Pasaules panorāma

Izraēlas diplomāti pieprasa ANO ģenerālsekretāra atkāpšanos

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. Sievietes karā un situācija Izraēlā

Pētnieks: Izraēlas izvēle par iebrukumu Gazā ir ļoti smaga

Pētnieks: Izraēlas izvēle par sauszemes iebrukumu Gazas joslā ir ļoti smaga

Izraēlas izvēle par sauszemes iebrukumu Gazā ir smaga. To apgrūtina gan teritorijā izraktie teroristu tuneļi un blīvi apbūvētās pilsētas, gan arī tas, ka kaujinieki kā dzīvo vairogu izmanto civiliedzīvotājus, vērtēja Eiropas politikas analīzes centra (CEPA) pētnieks Marks Vojdžers. Viņaprāt, pat labi sagatavotām armijām vienmēr ir bijušas grūtības pārņemt līdzīgas teritorijas. 

Izraēlas armija turpina kaujinieku grupējuma "Hamās" pozīciju bombardēšanu Gazas joslā. Mērķi ir teroristu izbūvētie tuneļi, štābi, ieroču noliktavas un paši ieroči, taču sauszemes iebrukumu Izraēlas armija vēl nesāk. 

Kāpēc Izraēla vilcinās, sarunā ar LTV raidījumu "Pasaules Panorāma" skaidroja Eiropas politikas analīzes centra (CEPA) pētnieks Marks Vojdžers, kurš Latvijas galvaspilsētā viesojās gadskārtējā drošības un ārpolitikas foruma "Rīgas konference" ietvaros.

"Lai gan Gazas josla teritorijas ziņā nav liela, tā ir pilna ar pazemes tuneļiem, tajā ir daudz betona ēku, karotāji tajā ir fanātiski un viņi izmanto civiliedzīvotājus kā dzīvo vairogu. Arī bērnus, un mēs to esam redzējuši video uzņēmumos," skaidroja Vojdžers.

Tāpēc arī upuru skaits esot augsts, jo kaujas apdzīvotās vietās parasti ir ļoti smagas un teroristi savai aizsardzībai izmanto civiliedzīvotājus.

"Pat labi sagatavotām armijām vienmēr ir bijušas grūtības pārņemt šādas teritorijas. Paskatieties uz Bahmutu Ukrainā. Tur Krievijas armija zaudēja desmitiem tūkstošu karavīru.

Arī ASV, karojot Irākā vai Afganistānā, Faludžā un citās teritorijās, piedzīvoja grūtības. Izraēlieši ir ļoti smagā situācijā, gan domājot par potenciālo savu karavīru zaudējumu skaitu, gan par civiliedzīvotāju upuriem – Izraēlas un arī palestīniešu pusē," vērtēja pētnieks.

Viņš arī prognozēja, ka brīdī, kad Izraēlas armija uzsāks sauszemes iebrukumu, ziņas par to kopā ar video un fotoattēliem tūlītēji nonāks gan Tuvo Austrumu, gan Rietumu medijos. 

Un šīm publikācijām drīz sekos aicinājumi nākt palīgā palestīniešiem un arī "Hamās".

"Tuvajos Austrumos daudzi cilvēki arvien vairāk radikalizējas, arī Rietumos. Jūs esat redzējuši visus šos protestus. Tātad, no vienas puses, ir šis militārais karš, no otras – politiskais, informācijas, likumu un kiberkarš, ko izmanto arī Krievija.

Iespējamais tūkstoš karavīru lielais iebrukums Gazā var pāraugt daudz lielākā drāmā, jo daudzu valstu, pat ASV sabiedroto Tuvajos Austrumos, iedzīvotāji var spiest savas valdības iesaistīties karā pret Izraēlu," stāstīja Vojdžers.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. "Hamās" un to sabiedrotie arī sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.

Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis. Atbildot "Hamās", Izraēla uzsāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Izraēla īsteno Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi.

Ilgu laiku kara skartajā teritorijā tika liegta arī humānās palīdzības piegāde caur Rafāhas robežpunktu teritorijas ziemeļos. Kopš 21. oktobra teritorijā iebrauc neliels skaits kravas automašīnu ar palīdzību Gazas joslā mītošajiem palestīniešiem, taču degvielas un ūdens filtrēšanas sistēmu ievešana ir aizliegta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti