Pusdiena

Saeima steidzami labo absurdo kārtību – pensijas invalīdiem vairs nekavēs

Pusdiena

Tiesībsargs valdībai dod pusgadu laika noteikumos samazināt trokšņus

ASV bombardē hutu kaujinieku radaru iekārtas Jemenas piekrastē

ASV bombardē hutu kaujinieku radaru iekārtas Jemenas piekrastē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Amerikas Savienoto Valstu spēki veikuši triecienus trijām radaru iekārtām Jemenas piekrastē. Šīs iekārtas kontrolē pret Jemenas valdību karojošie hutu kaujinieki, kurus apsūdz arī vairāku ballistisko raķešu raidīšanā pret amerikāņu karakuģiem, kas bāzēti Sarkanajā jūrā. 

Kaujinieki šādas apsūdzības noliedz, apsūdzot ASV un to sabiedrotos pastrādāto noziegumu attaisnošanā un slēpšanā.  

Uzbrukums trijām radaru iekārtām Jemenas piekrastē noticis dažas dienas pēc tam, kad Sarkanajā jūrā pret amerikāņu kara flotes kuģi tika raidītas vairākas raķetes.  Pentagona pārstāvji paziņoja, ka svētdien notikušajā uzbrukumā divas raķetes iekritušas jūrā netālu no karakuģa „USS Mason”.

Vēlāk militārpersonas gan atzinušas, ka nav skaidrs, vai karakuģis bijis patiesais uzbrukuma mērķis. Taču vakar noticis vēl viens līdzīgs uzbrukums, un arī šoreiz raķete iekritusi jūrā netālu no kuģa.

Atbildot uz šiem uzbrukumiem, cits ASV jūras spēku kuģis ceturtdien, 13.oktobra, rītā veicis vairākus triecienus pa trijām radariekārtām, kuras atrodas hutu kaujinieku kontrolē Sarkanās jūras piekrastē.

Tieši pateicoties šiem radariem, bija iespējami triecieni pa amerikāņu kuģiem, kā arī uzbrukums Apvienoto Arābu Emirātu militārajam kuģim mēneša sākumā. Emirātu kuģis piedalās starptautiskajā koalīcijā, kas kopš pagājušā gada marta palīdz Jemenas valdībai apkarot hutu kaujiniekus.

Nedēļas sākumā Saūda Arābijas televīzija demonstrējusi video arī no raķetes sprādziena vietas Taifas pilsētā, kur atrodas Saūda Arābijas gaisa spēku bāze un kurā vietējos bruņotos spēkus apmāca amerikāņu militārpersonas.

Hutu kaujinieki jau iepriekš ir raidījuši raķetes kaimiņvalsts virzienā, taču līdz šim lādiņi sprāguši robežas tuvumā. Uzbrukumā Taifai runa jau ir par 520 kilometru lielu attālumu no robežas.

Jemeniešu hutu kaujinieki ir noraidījuši izvirzītās apsūdzības, paziņojot, ka viņiem ar šo raķešu palaišanu nav nekādas saistības. Kaujinieku vadība paziņojusi, ka Pentagona apsūdzības ir mēģinājums atrast ieganstu izlūkošanas un loģistikas atbalsta sniegšanai Saūda Arābijas vadītajai koalīcijai. Vienlaikus tiek uzsvērts, ka ar šādiem triecieniem amerikāņu puse cenšoties aizsegt ilgstošos noziegumus, kurus koalīcijas spēki esot pastrādājuši pret Jemenas iedzīvotājiem.

Iespējams, šādiem kaujinieku paziņojumiem ir savs pamatojums, jo starptautiskā koalīcija bieži vien tiek kritizēta par pārāk lielo civiliedzīvotāju upuru skaitu, bombardējot kaujinieku kontrolētās teritorijas.

Kopš konflikta sākuma dzīvību ir zaudējuši, pēc dažādiem datiem, no 6,5 līdz 10 tūkstošiem cilvēku, ieskaitot daudzus civiliedzīvotājus. Arī pagājušajā sestdienā Jemenas galvaspilsētā Sanā koalīcijas gaisa triecienā gāja bojā 140 cilvēki, kuri bija pulcējušies uz kāda kaujinieku līdera tēva bērēm. ASV gaisa spēki gan tiešā veidā šajos uzbrukumos nav bijuši iesaistīti. Arī pēc sestdienas uzbrukumiem bēru procesijai ASV administrācija paziņojusi, ka tā nekavējoties pārskatīs savu sadarbību ar saviem sabiedrotajiem reģionā.

Konflikti Sarkanajā jūrā notiek netālu no Bābelmandebas jūras šauruma, kas ir viens no noslogotākajiem kuģošanas ceļiem pasaulē. Pēdējā laika uzbrukumi liek uzdot arvien vairāk jautājumus ne tikai par militāro kuģu drošību reģionā, bet arī par komerciālās jūras satiksmes drošību.

 Amerikas Savienotās Valstis jau paziņojušas, ka arī turpmāk atbildēs uz draudiem gan amerikāņu kuģiem, gan komerciālajiem pārvadātājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti