Bažās par migrantu plūsmu Grieķija slēdz sauszemes un jūras robežas cilvēkiem bez dokumentiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Bažās par Turcijas lēmumu atvērt robežas Sīrijas bēgļiem Grieķijas premjerministrs Kirjaks Micotakis sasaucis atbildīgās amatpersonas. Kopš piektdienas, 28. februāra, simtiem migrantu ir mēģinājuši iekļūt Grieķijā, galvenokārt pa sauszemi valsts ziemeļos, kur notika sadursmes ar policiju. Reaģējot uz šiem notikumiem, Grieķijas valdība ir nolēmusi slēgt savas sauszemes un jūras robežas visām personām bez personu apliecinošiem dokumentiem.

Grieķijā pašlaik valda liels uztraukums, ka var atkārtoties pirms pieciem gadiem piedzīvotā bēgļu krīze. Liela ieceļotāju skaita dēļ kopš piektdienas ir apturēta muitas iestāžu darbība Kastanijā – tas ir robežpārejas punkts pie sauszemes robežas valsts Ziemeļos pie Eirosas upes.

Vairākas reizes naktī uz piektdienu Grieķijas spēki izmantoja asaru gāzi un neļāva simtiem cilvēku šķērsot robežu. Atšķirībā no iepriekšējās bēgļu krīzes šoreiz nav tik būtiskas plūsmas, šķērsojot jūras robežas.

Šobrīd uz ziemeļu robežas buferzonā, kur upe met līkumu, notiek migrantu sadursmes ar kārtības sargiem.

Grieķijas mediji ziņo par 5-6 tūkstošiem migrantu, kas mēģina šķērsot Grieķijas robežu no Turcijas puses.

Daudziem tas ir izdevies, viņi ir aizturēti. Migranti – cik var redzēt tiešraidēs, pārsvarā jauni vīrieši – slēpj seju, met akmeņus Grieķijas policijas virzienā, kas savukārt lieto asaru gāzi.

Vērojot videokadrus, nav redzams, ka Turcijas robežsardze mēģinātu šo plūsmu apturēt. Iespējams, tāds arī ir Ankaras plāns – rādīt, kādas sekas ir iespējamas, ja neatbalsta Turciju Sīrijas karadarbībā. Šeit daudz runā par Turcijas režisēto televīzijas šovu.

Sestdienas, 29. februāra, rītā uz ārkārtas tikšanos sanāca Grieķijas valdības pārstāvji.

Pēc tās valdības pārstāvis Stelijs Pecs paziņoja – vakar Grieķija ir piedzīvojusi organizētus masveida nelegālus mēģinājumus šķērsot tās robežu. Iekļūt valstī neļāva vairāk nekā četriem tūkstošiem imigrantu. Tomēr Grieķijas pusē nokļuva 66 robežas šķērsotāji, kas šobrīd ir aizturēti.

Kā paziņoja valdības pārstāvis, aizturētajiem nav nekādas saistības ar Sīrijas provinci Idlibu, kur šobrīd notiek karadarbība.

"Grieķijā notika organizēts masveida, nelegāls mēģinājums šķērsot mūsu robežu. Mēs to novērsām, tādējādi arī aizsargājot Eiropas Savienības robežas. Novērsām vairāk nekā četrus tūkstošus nelegālu mēģinājumu iekļūt, savukārt tos 66 cilvēkus, kuri pārkļuva robežai, esam aizturējuši. Viņiem nebija nekāda sakara ar to, kas notika Idlibā," sacīja Grieķijas valdības pārstāvis Stelis Petss.

Tāpat paziņots, ka Grieķija turpina pastiprināt policijas un militāros spēkus uz sauszemes robežas un tiek norīkoti krasta apsardzes papildspēki salās. Atēnu galvenais vēstījums ir – Grieķija darīs visu, lai aizsargātu Grieķijas un līdz ar to arī Eiropas Savienības robežu.

Kuģniecības ministrs Jannis Plakiotakis intervijā sabiedriskajam televīzijas kanālam ERT uzsvēra, ka valsts ir gatava visiem līdzekļiem aizsargāt savas jūras robežas. Viņš sazinājās ar “Frontex”, lūdzot papildu palīdzību ar personālu un tehniskajiem līdzekļiem.

Grieķija iesaistījusi operācijā arī vairākus desmitus krasta apsardzes un karaflotes kuģus, rādot gatavību aizsargāt Eiropas Savienības robežas. Arī Bulgārija nosūtījusi papildspēkus uz robežu ar Turciju.

Cilvēktiesību eksperti kritizējuši Turciju, ka tā izmanto bēgļus, lai izdarītu spiedienu uz Eiropas Savienību un piespiestu to iesaistīties Sīrijas konfliktā.

KONTEKSTS:

Sīrijas režīma un Krievijas ofensīvas dēļ mājas pametuši simtiem tūkstoši cilvēku. Turcijā jau atrodas aptuveni 3,6 miljoni sīriešu bēgļu. Ankara brīdinājusi, ka ar jaunu bēgļu vilni tā nespēs tikt galā.

Februāra beigās Sīrijā, Idlibas provincē, nogalināti 33 Turcijas karavīri. Pēc tam Turcija paziņoja, ka „atver robežas vārtus” bēgļiem uz Eiropu. Līdz ar to tūkstošiem bēgļu no Sīrijas, Pakistānas, Irānas un Irākas devās uz Turcijas–Eiropas Savienības (ES) robežu. 

Reaģējot uz situāciju, Grieķijas robežsargi bloķējuši simtiem migrantu ienākšanu valstī. Tikmēr ES cer, ka Turcija pildīs savu daļu no migrācijas vienošanās, un aicina uz situācijas deeskalāciju. 

Turcija gan nav oficiāli informējusi ES par jebkādām izmaiņām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti