Sadaļas Sadaļas

Bailēs no tukšiem plauktiem briti varētu atlikt muitas pārbaudes ES precēm

Lielbritānijas valdība apsver uz ilgāku laiku atvieglot muitas kontroli pārtikas precēm, zālēm un citām svarīgu preču kategorijām, kas nāk no Eiropas Savienības. Šāds solis varētu tikt sperts, jo amatpersonas Londonā baidās, ka pilnvērtīgas muitas pārbaudes var radīt būtisku kavēšanos un novest pie jūtama pārtikas trūkuma lielveikalos.

Bailēs no tukšiem plauktiem briti varētu atlikt muitas pārbaudes ES precēm Artjoms Konohovs

Kaut arī referendums par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības notika pirms gandrīz pieciem gadiem, Lielbritānijas valdība joprojām nav spējusi sagatavot infrastruktūru un noalgot pietiekamu darbinieku skaitu, lai uzsāktu pilnvērtīgas preču pārbaudes uz robežas. Tādēļ šobrīd Eiropas Savienības valstu muitnieki veic pilnu kontroli precēm, kas nāk no Lielbritānijas, bet briti ienākošās Eiropas preces nepārbauda.

Līdzšinējais plāns paredz, ka no šā gada 1. aprīļa Lielbritānijas muitnieki sāktu pārbaudīt gaļu, pienu, medu un citus dzīvnieku izcelsmes produktus, kā arī īpaši regulētos augus un augu produktus, kuru tirdzniecībai Apvienotajā Karalistē varētu būt nepieciešama veterinārā atļauja.

Savukārt no 1. jūlija visiem uzņēmumiem, kuri ieved preces no Eiropas Savienības, būs jāaizpilda pilna muitas deklarācija un preces varētu tikt arī fiziski pārbaudītas.

Tomēr, kā raksta izdevums „The Guardian”, jaunais “Brexit” ministrs lords Frosts ir uzdevis saviem padotajiem izvērtēt, vai šādas muitas pārbaudes patiešām ir iespējams ieviest paredzētajos termiņos.

Nekādi lēmumi vēl nav pieņemti, bet laikraksts norāda, ka valdības gaiteņos arvien pieaug skepse par to, ka muitas kontroli izdosies laicīgi uzsākt. Tādēļ tiekot apsvērta iespēja aprīlī ieviest vieglākas pārbaudes un jūlijā paredzēto pilno kontroli uzsākt krietni vēlāk.

Amatpersonas Londonā pauž bažas, ka preču pārbaudes var radīt būtisku kavēšanos uz robežas un izraisīt pārtikas trūkumu britu lielveikalos.

Lielbritānija saņem ļoti daudz pārtikas produktu no Eiropas Savienības valstīm. Tādēļ pārbaudāmo preču apjoms ir liels.

Pārbaužu radīto preču trūkumu var labi novērot pretējā virzienā. Gan Parīzē, gan Briselē ir vairāki veikali, kas tirgo britu virtuves gardumus. Aculiecinieki vēsta, ka šajos veikalos daudzi plaukti ir pustukši. Briselē viens no šādiem veikaliem pat bija spiests aizvērt durvis uz vairākām dienām, jo tam nebija ko tirgot. Vēlāk medijos izskanēja, ka šī veikala īpašnieki mēģinās piegādāt līdzīgus produktus no Īrijas.

Bailes no pārtikas trūkuma un tukšiem lielveikalu plauktiem lika Lielbritānijas valdībai nesen paziņot, ka tā vienpusēji pagarina termiņu, kad tiks uzsākta pilnvērtīga preču kustības kontrole starp Lielbritāniju un Ziemeļīriju. Tas pamatīgi saniknoja amatpersonas Briselē. Eiropas Komisija paziņoja, ka Londonai šāds solis bija jāsaskaņo. Tādēļ, iespējams, ka jaunnedēļ Eiropas Komisija uzsāks formālu vēršanos pret Lielbritāniju par izstāšanās līguma nosacījumu pārkāpšanu.

Jāpiebilst, ka jaunākie dati no Lielbritānijas Pārtikas un dzērienu federācijas liecina, ka preču eksports uz ES valstīm kopš 1. janvāra ir samazinājies par 45%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt