Sadaļas Sadaļas

Arvien vairāk Eiropas valstu pārtrauc pasažieru pārvadājumus uz Lielbritāniju un no tās

Eiropas Zāļu aģentūra šodien lems par pirmās Covid–19 vakcīnas apstiprināšanu lietošanai Eiropas Savienībā (ES). Tikmēr arvien vairāk pasaules valstu, to vidū arī Latvija, nolēmušas pārtraukt satiksmi ar Lielbritāniju saistībā ar tur atklāto jauno Covid-19 paveidu. 

Eiropas valstis pārtrauc pasažieru pārvadājumus uz un no LielbritānijasUldis Ķezberis

Apvienotās Karalistes galvaspilsētā Londonā un Anglijas dienvidos strauji izplatās jauns Covid-19 paveids, kas esot par 70% lipīgāks nekā pārējie šī koronavīrusa paveidi. Pagaidām neesot iegūti pierādījumi, ka šis paveids būtu nāvējošāks.

Nekas neliecinot arī par to, ka tas reaģētu atšķirīgi uz vakcīnām, vēsta raidsabiedrība BBC.

Lai ierobežotu jaunatklātā Covid-19 paveida izplatīšanos, Lielbritānijas valdība pastiprinājusi iedzīvotāju pārvietošanās ierobežojumus daļā valsts. Britu premjerministrs Boriss Džonsons šodien ir sasaucis valdības ārkārtas sēdi, lai apspriestu situāciju saistībā ar starptautiskajiem pasažieru un kravu pārvadājumiem uz karalisti un no tās.

Vairākas Eiropas valstis un Kanāda, Indija un vairākās Dienvidamerikas valstis, Polija, Šveice, Krievija, Honkonga, Turcija un Kuveita ir paziņojušas, ka uz laiku slēdz aviosatiksmi ar Lielbritāniju. Francijas valdība paziņojusi, ka no pirmdienas uz 48 stundām slēdz jebkāda veida satiksmi ar Apvienoto Karalisti. Nekursēs arī “Eurostar” vilcieni, kas nodrošina pasažieru pārvadājumus starp Londonu un vairākām Rietumeiropas valstu pilsētām.

Arī Latvija ir nolēmusi no pirmdienas vismaz līdz 1. janvārim aizliegt pasažieru pārvadājumus uz Lielbritāniju un no tās. Valdība rūpīgi sekošot līdzi situācijas attīstībai Apvienotajā Karalistē un vērtēšot epidemiologu ieteikumus, tāpēc varot tikt pieņemts lēmums gan par aizlieguma ātrāku atcelšanu, gan pagarināšanu, šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja satiksmes ministrs Tālis Linkaits (Jaunā konservatīvā partija).

Ziņu aģentūra LETA vēsta, ka no lidostas “Rīga” lidojumus no un uz galamērķiem Apvienotajā Karalistē veic trīs aviopārvadātāji - "airBaltic", "Ryanair" un "Wizzair". Aviokompānija "airBaltic" līdz šī gada beigām bija plānojusi 22 lidojumus no Apvienotās Karalistes un uz to.

Joprojām pastāv iespēja ceļot caur tām valstīm, kas vēl nav ieviesušas pārvietošanās ierobežojumus uz Apvienoto Karalisti un no tās. Tomēr Latvijas Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris sarunā ar Latvijas Radio aicināja Lielbritānijā esošos valstspiederīgos bez īpašas vajadzības neceļot.

“Mēs aicinām valstspiederīgos palikt tur, kur viņi ir. Pārvietošanās ir sarežģīta, taču Eiropā vēl ir pieejami daži maršruti. Gadījumos, kas ir ārkārtēji un neatliekami, ir iespēja meklēt kādu apkārtceļu. Taču mēs nevaram aicināt nevienu izmantot šādus apkārtceļus, jo mēs nevaram galvot, ka situācija nemainīsies,” norādīja Beķeris.

Ļoti lipīgais Covid-19 paveids atklāts arī Itālijā, Dānijā, Gibraltārā un Nīderlandē. Austrālija paziņojusi, ka divi ceļotāji, kuri ieradās no Apvienotās Karalistes, bija inficējušies ar jaunatklāto Covid-19 paveidu. Francijas un Dienvdiāfrikas Republikas epidemiologi pieļauj iespēju, ka šis koronavīrusa paveids cirkulē arī šajās valstīs, lai gan līdz šim nevienam tas nebija atklāts.

Zinātnieki mierina, ka jaunais vīrusa paveids nav nāvējošāks. Nekas neliecinot arī par to, ka tas reaģētu atšķirīgi uz līdz šim radītajām vakcīnām.

Daudzu valstu lēmums uz laiku slēgt pasažieru lidojumus uz karalisti un no tās izraisīja haosu lidostās. Pasažieri, kuri plānoja doties uz Lielbritāniju vai gatavojās to pamest, ir iestrēguši.

Piemēram, Beļģija apturējusi visu avio un dzelzceļa satiksmi ar Lielbritāniju uz vismaz 24 stundām. Briselē pēdējais ātrvilciena "Eurostar" reiss no Londonas ieradās īsi pirms svētdienas pusnakts, simtiem beļģu cenšoties vēl paspēt atgriezties mājās pirms Ziemassvētku brīvdienām.

 “No rīta pagrābu savas mantas, aizbraucu uz dzelzceļa staciju, tiku vilcienā un atbraucu šeit. Tas bija ļoti drudžaini, bet esmu priecīga, ka izdevās,” atzina vilciena pasažiere no Londonas.

“Man bija jāsamaina biļete, biļešu nebija, un man bija jāpērk pirmā klase. Samaksājām 500 eiro. Vilcienu ir par maz, viņi pieņēma lēmumu pēdējā brīdī,” norādīja cita vilciena pasažiere no Londonas.

Ietekmē arī pastu

Lēmums pārtraukt lidojumus ietekmējis arī  Latvijas Pasta iespējas piegādāt sūtījumus uz britu salām, jo parasti to darīja ar pasažieru lidmašīnām. Tomēr uzņēmums operatīvi ir atradis alternatīvu risinājumu, Latvijas Radio informēja Latvijas Pasta pārstāve Gundega Vārpa.

“Latvijas Pasts ir apņēmies piegādāt sūtījumus uz Lielbritāniju, izmantojos speciālus kravu čarterlidojumus. Līdz ar visa veida pasažieru pārvadājumu aizliegumu uz Lielbritāniju un no tās drošības apsvērumu dēļ, vismaz līdz 1. janvārim mums vairs nav iespēju nosūtīt šos sūtījumus, kā to pasta uzņēmumi tradicionāli darīja pirms Covid-19 pandēmijas – izmantojot pasažieru aviopārvadājumus,” sacīja Vārpa.

Savukārt sūtījumi no Apvienotās Karalistes uz Latviju ir jānodrošina britu pusei. Latvijas Pasts ir piedāvājis britu uzņēmumam “Royal Mail” izmantot šos čarterreisus pasta sūtījumu nogādāšanai uz Latviju.

Francijas valdības lēmums neielaist kravas transportu no Lielbritānijas radījis kilometriem garas kravas automašīnu rindas Anglijas ostas pilsētā Duvrā. Parīze ir paziņojusi, ka robežu atvērs, tiklīdz būs rasts risinājums, lai nepieļautu, ka Francijā ierodas ar koronavīrusu inficētas personas.

Saskaņā ar britu varasiestāžu teikto, vīrusa jaunā mutācija ir līdz pat 70% lipīgāka nekā iepriekšējais paveids, tomēr nav ziņu, ka tas izraisītu smagākas komplikācijas.

“Jaunais paveids ir lipīgāks. Tomēr labā ziņa ir, ka neizskatās, ka tas slimības gaitu padara smagāku, un tas ir svarīgi. Un patlaban pieejamā informācija liecina, ka vakcīnai joprojām vajadzētu būt efektīvai arī pret šo paveidu. Tomēr šie ir grūti laiki,” sacīja bijušais Lielbritānijas valdības galvenais zinātniskais padomnieks Marks Valports.

Vienlaikus tas, ka jaunais koronvīrusa paveids ir lipīgāks, arī nozīmē, ka tas potenciāli var inficēt vairāk cilvēku, un līdz ar to vairāk ar Covid-19 saslimušo var nonākt slimnīcās, vēl vairāk noslogojot medicīniskās aprūpes sistēmu.

Arī latvietis netiek prom no Lielbritānijas

Robežas slēgšana ar Apvienoto Karalisti radījusi cilvēku rindas, kas vēlas izkļūt ārā no Lielbritānijas. Tās izveidojušās vairākās salas vietās, arī Duvrā, kur atrodas nozīmīga osta. Duvru un Kalē Francijā savieno Lamanša tunelis, bet tagad cilvēku un transporta kustība starp Apvienoto Karalisti un Franciju ir apturēta.

Latvijas Televīzijai izdevās sazināties ar Māri Bondaru, kurš svētdienas vakarā nepaspēja šķērsot robežas un pašlaik ir iestrēdzis Duvrā.

“Ziņas bija tādas, ka robežas ver ciet iepriekšējā pusnaktī. Mēs iebraucām Duvrā apmēram bez desmit vienpadsmitos, un ostā vairs nevienu nelaida iekšā. Mašīnu ļoti daudz, visus grieza riņķī. Situācija ir tāda, ka pašlaik mēs sēžam, dzīvojam savā busiņā un gaidām, kad būs kādas ziņas. Zvanījām gan uz Latvijas vēstniecību Anglijā, tur mums neko pastāstīt nevarēja. Zvanījām uz Francijas vēstniecību Latvijā, no viņiem arī nekādas informācijas nav. Tā kā šobrīd mēs sēžam un gaidām informāciju, kas notiks tālāk. 

Pēdējā informācija, kas mums ir atnākusi no kolēģiem Latvijā, ir tāda, ka notiek pārrunas, ka varbūt šodien atvērs ostu vaļā līdz 23. decembrim.

Nav te organizētas ne tualetes, nekas. Mašīnas, kur stāv, tur arī stāv. Lielās mašīnas stāv gar ceļa malām. Duvrā ir ļoti daudz mašīnu. Uz bāņa mēs dzirdējām, ka ir 40 kilometru gara rinda,” pastāstīja Māris Bondars.

Viņš arī norādīja, ka rindā neesot tūristu: “Visi ir kurjeri, pārvadātāji, smago mašīnu vadītāji. Te neviena vieglā mašīna nestāv un negaida. Nav neviena izklaides brauciena. Visi ir tikai darba darīšanās.”

KONTEKSTS:

Pēc jauna koronavīrusa paveida izplatīšanās Lielbritānijā daudzas valstis pārtrauca satiksmi ar Apvienoto Karalisti. Lielbritānijā ieviesti stingrāki karantīnas pasākumi un atcelti atvieglinājumi, kas iepriekš tika plānoti Ziemassvētku laikā. Pasažieru pārvadājumus ar Lielbritāniju no 21. decembra līdz 1. janvārim pārtrauc arī Latvija

Pasaules Veselības organizācija ir aicinājusi valstis visā Eiropā dubultot pārbaudes un pārskatīt slimības novēršanas pieeju. Visām valstīm, kur tiek konstatēts jaunais SARS-CoV-2 variants, nekavējoties par to jāziņo Eiropas Slimību profilakses un kontroles centram un citām Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt