Panorāma

"Saule, Pērkons, Daugava" Likteņdārzā

Panorāma

Igaunija pēc Baltijas ceļa

Baltijas ceļa gadadienu svin arī Apvienotajā Karalistē

Baltijas ceļa gadadienā baltieši pulcējās arī Londonā un Vašingtonā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

ASV galvaspilsētā Vašingtonā, sadodoties rokās pie Kapitolija, atzīmēta Baltijas ceļa trīsdesmitgade. Tikmēr Londonas baltieši tika aicināti doties uz Haidparku, lai pieminētu Baltijas ceļa gadadienu un iepazītu savus Londonas apkārtnē dzīvojošos kaimiņus – Baltijas valstu kopienu pārstāvjus.

Vašingtonā par spīti spēcīgam lietum un, kā to raksturoja paši akcijas dalībnieki – īstiem Baltijas apstākļiem, vairāk nekā 300 cilvēku dziedāja un atcerējās vēsturiskos notikumus. Akciju rīkoja Amerikā dzīvojošo Baltiešu kopienas, vēstniecību pārstāvji, Baltijas atbalsta organizācijas un Komunisma upuru piemiņas fonds. Cilvēki bija saposušies tautastērpos, rokās turēja  Baltijas valstu karogus.

Sanākušie atcerējās savu Baltijas ceļa pieredzi un to, kā par to runāja Amerikas Savienotajās Valstīs.

“Šī ir liela diena Vašingtonā, jo mēs arī, protams, mēģinām dzīvot visam līdzi, kas Latvijā notiek. Un tiešām neticami, ka pirms trīsdesmit gadiem jūs varējāt nostāties no Igaunijas pašas ziemeļu robežas līdz Lietuvas dienvidiem,” saka Vašingtonas latvietis Aivars Osvalds.

“Mēs esam sanākuši atdarināt Baltijas ceļu un atcerēties tiešām brīnumaino notikumu pirms trīsdesmit gadiem. No latviešu sabiedrības Vašingtonā mums atbrauca gandrīz pilns autobuss,” stāsta Latviešu organizāciju Vašingtonā pārstāve Anita Juberte

Līdzīgi rokās sadevušies arī 3x3 nometnes dalībnieki Katskillā, Ņujorkā.

Tikmēr Londonā Baltijas ceļa atceres pasākumam 142 hektārus lielais Haidparks bija ideāla vieta. Pasākums tika atklāts ar īsām uzrunām, bija ieradušies gan latvieši, gan lietuvieši, gan igauņi.

“Kad es stāvēju Baltijas ceļā, man bija tikai divarpus gadi, es neko daudz īsti neatceros. Bet man ir kaut kādi mazi atmiņas uzplaiksnījumi, ka mēs kaut kur stāvam, kaut kāds garš ceļš un uz abām pusēm cilvēki. Mamma stāstījusi, ka mēs ar brāli mēs staigājam pa māju un dziedam dziesmu "Brīvību Latijai",” stāsta Dāvis Viļums, Londonas latviešu skolas skolotājs.

“Mans tētis tajā laikā bija ļoti patriotisks, viņš mani visur kur ņēma līdzi. Atceros to momentu, kad viņš mani aicināja līdzi uz Baltijas ceļu. Es tā īsti neatceros, kur tas bija, bet, jā, braucām ar autobusu pāris stundas,” stāsta mediķe Kristīne Tomsone.

Daudzi par Baltijas ceļu ir dzirdējuši tikai no nostāstiem. “Mani vecāki par to ir daudz stāstījuši un mani vecvecāki ir daudz stāstījuši. Man tas nozīmē atgādinājumu, ka mums, trim Baltijas valstīm, ir kopīga vēsture, mums ir daudz kas kopīgs. Tas bija laiks, kad mēs visi sanācām kopā,” saka lietuviete, studente Dimina Kokainite.

“Mani vecāki tur bija, tas viņiem bija ļoti svarīgi. Arī tagad viņi lepojas, ka bija daļa no tā,” saka igauniete, studente Martina Deima.

Pēc kopdziesmas nodziedāšanas latvieši dziedāja savas dziesmas, lietuvieši – savas un baudīja atnestos cienastus.

“Tie, kas bija saistīti ar Baltiju un kaut kādā veidā ar bijušo PSRS, britu diplomāti, viņi labi atceras to laiku un viņi labi atceras šo demonstrāciju. Tajā laikā viņu medijos jau bija daudz bilžu un apraksti par to, bet tā ir zināma paaudze. Mūsdienu britu paaudze to vairāk sasaista ar Honkongu.

Tā ka Honkonga mums ļoti daudz ir palīdzējusi, atgriežot Baltijas ceļu mūsdienu realitātē,” saka Baiba Braže, Latvijas vēstniece Apvienotajā Karalistē.

Atceres pasākums noslēdzās ar kopīgām rotaļām un dziesmām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti