Hamās" sabiedrotais, ir veikuši regulāras pārrobežu apšaudes kopš asiņainā palestīniešu teroristu iebrukuma Izraēlā pērnā gada 7. oktobrī.

"Ir pagājuši seši mēneši, kopš sākās apšaudes pāri "Zilajai līnijai", un tās nemitīgi turpinās, nesot smagus zaudējumus abām pusēm," teikts ANO īpašās koordinatores Libānā Joannas Vroneckas un ANO Pagaidu spēku Libānā (UNIFIL) vadītāja Aroldo Lazaro kopīgajā paziņojumā.

Par "Zilo līniju" sauc ANO novilkto robežu pēc Izraēlas karavīru izvešanas no Libānas dienvidiem 2000. gadā. Tur patrulē UNIFIL miera uzturētāji.

"Vardarbība un ciešanas ir turpinājušās pārāk ilgi. Tam ir jābeidzas," sacīja amatpersonas.

Viņi aicināja iesaistītās puses izmantot visas iespējas, lai izvairītos no turpmākas eskalācijas, kamēr vēl ir iespēja diplomātijai.

"Hizbullāh" grupējumam ir spēcīgs raķešu arsenāls, un pēdējā laikā tas pastiprinājis uzbrukumus teritorijai, kas ir Izraēlas pusē pie robežas ar Libānu. Tikmēr Izraēla ir uzbrukusi arvien dziļāk Libānas teritorijā, vēršoties arī pret "Hizbullāh" komandieriem.

Izraēlas armija pirmdien paziņoja par viena šī kaujinieku grupējuma komandiera likvidēšanu gaisa triecienā Libānā.

"Hizbullāh" elites vienības "Radvānas spēki" komandieris Ali Ahmeds Huseins ir likvidēts Izraēlas iznīcinātāju triecienā Sultanijehā Libānas dienvidos, paziņoja Izraēla, apsūdzot "Hizbullāh" komandieri par uzbrukumiem Izraēlas mērķiem, kas notikuši pēdējo mēnešu laikā.

Triecienā nogalināti vēl vismaz divi cilvēki, apstiprināja Izraēlas armija, Libānas valsts mediji un avoti drošības struktūrās.

Huseins komandēja teroristu organizācijas "Hizbullāh" "Radvānas spēkus" Hudžeiras reģionā, norādīja Izraēlas armija, piebilstot, ka triecienā nogalināti vēl divi "Hizbullāh" kaujinieki.

"Hizbullāh" apstiprināja, ka ir nogalināts tās kaujinieks Ali Ahmeds Huseins ar segvārdu Abass Džāfars, tomēr paziņojumā nav precizēts nedz viņa rangs, nedz nāves apstākļi.

Libānas oficiālā ziņu aģentūra vēsta, ka Izraēlas militārās lidmašīnas veica uzlidojumu neapdzīvotai mājai Sultanijehā, nogalinot trīs cilvēkus un vairākus ievainojot. Uzlidojuma laikā bojātas arī tuvumā esošās ēkas un infrastruktūra, ietekmējot vismaz desmit ģimenes.

Līdz šim Libānā vardarbības rezultātā ir nogalināti vismaz 363 cilvēki, kas galvenokārt karojuši "Hizbullāh" rindās, taču mirušo vidū ir arī vismaz 70 civiliedzīvotāji, liecina ziņu aģentūras AFP apkopotie dati.

Desmitiem tūkstošu cilvēku ir pārvietoti no Libānas dienvidiem un Izraēlas ziemeļiem, kur, pēc armijas datiem, ir nogalināti 10 karavīri un 8 civiliedzīvotāji.

Pēc ANO amatpersonu teiktā, politisks process, kas balstīts uz 1701. rezolūcijas pilnīgu īstenošanu, tagad ir svarīgāks nekā jebkad agrāk, lai novērstu konflikta pamatcēloņus un nodrošinātu ilgtermiņa stabilitāti.

ANO Drošības padomes Rezolūcija Nr. 1701 izbeidza 2006. gada karu starp Izraēlu un "Hizbullāh" un mudināja Libānas armiju un ANO miera uzturētājus atstāt kā vienīgos bruņotos spēkus valsts dienvidos.

Lai arī kopš 2006. gada "Hizbullāh" pierobežas zonā nav bijusi būtiska militārā klātbūtne, grupējumam ir vara pār lielām dienvidu teritorijām, kur kaujinieki izveidojuši tuneļus, slēptuves un veic uzbrukumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti