Kremlis: Krievija lielāko daļu naftas eksporta novirzījusi uz Ķīnu un Indiju

Krievija ir pārvirzījusi valsts naftas eksportu no Eiropas uz Ķīnu un Indiju, trešdien paziņoja premjerministra vietnieks Aleksandrs Novaks. Jau vēstīts, ka Indija iegādāto naftu attīra un pārstrādā tālākai pārdošanai klientiem ASV un Eiropas Savienībā (ES). 

Līdz šim Rietumi piemērojuši Krievijai virkni sankciju, tostarp Eiropas Savienības (ES) embargo tās naftas piegādēm.

"Mēs iepriekš Eiropai piegādājām kopumā 40 līdz 45% naftas un naftas produktu," intervijā televīzijā sacīja Novaks, kurš Kremlī atbild par enerģētikas politiku. "Mēs sagaidām, ka šogad šis rādītājs nepārsniegs četrus līdz piecus procentus no kopējā eksporta."

Tā kā Maskava zaudējusi lielu tirgus daļu Eiropā, tā pārorientējusies uz citiem pircējiem, tostarp Ķīnu, vēstīja ziņu aģentūra AFP.

"Ķīna, kuras daļa [naftas eksportā] ir pieaugusi līdz 45–50 procentiem, un Indija ir kļuvušas par mūsu galvenajiem partneriem pašreizējā situācijā," teica Novaks.

Indija, kas iepriekš no Krievijas nesaņēma teju nekādus sūtījumus, tagad ir kļuvusi par tās naftas produktu galveno pircēju.

"Divu gadu laikā kopējais piegādes apjoms Indijai ir palielinājies līdz aptuveni 40 procentiem," teica Novaks.

Indija ir spējusi no Krievijas iegādāties jēlnaftu ar atlaidi, pirms tā tiek pārstrādāta un pārdota Eiropas klientiem, teikts ziņojumos.

Lai gan šāda pārdošana ir likumīga, kritiķi apgalvo, ka tā ir Krievijas naftas ceļš uz Rietumiem un mazina sankciju ietekmi.

Krievijai ir arī jāmeklē jauni tirgi dabasgāzes eksportam, jo Maskava ir samazinājusi eksportu uz ES valstīm, kuras arī ir meklējušas jaunus piegādātājus.

Kopumā Krievijas enerģētikas nozare esot attīstījusies sekmīgi un šogad plānotie ieņēmumi no naftas un gāzes plānoti gandrīz deviņu triljonu rubļu (88,6 miljardu eiro) apmērā jeb sasniegts līdzīgu līmeni kā pirms 2021. gadā uzsāktā pilna mēroga iebrukuma Ukrainā, pavēstīja amatpersona.

Pēc viņa teiktā, naftas un gāzes nozare veido 27% no Krievijas iekšzemes kopprodukta. 

Tāpat Novaks apgalvoja, ka interese par Krievijas naftu esot liela – par to interesējas lielākoties Latīņamerikas, Āfrikas, Āzijas, kā arī vairākas Klusā okeāna reģiona valstis.

Jau vēstīts, ka Indija pērn kļuvusi ne tikai par vadošo Krievijas naftas pircēju, bet arī to attīra un pārstrādā tālākai pārdošanai klientiem ASV un ES.

Eiropā jau apspriesti dažādi veidi, kā pastiprināt sankcijas pret Krieviju. Norit arī diskusijas par jauniem noteikumiem naftas tirgotājiem un kuģotājiem, kas šo preci pārvadā.

Tikmēr otra iespēja esot samazināt Rietumu noteikto naftas cenu griestu līmeni, ko iepriekš darīt bija rosinājusi arī Kijiva. Tas varētu būt 30 ASV dolāru jeb 28 eiro par barelu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti