Audioieraksts atklāj Baltkrievijas amatpersonu ieceri veidot nometnes protestētājiem

Baltkrievijā atklātībā nonācis skandalozs audioieraksts, kurā valsts iekšlietu ministra vietnieks pavēstījis par plāniem izveidot valstī īpašas nometnes nemierīgākajiem protestētājiem. Tāpat tiek apgalvots, ka ir saņemts rīkojums izmantot arī ieročus pret protestu dalībniekiem, neraizējoties par to, ka par šādām darbībām varētu saņemt sodu. Šis ieraksts jau izraisījis sašutumu demokrātiskās opozīcijas rindās, kas pieprasa izveidot starptautisku tribunālu Baltkrievijas jautājumā. 

Nometnes nemierīgajiem Baltkrievijas protestētājiem Uģis Lībietis

Skandalozo audioierakstu, kurā dzirdama persona, kas ļoti līdzinās iekšlietu ministra vietniekam Nikolajam Karpenkovam, ir publiskojusi bijušo baltkrievu spēka struktūru darbinieku iniciatīva “Bypol”. Ierakstā dzirdama oktobrī notikusī Karpenkova tikšanās ar drošības dienestu darbiniekiem, kurā tiek stāstīts par milicijas rīcībā nonākušiem jauniem šaujamieročiem, kuru izmantošanu pret protestētājiem esot atļāvis pats valsts prezidents Aleksandrs Lukašenko.

“Vai nu sakropļot, vai nu apdullināt, vai nu nogalināt. Izmantot ieroci tieši sejā, pierē vai jebkurā citā vietā, pēc kā viņš nekad vairs neatgriezīsies iepriekšējā stāvoklī. Ja atpumpēs, atpumpēs. Nebūs puses no galvas – nu ir pareizi. Jo pašlaik visi tie, kas iziet ielās, un visi tie, kas piedalās protestos, ir mūsu valstij lieki cilvēki,” ierakstā sacījis Karpenkovs.

Runājot par vēršanos pret protestētājiem, Karpenkovs, kurš pats izpelnījās bēdīgu slavu, tērpies formastērpā ar steku izsitot kādas kafejnīcas logus, atzīst, ka izlēmīga milicijas rīcība ir nepieciešama, lai novērstu iespējamo varas maiņu. Ja tā notiktu, tad notiktu izrēķināšanās ar visiem pašreizējiem drošībniekiem. Tāpat pēc ministra vietnieka vārdiem Baltkrievijā tiekot veidotas īpašas datubāzes protestētāju apzināšanai un nemierīgākos varētu ievietot arī īpašās soda nometnēs.

Karpenkovs norādījis: “Tiek veidota datubāze. Kurš tajā iekļūst otrreiz, tam tur arī jāpaliek. Ir uzdots izveidot īpašu nometni – ne jau karagūstekņiem un pat ne internētām personām, bet gan īpaši spurainajiem. Nometināšanai. Un apvilkt dzeloņdrātis pa perimetru. Izveidot divas telpas – kurinātavai un ēdināšanai. Un lai strādā. Un turēt viņus tur, kamēr viss nenomierināsies.”

Pēc Karpenkova vārdiem, no valsts vadītāja puses drošības spēku darbinieki esot pilnībā piesegti ieroču lietošanas ziņā, turklāt par apzinīgu savu pienākumu pildīšanu miličiem tiek solīti valsts apbalvojumi. 

Izskanējušo informāciju komentējis arī viens no demokrātisko spēku līderiem Pāvels Latuško, kurš norādījis, ka Karpenkova paziņojumā skaidri ir redzams galvenais mērķis – aizsargāt valsts vadītāju un politiķus, nevis tautu, jo drošības spēki baidās par savu nākotni. Pēc Latuško vārdiem, starptautiskajai sabiedrībai pēc iespējas ātrāk būtu jāizmeklē Baltkrievijā pastrādātie noziegumi, jo patiesie teroristi ir tieši drošības spēku pārstāvji, ar kuru palīdzību Baltkrievijā faktiski tiekot dibināts fašistisks režīms.

“Mēs nodosim šo audioierakstu ANO [Apvienoto Nāciju Orgnizācijas] Drošības padomei, Eiropas Savienības padomei, EDSO, Eiropas Padomei, Krievijas un ASV varas iestādēm, un mēs prasīsim, lai Lukašenko režīms tiktu atzīts par teroristisku. Mēs vēlreiz aicinām starptautiskās institūcijas izveidot starptautisku krimināltiesu par Baltkrievijā pastrādātajiem noziegumiem. Vai mums ir tiesības samierināties ar noziedzīgu militāru režīmu mūsu valstī? Samierināties ar to, ka mūsu Baltkrievijā varētu parādīties koncentrācijas nometnes?'' uzsvēra Latuško.

Baltkrievu mediji ir lūguši izskanējušo informāciju komentēt arī Iekšlietu ministrijai, taču šāds komentārs pagaidām saņemts nav.

KONTEKSTS:

Pēc 9. augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām, kurās par uzvarētāju tika pasludināts Aleksandrs Lukašenko, Baltkrievijā jau piekto mēnesi nerimst protesti un streiki. Cilvēki uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti. Viņi iebilst arī pret policijas vardarbību, aizturot protestu dalībniekus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt