„Neviens neuzdrīkstas to pateikt, bet šķiet, ka samits ir pilnīgi izgāzies,” tviterī raksta angloamerikāņu žurnāliste Anna Aplbauma ( viņa arī bijušā Polijas ārlietu ministra Radoslava Sikorska dzīvesbiedre.
No one dares say so, but it looks like Riga summit was a total failure http://t.co/1DOa1SsLJI
— Anne Applebaum (@anneapplebaum) May 23, 2015
„Eiropas Savienība tikšanos Rīgā par sekmīgi paziņoja kaut vai tāpēc, ka tās līderi spēja stāvēt taisni,” savukārt respektablajā izdevumā „The New York Times”raksta Endrjū Higinss. Viņaprāt, izgāšanās iemesls ir milzīgais spiediens, ko Krievija „izdarījusi uz Ukrainu un piecām citām [Austrumu partnerības] valstīm, lai tās atteiktos uz virzību uz Rietumiem.”
Higinss citē Eiropadomes priekšsēdētāju Donaldu Tusku, ka „mūsu centieni ir tādi paši, kā pirms pieciem gadiem.” Raksta autors domā, ka tas rāda, piemēram, Ukrainas un Gruzijas eiropeiskās gaidas un „vienlaikus ir skaidrs signāls, ka nekādā gadījumā nav runas par reālu uzaicinājumu tām pievienoties Eiropas Savienībai.”
Britu izdevuma „The Guardian” korespondents Šons Volkers to formulē vēl stingrāk, tviterā rakstot: „Mēs apstiprinām savu uzticību deklarēt uzticību eiropeiskiem apliecinājumiem.”
Riga summit declaration. To summarise: We reaffirm our commitment to declare the commitment to European affirmations pic.twitter.com/jjJWLKizKv
— Shaun Walker (@shaunwalker7) May 22, 2015
Aģentūras „Bloomberg” autors Leonīds Beršidskis rakstā „ES ciniskais plāns Austrumeiropas izmantošanai” norāda, ka „Gruzija, Moldāvija un Ukraina nepārtrauks centienus tuvināties Eiropai, jo to alternatīva ir vēl sliktāka – Putina Krievijas apskāvieni”. Rīgā tuvināšanos Eiropai nemanīja, un Ukrainas un Gruzijas līderiem tas nozīmē zināmus sarežģījumus iekšpolitikā, norāda publicists.
„Putina darbība atbrīvoja Eiropas Savienību no nepieciešamības palielināt savas saistības pret Ukrainu, Gruziju un Moldāviju. (..) Tas nozīmē šo valstu pārvēršanu par klasisku buferzonu. Iespējams, tās arī novērtēs šo statusu un iemācīsies no tā gūt tirgošanās priekšrocības,” rezumē Beršidskis.