Panorāma

Pludmales volejbola trenerim draud mūža ieslodzījums

Panorāma

Panorāma

Izraēlas ķīlnieku atbrīvošana atlikta par dienu

Tuvo Austrumu politikas pētnieks: Izraēlai būs grūti iznīcināt «Hamās»

Izraēlas un "Hamās" karš notiek ne tikai ar ieročiem rokās, bet arī cīņā par starptautiskās sabiedrības atbalstu, intervijā Latvijas Televīzijai norāda Delavēras Universitātes (ASV) Tuvo Austrumu politikas pētnieks Toms Rātfelders. Viņš secina, ka Izraēlai būs ļoti grūti sasniegt savu mērķi par pilnīgu "Hamās" iznīcināšanu.

Ilgi gaidītā uguns pārtraukšana Gazas joslā un ķīlnieku atbrīvošana ir atlikta uz piektdienu. Izraēla apgalvo, ka aizkavēšanās radusies "Hamās" papildu izvirzīto prasību dēļ. Militārā pauze sāksies piektdien no rīta, bet pirmie 13 ķīlnieki – sievietes un bērni – tiks atbrīvoti pēcpusdienā.

Neraugoties uz šo vienošanos, Izraēla negrasās atkāpties no mērķa iznīcināt "Hamās". Taču, kā norāda reģiona eksperti, tas nebūs viegls uzdevums.

Izraēlas kaujas operācijas Gazā rit pilnā sparā. Karavīri ir gatavi uguni apturēt, tiklīdz tiks saņemts valdības rīkojums. Bet savas pozīcijas viņi nepametīs. Nav uzticības, ka "Hamās" ugunspārtraukumu patiesi ievēros.

Izraēla saņēmusi sarakstu ar ķīlniekiem, kurus paredzēts atbrīvot, un sākusi ģimeņu apzināšanu. Ķīlnieki tiks nodoti Sarkanajam Krustam, kas šādās apmaiņās bijis iesaistīts iepriekš un organizēs viņu nogādāšanu mājās.

Apmaiņā pret ķīlniekiem tiks atbrīvoti arī palestīniešu ieslodzītie, bet par to detaļas vēl neskaidras.

Četru dienu ilgās militārās pauzes laikā Gazā katru dienu tiks ielaisti četri kravas auto ar degvielu un 200 kravas ar humāno palīdzību.

Cīņa par sirdīm un prātiem

Lai arī ar nelielu aizķeršanos, gūstekņu apmaiņa notiks. Rātfelders norāda, ka tas ir abu pušu interesēs.

"Šis konflikts ir ne tikai par karu un militāro dimensiju, bet arī par sirdīm un prātiem. Līdz ar to gan "Hamās", gan Izraēlai ir jācenšas mobilizēt starptautiskais atbalsts savām pozīcijām.

Ja notiek šāda gūstekņu apmaiņa, tad abas puses sevi parāda pozitīvākā gaismā."

Rātfelders uzskata, ka "Hamās" būtu gatavi atbrīvot visus sagūstītos, jo tā nav viņu vienīgā kārts. Viņiem ir spēcīga militārā infrastruktūra ar tuneļiem tūkstošiem kilometru garumā, kas nodrošina viņu aizsardzību.

Turklāt Izraēlas militārā operācija notiek galvenokārt Gazas ziemeļos un teorētiski savu darbību dienvidos grupējums pagaidām var turpināt.

Nav nekādu cerību par mieru starp Izraēlu un palestīniešiem, kamēr vien "Hamās" nav pilnībā iznīcināts, paziņojis Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu. Taču to panākt nebūs viegli, norāda eksperts.

"Jāatceras, ka "Hamās" nav tikai militāra organizācija, bet arī politiska organizācija. Tai ir dažādi spārni – gan Katarā, gan Turcijā. Ja mēs atceramies "ISIS" – to iznīcināja no Sīrijas un Irākas, pēc tam viņi vienkārši pārcēlās uz Āfriku."

Izraēla negrasās apstāties

Ar ko un kad beigsies karš – to neviens nezina. Arī Izraēlas vīzija par Gazas joslas nākotni nav skaidra. Vienīgais, kas ir skaidrs, – Izraēla apstāties negrasās. Militārās operācijas pēc gūstekņu apmaiņas turpināsies. Un civiliedzīvotāju upuru skaits augs.

"Izraēlai ir jāatjauno sabiedrībā ticība un arī ticība pret otru pusi, ka tā kontrolē situāciju. Jo tajā brīdī, kad "Hamās" sāka uzbrukumu, ļoti brutāli pārsteidzot Izraēlu, šī ticība tika iedragāta," secina Rātfelders.

"Es domāju, ka civiliedzīvotāju upuru būs vēl daudz. Jo "Hamās" stratēģija, lai cik ciniski neizklausītos, ir atļaut šīs ciešanas. Ja cieš palestīniešu iedzīvotāji, tad "Hamās" ir lielākas iespējas demonizēt Izraēlu."

Starptautiskā sabiedrība šo atelpu varētu izmantot, lai izdarītu spiedienu uz abām pusēm plašāka atrisinājuma gaidās. Tomēr reāla pamiera panākšanu tuvākajā nākotnē pētnieks neredz.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki.

Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās.

Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti