Skotijā plāno ieviest Lielbritānijā pirmo telpu drošai narkotiku lietošanai

Skotijas pilsētā Glāzgovā plāno ieviest Lielbritānijā pirmo telpu drošai narkotiku lietošanai. Šajā Apvienotās Karalistes zemē ir augstākais narkotiku lietošanas izraisīto nāves gadījumu skaits Eiropā – pērn šī iemesla dēļ Skotijā miris 1051 cilvēks.

Glāzgova kļūs par pirmo pilsētu Lielbritānijā, kurā eksperimentālā kārtā tiks ierīkota oficiāla droša narkotiku lietošanas telpa, ja vien pilsētas amatpersonas trešdienas sanāksmē šo iniciatīvu apstiprinās, vēstīja medijs "Al Jazeera".

Tajā cilvēki ar narkotiku un lielākoties heroīna atkarību varēs drošā un sterilā telpā injicēt šo atkarību izraisošo vielu.

Lai arī narkomānijas problēmas risināšana kā sabiedrībā, tā arī valdībā nereti izraisījusi strīdus, septembrī Skotijas tieslietu ministre Dorotija Beina faktiski deva zaļo gaismu valstī ilgi gaidītajam izmēģinājuma projektam.

"Sabiedrības interesēs ir nesaukt pie atbildības narkotiku lietotājus par vienkāršiem atkarību izraisošo vielu glabāšanas pārkāpumiem, kas paveikti eksperimentālajā drošas narkotiku lietošanas vietā," sacīja Beina.

Apvienotās Karalistes valdība paziņoja, ka "neiejauksies" izmēģinājuma projekta īstenošanā Glāzgovā – pilsētā, kur vairāk nekā 400 atkarīgo regulāri publiski sev injicē narkotikas pašā pilsētas centrā.

Viens no šādiem cilvēkiem reiz bija arī 46 gadus vecais Pīters Kraikents. Pirms vairāk nekā 20 gadiem viņš bieži vien nakšņoja uz ielas un ikdienā lietoja heroīnu, kā arī kreka kokaīnu:

"Kad biju jauns un (no narkotikām) atkarīgs, un biju bezpajumtnieks, man nebija nekādu cerību uz pārmaiņām," medijam "Al Jazeera" stāstīja Kraikents.

"Dažkārt biju palicis bez pajumtes un cilvēki uz mani spļāva, mani piekāva vai (policija) arestēja un aizveda uz iecirkni tikai par to, kā es tajā brīdī izskatījos," piebilda vīrietis, kurš šobrīd aktīvi iestājas par izmaiņām narkotiku atkarības apkarošanas politikā.

Tolaik ne Skotijā, ne arī citur Lielbritānijā nebija vietas, kur Kraikentam vai citiem atkarīgajiem būtu iespējams lietot narkotikas drošā un sterilā vidē.

Laikā no 2020. gada septembra līdz 2021. gada maijam viņš Glāzgovā bija izveidojis ar amatpersonām nesaskaņotu drošu narkotiku lietošanas vietu - mikroautobusu un pārveidotu ātrās palīdzības transportu:

"Mēs redzējām cilvēkus ratiķrēslos. Viņi (narkotiku lietošanas dēļ) bija zaudējuši kājas," Kraikents atcerējās pieredzēto. "Redzējām cilvēkus ar pūstošu miesu. Viņu smaka bija vienkārši neizturama."

Drošas narkotiku lietošanas telpas izveide gan nav vienīgais būtiskas darbs, kas Skotijai ir jāpaveic, lai cīnītos ar narkotiku atkarības problēmu, pauda organizācijas "Faces and Voices of Recovery" izpilddirektore Annemarija Vorda:

"Atkarības cēloņi ir savijušies ar sociālās veselības faktoriem, atšķirībām starp dažādām sabiedrības ekonomiskajām grupām, kā arī (emocionālām) traumām. Arī šim ir jāpievērš uzmanība. Drošas narkotiku lietošanas telpas galvenokārt koncentrējas uz kaitējuma mazināšanu, mazinot tiešos riskus, bet nevirza cilvēkus uz atveseļošanos vai atturēšanos no narkotiku lietošanas."

Skotijā jau darbojas vairākas atbalsta programmas, kas paredzētas no narkotikām atkarīgiem cilvēkiem, tostarp metadona programma, iespēja bez maksas saņemt tīras šļirces un profesionālu aprūpi brūcēm, kas radušās narkotiku lietošanas dēļ.

Skotija nav vienīgā Eiropas zeme, kas ieviesusi drošu narkotiku lietošanas telpu. Par šādu vietu izveidi iepriekš bija paziņojusi arī Vācija un Šveice.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti