Pasaules panorāma

Latvijas vēlas pievienoties ANO drošības padomei

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

ANO ģenerālsekretārs: mazas valsts devums var būt liels

ANO ģenerālsekretārs: Man ir liela cieņa pret Latvijas devumu ANO

“Attiecības starp lielākajām varām ir galvenais šķērslis, lai atjaunotu mieru, kur tas ir sagrauts, un nosargātu tur, kur tas ir apdraudēts,” tā Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs sacīja ekskluzīvā sarunā ar Latvijas Televīziju. ANO ģenerālsekretārs atzīst, ka ir nepieciešamas reformas ANO Drošības padomē, taču tā ir dalībvalstu atbildība. Viņš arī norāda, ka ļoti ciena Latvijas devumu ANO.

ANO bija pirmā starptautiskā organizācija, kurai Latvija pievienojās, tikko atguvusi neatkarību 1991. gadā. ANO lielā mērā ir veidojusi Latvijas vēsturi, bet kā un vai Latvija, pievienojoties ANO,  ir ietekmējusi vai mainījusi to?

Patiešām! Latvija ir ļoti svarīga ANO partnere. Latvija mums palīdz tajās jomās, kur tai ir īpašas zināšanas, piemēram, digitālajā pasaulē. Jūsu izcilības centrs ir ļoti cieši saistīts ar mūsu darbu, Latvija ir iesaistīta miera uzturēšanas operācijās, ko mēs ļoti novērtējam. Latvija ir aktīvi iesaistījusies jautājumos, kas saistīti ar atbruņošanos, ieroču tirdzniecības kontroli. Latvijas devums patiešām ir svarīgs. Dažkārt valsts, kas izskatās maza, savā devumā ANO, citām starptautiskām organizācijām un pasaulei var būt ļoti liela.

Latvija vēlas 2025. gadā pievienoties ANO Drošības padomei kā nepastāvīgā locekle. Šie centieni vēl ir procesā, bet vai jūs redzat, ka tas būtu iespējams?

To lemt ir dalībvalstu ziņā. ANO ģenerālsekretārs šajā procesā neiejaucas. Protams, Latvija ir ļoti svarīga ANO locekle un, ja Latvija pievienosies Drošības padomei, tā, esmu pārliecināts, būs ļoti auglīga sadarbība.

Runājot par pašu Drošības padomi un ANO kā organizāciju kopumā - pasaule kļūst arvien sarežģītāka, un līdz ar to arī sarunas ap Drošības padomes galdu. Ir neatrisināti konflikti Sīrijā, Ukrainā un daudz kur citur. Kā jūs redzat, kā tādā vidē, kur ir tik dažādi viedokļi starp Krieviju, Ķīnu, ASV un tā tālāk, vispār var panākt kāda konflikta risinājumu? Cik sekmīga ANO vispār var būt?

Taisnība, ka ANO Drošības padome ir galvenais veidojums pasaulē, kas ir atbildīgs par drošību un mieru. Un, protams, ja Drošības padome ir sadalīta, mums ir daudz grūtāk rīkoties efektīvi, gan lai jau laikus novērtu konfliktus, gan lai tos risinātu dažādās pasaules malās. Taisnība, ka tagad attiecības starp lielākajām varām ir diezgan rīcību bremzējošas un ir grūti panākt vienotību izšķirošos jautājumos. Tas mums patlaban ir galvenais šķērslis, lai atjaunotu mieru, kur tas ir sagrauts, un nosargātu tur, kur tas ir apdraudēts.

Vai, jūsuprāt, tādējādi ir vajadzīgas pārmaiņas?

Drošības padomes reformēšanu mēs apsveram kā ļoti būtisku daļu no ANO reformām kopumā, taču tā ir dalībvalstu atbildība. Protams, mēs darīsim visu iespējamo esošajos apstākļos, lai ANO būtu tik efektīva un atsaucīga cilvēku vajadzībām visur pasaulē, cik vien iespējams.

Latvija ir viena no dažām valstīm, ko jūs vēl neesat apmeklējis. Vai jūsu plānos ir vizīte Rīgā?

Es būtu priecīgs atbraukt un ceru, ka tas notiks tuvākajā nākotnē. Taisnība, ka Latvija ir viena no dažām valstīm, kurās neesmu bijis. Esmu dzirdējis, ka tā ir ļoti skaista, un man ir liela cieņa pret jūsu devumu ANO.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti