Panorāma

Baltijas valstis apsver sadarbību pilsoņu repatriācijā

Panorāma

Valsts kontroliera amata pretendentu vidū Grīnhofa, Korčagins, Irklis

Tautieši no Lielbritānijas netiek uz Latviju

Arī Lielbritānijas latviešu svētku plānus izjauc pārvietošanās ierobežojumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 5 mēnešiem.

Cenšoties pasargāt sabiedrību no Lielbritānijā jaunatklātā Covid-19 vīrusa paveida, vairākas valstis īslaicīgi ieviesušas ierobežojumus pasažieru pārvadājumos. Tas izjaucis svētku plānus virknei latviešu, kas pirms Ziemassvētkiem vai to laikā nolēma ceļot uz Lielbritāniju vai no tās. Korekcijas tagad jāievieš arī tādēļ, ka ļoti stingri ierobežojumi noteikti Lielbritānijā.

Arī Lielbritānijas latviešu svētku plānus izjauc pārvietošanās ierobežojumi
00:00 / 04:35
Lejuplādēt

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons pavēstīja – jaunā Covid-19 vīrusa paveida draudu dēļ miljoniem britu nāksies mainīt savus plānus un Ziemassvētkos palikt mājās. Tas tādēļ, ka ieviests jauns karantīnas režīms Londonā un daļā dienvidu un austrumu Anglijas. Iedzīvotāji savas mājas drīkst pamest tikai svarīgu iemeslu dēļ, veikali, kas netirgo pirmās nepieciešamības preces, ir slēgti, un iepriekš paredzētie pulcēšanās ierobežojumu atvieglojumi Ziemassvētku laikā tiek atcelti.

Jaunie noteikumi attiecas aptuveni uz trešdaļu Anglijas iedzīvotāju. Ceturtās pakāpes karantīnas zonas iedzīvotājiem aizliegts atstāt šo teritoriju, bet pārējiem britiem ieteikts to neapmeklēt.

Dažādus īslaicīgus ceļošanas ierobežojumus, lai pasargātu savus iedzīvotājus, ieviesušas daudzas pasaules valstis. Plāni izjaukti arī Lielbritānijā esošajiem latviešiem un tiem, kas uz šo valsti pirms svētkiem vai to laikā plānoja doties no Latvijas.

Pusceļā uz Latviju

Sandra Horna Gērnsiju ir saukusi par mājām 15 gadus, bet nu dažādu apstākļu sakritības dēļ tika pieņemts lēmums atgriezties Latvijā, beidzās arī uzturēšanās atļauja Gērnsijā. Nelielo šūšanas ateljē Sandra pārdeva, mantas nosūtīja uz Latviju. Lidojums uz Latviju trim cilvēkiem un ģimenes mīluļiem – diviem kaķiem – bija paredzēts 29.decembrī, jo pēc “Brexit” dzīvnieku pārvešanai būs vairāk formalitāšu.

Taču pārbraukšanas plāns apstājas pusceļā jauno ierobežojumu dēļ.

“Es esmu sazvanījusi no rīta vēstniecību, Ārlietu ministriju. Nu, patiesībā neviens neko palīdzēt nevar. Un patiesībā šīs divas iestādes man atbild – sekojiet līdzi informācijai un čekojiet mūsu “Facebook” mājaslapas,” pastāstīja Sandra Horna.

Viesnīcas pandēmijas dēļ ir slēgtas, taču ir atsaukušies tautieši, kuri gatavi palīdzēt. “Paziņas un draugi, pie kuriem mēs Anglijā varam palikt un uzgaidīt, nezinu, kādu periodu. “airBaltic” mums pašlaik piedāvājis 2.janvāri, mēs esam ielikti tajā reisā pieci – trīs cilvēki, divi kaķi,” pastāstīja Horna.

Izjūk satikšanās plāni

Citādāki Ziemassvētki šogad būs arī Lāsmas ģimenei, kura jau vairākus gadus dzīvo Mančestrā. „Pārvācāmies mēs šeit ar vīru kopā. Tagad mums ir meitiņa. Ņemot vērā, ka mana mamma arī sāka dzīvot šeit, praktiski visa ģimene esam Anglijā, brālis arī ir netālu no mums,” pastāstīja Lāsma.

Visa ģimene nedzīvo vienkopus. Lai gan radiniekus nešķir liels attālums un viņi atrodas vienā valstī, stingro ierobežojumu dēļ svētkus kopā pavadīt nebūs iespējams.

„Otrs brālis dzīvo Portsmutā, kas ir ceturtajā ierobežojumu stadijā, un viss tur ir ciet. Bija plānots, ka Ziemassvētkos brauks visi pie mums uz Mančestru, bet laikam tie plāni nedaudz mainās… Plānots bija, ka tētis atbrauks 24.decembrī no Latvijas uz Mančestru un paliks šeit līdz janvārim. Bet, tā kā aiztaisīja visu ciet, tad nesanāks. Pēdējo reizi viņš Anglijā laikam bijis pirms gada un gadu nav redzējis savus mazbērnus.

Diezgan skumji, jo plāns bija visiem beidzot Ziemassvētkos kopā satikties, bet kārtējo reizi pandēmija visu izjauca,” atzina Lāsma.

Lēmumu maiņa sagādā galvassāpes

Arī Lilija, kas dzīvo Londonā, gaidīja ciemos ierodamies savus radiniekus, tomēr Lielbritānijā noteiktie stingrie ierobežojumi ieviesuši korekcijas. „Mēs bijām plānojuši, ka meitas, kas katra dzīvo savā dzīvoklī, varētu būt pie mums svētkos. Protams, gatavojāmies, pasūtījām tītarus, iegādājāmies produktus un tā tālāk. Un tagad, piecas dienas pirms svētkiem, paziņo, ka tas viss ir atcelts un tavā mājā nedrīkst nākt neviens, kas nav personīgajā ''burbulī'',” pastāstīja Lilija.

Sieviete arī norādīja, ka izprot neapskaužamo situāciju, kurā nonākuši viņas radinieki un arī citi latvieši, kuriem bijuši dažādi plāni svētkos. „Daudzi latvieši, ieskaitot manas krustmeitas māsu, bija plānojuši braukt uz Latviju pie saviem vecākiem, bet, protams, nevar. Visi lidojumi ir atcelti, plāni ir jāmaina.

Cilvēki ir izdevuši naudu par lidojumiem un visām citām lietām, kas svētkiem paredzēts, un viss tagad ir bijis par velti,” pauda Lilija.

Lilija uzskata, ka savstarpējo kontaktu ierobežošana Lielbritānijā, ļaujot vienkopus satikties cilvēkiem no vairākām mājsaimniecībām, nav bijusi pietiekama un jau septembrī bija jāsper izlēmīgāki soļi, nevis jāsola, ka viss līdz Ziemassvētkiem tiks atrisināts. Viņasprāt, britu valdības lēmumu maiņa saistībā ar ierobežojumu noteikšanu iedzīvotājiem sagādājusi daudz galvassāpju.

„Šī nezināšana, kas visu laiku ir, ir vienkārši briesmīga. Tas, kas mūs visu laiku uztrauc, ir tā lielā nezināšana, ko valdība darīs, kā tā rīkosies, ko tā ieteiks. Protams, ka virsū vēl pa virsu nāk “Brexit”. Un es personīgi jūtos šausmīgi nelaimīgi par dzīvi vispār Lielbritānijā šobrīd,” atzīst Lilija.

Bažas par atgriešanos Londonā 

Bažīga šobrīd ir arī studente Lauma, kas teju trīs gadus studē Londonā un tagad no Lielbritānijas ieradusies Latvijā. „Šobrīd atrodos Latvijā un izsēžu savu pašizolācijas periodu. Ielidoju Latvijā 18. decembrī un plānoju atgriezties Londonā 18. janvārī.

Šobrīd mani uztrauc tas, ka neesmu skaidrībā, vai būs iespējams atgriezties Londonā. Tas izraisa dažāda veida bažas, galvenokārt sakarā ar īres maksu un savu mājdzīvnieku.

Studijas savukārt es varu turpināt attālināti,” pastāstīja Lauma.

Atliek vien piebilst, ka Latvijas Ārlietu ministrija aicinājusi valstspiederīgos palikt savā atrašanās vietā, kā arī norādīja, ka nevar aicināt cilvēkus meklēt kādus apkārtceļus, jo pārvietošanās ir sarežģīta un situācija var mainīties.

“Situācija ir gaužām nelāga”

Intervija ar Inesi Asermani – Pīterboro
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Daudzi tautieši vēl nav aptvēruši to, ka pasažieru satiksme ar Lielbritāniju daudzviet ir slēgta – intervijā Latvijas Radio pastāstīja latviešu biedrības un Latviešu Nacionālās padomes Lielbritānijā pārstāve Inese Asermane no Pīterboro.

Viņa zināja teikt, ka daudz tautiešu plānojuši svētkos lidot uz Latviju vai no Latvijas. Daudzi arī cerot, ka lidojumi būs iespējami.

“Protams, šī situācija ir gaužām nelāga. Un cilvēki brīžam ir izmisuma stāvoklī, jo viņi gaida konkrētu darbību un rīcību, kā viņiem rīkoties,” pastāstīja Asermane.

Viņas skatījumā būtu vajadzīgi repatriācijas reisi. Tiesa, pavasarī daļa ceļotāju nevarēja atļauties iegādāties biļetes uz šādiem reisiem.

Lielbritānijā ieviestie ierobežojumi ik dienu nes sarežģījumus iedzīvotājiem, tostarp mūsu tautiešiem. 

Lai arī pasažieru pārvadājumi apturēti līdz 1.janvārim, tomēr Latvijas Ārlietu ministrija atzīmē, ka situācija var mainīties. Ierobežojumi var tikt atcelti ātrāk vai arī var tik pagarināti.

“Ārlietu ministrija turpina aicināt mūsu valstspiederīgos atlikt visus atliekamos braucienus un palikt mītnes zemē. Mēs diemžēl nevaram rēķināties ar to, ka apstākļi būs nemainīgi. Un tie riski noteikti katram pašam ir jāizvērtē, dodoties ceļā, tādēļ joprojām aicinām izturēties atbildīgi un patiešām šādus neobligātus braucienus neplānot. Gadījumos, kur nav iespējams atlikt braucienu, un, ja runa ir par pārcelšanos atpakaļ uz dzīvi Latvijā, piemēram, līdz gada beigām, vai ir kādi citi ar darbu saistīti apstākļi, tad, protams, ir jāizvērtē iespējamie riski un

jālūko pēc iespējas ceļot kādā no vēl pieejamajiem maršrutiem. Un tādi ir vairāki, taču nevarēs neviens garantēt, ka apstākļi nemainīsies ceļojuma gaitā,” atzina ĀM preses sekretārs Jānis Beķeris.

KONTEKSTS:

Pēc jauna koronavīrusa paveida izplatīšanās Lielbritānijā daudzas valstis pārtrauca satiksmi ar Apvienoto Karalisti. Lielbritānijā ieviesti stingrāki karantīnas pasākumi un atcelti atvieglinājumi, kas iepriekš tika plānoti Ziemassvētku laikā. Pasažieru pārvadājumus ar Lielbritāniju no 21. decembra līdz 1. janvārim pārtrauc arī Latvija

Pasaules Veselības organizācija ir aicinājusi valstis visā Eiropā dubultot pārbaudes un pārskatīt slimības novēršanas metodes. Visām valstīm, kur tiek konstatēts jaunais SARS-CoV-2 variants, nekavējoties par to jāziņo Eiropas Slimību profilakses un kontroles centram un citām Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
%;">
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti