Panorāma

Hokejista Artūra Šilova vecvecāki ar asarām acīs vēro izlases sagaidīšanu

Panorāma

Panorāma

Maskava piedzīvo dronu uzbrukumus

Dronu uzbrukumā Maskavai bojātas dzīvojamās mājas; Krievija vaino Ukrainu

Otrdien, 30. maijā, Maskavā ziņots par vairāku desmitu bezpilota lidaparātu izmantošanu uzbrukumos, kuru laikā nodarīti postījumi vairākām daudzstāvu dzīvojamām ēkām. Krievija uzbrukumos vaino Ukrainu, lai arī detalizētākus komentārus par notikušo nav sniegusi.

Dronu uzbrukumā Maskavai bojātas dzīvojamās mājas; Krievija vaino Ukrainu
00:00 / 02:59
Lejuplādēt

Ir zināms, ka agri no rīta vairākos Maskavas un Piemaskavas rajonos debesīs bija redzami bezpilota lidaparāti. Sociālajos tīklos ir publicēti arī video, kuros ir redzams ne tikai tas, kā droni lido virs pilsētas, bet arī to notriekšana.

Maskavas mērs Sergejs Sobjaņins paziņoja, ka uzbrukumā ir izmantoti vairāki desmiti dronu, bet medijos izskan, ka ir uzbrukts ar 25 vai pat 30 lidaparātiem. Lielāko daļu no tiem ir izdevies notriekt, bet vismaz trīs ir trāpījuši daudzstāvu dzīvojamos namos.

Iedzīvotājiem uzlidojumi nāca negaidīti, jo par tiem nebrīdināja gaisa trauksme. Droni lidoja pārāk zemu, lai tos spētu noteikt radari.

Varasiestādes apgalvo, ka ir nodarīti postījumi namu fasādēm un stiklojumam, bet neviens iedzīvotājs nav guvis nopietnus ievainojumus, lai gan daži ir vērsušies pie mediķiem.

Par dronu mērķiem izvēlēti turīgākie Maskavas rajoni, kuros dzīvo Krievijas elites pārstāvji. Bezpilota lidaparāts ir trāpījis kādā 24 stāvu dzīvojamā ēkā, kas atrodas tā dēvētā "Jaunās Maskavas" rajonā. Tāpat ziņots, ka prestižā Maskavas rajonā "Ļeņinskij prospekt" drons ielidojis kādas ēkas 14. stāva dzīvokļa logos. Drons esot bijis aprīkots ar trim sprādzienbīstamu ierīcēm.

Kāda maskaviete par otrdienas rītā pieredzēto stāstīja: "Skaņa bija tāda it kā brauktu motocikls. Tad bija divi sprādzieni un izplatījās petrolejas smaka. Un pēc tam fasādē ietriecās kaut kas smags. Pēc tam mājas apsargs izsauca visus ārkārtas dienestus, bet ap septiņiem rītā viņi apstaigāja visus dzīvokļus un visus evakuēja."

Kā vēsta laikraksts "Novaja Gazeta", Maskavas apgabala gubernators Andrejs Vorobjovs paziņojis, ka vairāki bezpilota lidaparāti notriekti, tuvojoties Maskavai. Viņš norādīja, ka no rīta dažu reģiona rajonu iedzīvotāji varēja dzirdēt sprādzienu skaņas, ko radījusi pretgaisa aizsardzības sistēma.

Krievija vaino Ukrainu, bet detalizētāk nekomentē

Krievijas Aizsardzības ministrija notikušajā vaino Ukrainu, bet nekādus detalizētākus komentārus par notikušo nav sniegusi.

Tikmēr pagaidām Ukrainas oficiālās amatpersonas nav izteikušās par uzbrukumiem Maskavā, bet tas varētu būt saprotami, ņemot vērā to, ka Ukrainas galvaspilsēta Kijiva otrdienas rītā pieredzēja kārtējos Krievijas dronu uzbrukumus, kuros nogalināja vismaz vienu civiliedzīvotāju, bet vēl 13 ievainoja.

Pēc pirmdien notikušajiem Krievijas raķešu masveida uzbrukumiem Kijivai Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes priekšnieks Kirilo Budanovs brīdināja, ka ukraiņi atriebsies.

Tikmēr Ukrainas prezidenta biroja vadītāja padomnieks Mihailo Podoļaks, "Breakfast Show" raidījuma ēterā komentējot bezpilota lidaparātu uzbrukumu Maskavai un Maskavas apgabalam, norādīja, ka Kijiva tiek pakļauta uzbrukumiem regulāri.

"Mums daudz svarīgāk ir runāt par to, kas notiek Kijivā, jo pagājušonakt bija 50 droni, šonakt – 30. Maijā notikuši 20 uzbrukumi Kijivai. Kā jūs saprotat, Kijivā nav militāru objektu. Notikumi Maskavā mūs interesē daudz mazāk. Mēs priecājamies uz tiem noraudzīties un paredzējām šādu uzbrukumu pieaugumu, bet, protams, tieši neesam tajā iesaistīti", sacīja Podoļaks.

Uz to, ka Podoļaka izteikumos ir redzama ironija, intervijā Latvijas Radio norādīja Ģeopolitikas pētījumu centra direktors, Vidzemes Augstskolas prorektors Māris Andžāns. Tas liecinot, ka Ukraina ar to tomēr varētu būt saistīta. Tas savukārt signalizē, ka Krievijas sāktais karš nav vienvirziena spēle, un Ukraina gatava pacelt likmes un iet ar daudz riskantākiem soļiem.

Viņaprāt, tā ir atriebība par Krievijas triecieniem pa Ukrainas pilsētām, kā arī Krievijas sabiedrības iebiedēšana. Tas gan esot naivi, jo drīzāk Kremlis izmantos tos, lai teiktu, ka Krievijai tiešām ir draudi no Ukrainas puses.

Tāpat Andžāns uzsvēra, ka uzbrukumi Krievijā jāvērtē Ukrainas pretuzbrukuma kontekstā, ukraiņiem cenšoties pieturēties pie pieejas – jāuzbrūk tur, kur to vismazāk gaida.

Ģeopolitikas pētījumu centra direktors Māris Andžāns
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Ukrainā ražoti droni?

Taču par uzbrukumiem Maskavai otrdien intervijā telekanālam "Current Time" izteicās Kijivā dzīvojošais aviācijas eksperts Valērijs Romaņenko. Un viņš uzskata, ka Krievijas iedzīvotājiem ir jāapzinās, ka karš viņus skars arvien vairāk un tiešāk.

"Krievijas iedzīvotājiem ir jāpierod pie tā, ka karš skar abas puses, tā nav tikai vienas puses sišana. Tagad viņiem sākas jauna dzīve. Šodien Maskavai trāpīja trīs četri bezpilota lidaparāti, bet rīt to būs piecdesmit. Lai pierod. Karš ir karš," Romaņenko sacīja intervijā telekanālam "Current Time".

Pēc otrdienas dronu uzbrukumiem Maskavai daži vaicā, vai tos sarīko Ukraina. Romaņeko ir pārliecināts, ka Maskavai uzbruka Ukrainā ražoti droni, kas esot ļoti jaudīgi. To esot apliecinājis arī tas, ka lidaparātiem izdevās nolidot lielus attālumus, izvairoties no Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmām.

Romaņenko skaidroja: "Pirmkārt, pretgaisa aizsardzības sistēmas nesniedz simtprocentīgu garantiju. Otrkārt, mūsu bezpilota lidaparāti ir ilgstoši izstrādāti, tajos nav izmantotas veļasmašīnu detaļas. Bet tagad mums ir iespējas saņemt arī augsta kvalitātes rietumvalstīs radītu aprīkojumu. Mēs esam radījuši dronus, kas spēj lidot ļoti zemu, tāpēc arī izskan ziņas, ka daži ir ietriekušies kokos. Tas tikai apliecina to, ka tie mazā augstumā spēj nolidot gandrīz visu maršrutu. Tie nav "Šahedi", kuri lido sešdesmit metru augstumā, ir viegli pamānāmi pretgaisa aizsardzības sistēmām un lielāko daļu no kuriem var notriekt ar vieglajām artilērijas sistēmām."

Tomēr video verifikācijas eksperti neguva apstiprinājumu tam, ka uzbrukumos izmantoti ukraiņu ražotie droni.

Šis ir jau otrais uzbrukums Maskavā, kopš droni mēneša sākumā tika raidīti pār Kremli. ASV izlūki secināja, ka, visticamāk, toreiz uzbrukumu sarīkoja Ukrainas spēki.

Analītiķi uzskata – uzbrukumi Maskavā parāda, ka Ukraina un tās atbalstītāji vēlas karu novest līdz Krievijas pilsoņu namdurvīm, lai viņi sāktu apzināties, ka Krievijas uzsāktā agresija skar arī viņus. Tas savukārt dara bažīgas ASV, kas pieprasījušas Ukrainai garantijas par neuzbrukšanu Krievijas teritorijā ar tās sniegtajiem ieročiem bažās no tālākas eskalācijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti