Slovākijas valdības iecerētā sabiedrisko mediju reforma izsaukusi asu kritiku

Slovākijas sabiedriskā medija neatkarība ir apdraudēta. Šādas bažas izskanējušas pēc tam, kad Slovākijas valdība trešdien apstiprināja likumprojektu, kas paredz likvidēt pašreizējo sabiedrisko mediju un tā vietā izveidot jaunu.

Slovākijas premjers Roberts Fico uzskata, ka šobrīd sabiedriskais medijs nespēj objektīvi pasniegt informāciju. Savukārt likumprojekta kritiķi baidās, ka valdība vēlas sev nodrošināt pilnīgu kontroli pār raidorganizāciju.

Mainīs nosaukumu un vadību

Redzamākā izmaiņa būs jauns nosaukums sabiedriskajam medijam. Pašlaik tā nosaukums ir Slovākijas Radio un televīzija (RTVS), bet turpmāk to sauks Slovāku Televīzija un radio (STVR).

Kultūras ministre Martina Šimkovičova paskaidroja, ka ar vārda "slovāku" iekļaušanu raidorganizācijas jaunajā nosaukumā tiks uzsvērts medija "nepārprotamais nacionālais raksturs".

Saskaņā ar likumprojektu STVR būs pienākums katru dienu laikā no pulksten 23.00 līdz 00.30 vienu reizi atskaņot Slovākijas valsts himnu gan radio, gan televīzijas kanālos.

Valdības apstiprinātais likumprojekts paredz jaunu kārtību, kādā tiks izraudzīts sabiedriskā medija ģenerāldirektors. Ja līdz šim sabiedriskās raidorganizācijas vadītāju iecēla parlaments, tad turpmāk to darīs šim nolūkam izveidota padome, kuras sastāvā būs deviņi locekļi. Četrus no viņiem iecels Kultūras ministrija, bet piecus izraudzīsies parlaments. Šai komisijai būs tiesības arī atbrīvot no amata sabiedriskā medija vadītāju.

Premjers apņēmies "sakārtot" medijus

Slovākijas premjers Fico pēc likumprojekta apstiprināšanas paziņoja, ka ir gandarīts par jauna medija izveidi, jo pašreizējā sabiedriskā raidorganizācija esot neobjektīva pret viņa valdību.

"Televīzija un radio objektīvi nevar būt objektīvi, jo tiem ir strīds ar Slovākijas Republikas valdību. Tiek pārkāptas Slovākijas Republikas pilsoņu pamattiesības uz objektīvu informāciju.

Valdošās koalīcijas vēlētāji ir ļoti skaidri pateikuši: sakārtojiet Slovākijas televīziju un radio, jo to nav iespējams skatīties un klausīties. Tāpēc mēs vienkārši reaģējam uz šo prasību.

Mēs reaģējam, virzot likumprojektu, kas ļaus sakārtot šo iestādi," paziņoja Fico.

Premjeram piebalsoja arī kultūras ministre Šimkovičova, kuras vadībā notika likumprojekta izstrāde. Galēji labējo Slovāku Nacionālo partiju pārstāvošā politiķe norādīja, ka pārmaiņas sabiedriskajā medijā palīdzēs novērst tur iesakņojušos "politisko aktīvismu".

Šimkovičova pirms iesaistīšanās politikā strādāja privātajā medijā, ko Slovākijas dezinformācijas eksperti ir apsūdzējuši prokremlisku melu un sazvērestību izplatīšanā.

Likumprojekts tuvākajā laikā tiks iesniegts izskatīšanai parlamentā. Fico izteica cerību, ka likumdevēji to apstiprinās līdz jūnija beigām. Tā kā viņa vadītajai trīs partiju koalīcijai ir 79 mandāti 150 deputātu lielajā parlamentā, tad var prognozēt, ka likumprojekts tiks pieņemts.

Fico valdībai ir vajadzīgs propagandas instruments

Pašreizējā sabiedriskā medija ģenerāldirektora Ļuboša Mahaja pilnvaru termiņam vajadzētu noslēgties tikai 2027. gadā, taču viņam līdz ar jaunās raidorganizācijas izveidošanu amats būs jāpamet. Ļoti iespējams, ka darba līgumus nepagarinās ar daļu no sabiedriskā medija žurnālistiem.

Mahajs uzskata, ka Fico valdība vēlas sagrābt sabiedrisko mediju un būtībā padarīt to par savu propagandas instrumentu.

"Mūsuprāt, visas likumprojektā ierosinātās izmaiņas var veikt ar grozījumiem, tāpēc nav nepieciešams iznīcināt organizāciju. Organizācijas sagraušanai nav nekāda pamata, ja nu vienīgi mērķtiecīgi atbrīvoties no RTVS vadības. Es par to esmu pārliecināts, un man tiešām nav pierādījumu, ka mēs neesam objektīvi," sacīja Mahajs.

Fico iecerētās pārmaiņas sabiedriskajos medijos ir kritizējuši žurnālisti, opozīcijas politiķi, nevalstiskās organizācijas un arī Eiropas Komisija.

Starptautiskā preses brīvības organizācija "Reportieri bez robežām" ir paziņojusi, ka Slovākijas valdība cenšas graut sabiedriskā medija neatkarību, bet Eiropas Raidorganizāciju apvienība (EBU) ir norādījusi, ka Slovākijas valdība mēģina pārvērst sabiedrisko raidorganizāciju par valsts kontrolētu mediju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti