Baltkrievijā ierosināta krimināllieta pret Staķi un Rinkēviču par «nacionālā naida kurināšanu»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Baltkrievijas ģenerālprokurors Andrejs Šveds piektdien ierosinājis krimināllietu pret Rīgas mēru Mārtiņu Staķi (“Par!”/''Progresīvie'') un Latvijas ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču (“Jaunā Vienotība”), kas apsūdzēti “nacionālā naida kurināšanā”.

Apsūdzības saistītas ar notikumiem 24. maijā Rīgā, kad Staķis un Rinkēvičs pasaules hokeja čempionāta laikā pie viesnīcas “Radisson Blu Hotel Latvija”, kur izmitināti arī Baltkrievijas izlases hokejisti, nomainīja Baltkrievijas oficiālo karogu (sarkani zaļo) pret Baltkrievijas vēsturisko (balti sarkano) karogu.

Cietumsods no pieciem līdz 12 gadiem

“Izskatījis masu informācijas līdzekļos un interneta resursos izplatītos paziņojumus par smago noziegumu pret Baltkrievijas interesēm, ģenerālprokurors Andrejs Šveds ierosinājis pret Rīgas mēru Mārtiņu Staķi un Latvijas ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču krimināllietu par viņu veiktām tīšām darbībām, kas vērstas uz nacionālā naida kurināšanu pēc nacionālās piederības pazīmes, saskaņā ar Baltkrievijas kriminālkodeksa 130. panta 3. daļu,” teikts Baltkrievijas Ģenerālprokuratūras paziņojumā.

Baltkrievijas kriminālkodekss par šādu noziegumu paredz cietumsodu no pieciem līdz 12 gadiem

Baltkrievijas varasiestādes uzskata, ka Latvijas politiķu “noziedzīgās darbības” izpaudušās kā suverēnās Baltkrievijas simbola – valsts karoga – nomainīšana ar baltisarkanbalto audumu.

“Šāda ņirgāšanās par valsts simboliem ir aizskārusi baltkrievu nacionālo pašcieņu,” teikts paziņojumā.

Krimināllieta nosūtīta Baltkrievijas Izmeklēšanas komitejai, lai veiktu sākotnējo izmeklēšanu.

Lukašenko neprāta izpausme

Rinkēvičs paudis viedokli, ka šis solis liecina par Lukašenko režīma "izmisumu un neprātu". "Es viņam ieteiktu labāk izvērtēt "Ryanair" reisa nolaupīšanu un sākt izmeklēšanu par valsts atbalstīto terorismu," norāda Rinkēvičs.

"Lukašenko režīma vājprāts visā krāšņumā. Ja apspriežam noziedzīgas darbības, es piedāvāju Lukašenko kungam taisnību meklēt Hāgas tribunālā. Tur viņam noteikti atbildētu uz visiem jautājumiem," spriež Rīgas mērs Staķis.

KONTEKSTS:

Baltkrievijas karoga nomaiņu Rīgas centrā Staķis un Rinkēvičs veica dienu pēc tam, kad Aleksandra Lukašenko režīms īstenoja "Ryanair" pasažieru lidmašīnas sagrābšanu, lai apcietinātu opozīcijas aktīvistu Romānu Protaseviču. Eiropas amatpersonas nosodīja Lukašenko režīma rīcību kā "valsts īstenotu gaisa pirātismu".

Staķis karoga nomaiņu pamatoja ar to, ka "Rīga solidarizējas ar Baltkrievijas tautu, opozīciju un bēgļiem". Viņš norādīja, ka tieši vēsturisko karogu izmanto arī paši baltkrievi, protestējot pret Lukašenko režīmu.

"Mēs nevaram atļauties turēt Rīgas pilsētvidē karogu, kurš simbolizē režīmu, kurš veic faktiski valsts terorismu pret savas valsts iedzīvotājiem, tādā veidā apcietinot šī režīma oponentus, disidentus. Ar šo karogu mēs gribam simbolizēt Rīgas solidaritāti ar baltkrievu tautu,” teica Staķis.

Karoga nomaiņa izraisīja asu Baltkrievijas reakciju. Jau pirmdienas vakarā Baltkrievija izraidīja Latvijas vēstnieku Einaru Semani un gandrīz visus Latvijas vēstniecības darbiniekus. Latvija nekavējoties atbildēja ar identisku soli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti