Katara: pamiers starp Izraēlu un «Hamās» sāksies piektdienas rītā; atbrīvos 13 ķīlniekus

Pamiers Gazas joslā un ķīlnieku atbrīvošana sāksies piektdienas rītā, ceturtdien paziņojusi Kataras Ārlietu ministrija. 

"Pauze sāksies piektdien plkst.7 (pēc vietējā un Latvijas laika) un pirmā civiliedzīvotāju ķīlnieku partija tiks nodota tajā pašā dienā aptuveni plkst.16," sacīja ministrijas preses pārstāvis Madžids al Ansari, piebilstot, ka tiks atbrīvoti 13 cilvēki - sievietes un bērni.

Grupējums "Hamās" apstiprināja, ka piektdien plkst.7 sāksies pamiers.

Pēc šonedēļ panāktās vienošanās starp Izraēlu un teroristisko grupējumu "Hamās" tika sagaidīts, ka uguns pārtraukšana un cilvēku evakuācija sāksies ceturtdienas rītā. Tomēr Izraēlas amatpersonas paziņojušas, ka uguns pārtraukšana ātrāk par piektdienu nenotiks. Amatpersonas pagaidām nav sniegušas nekādu skaidrojumu par notikumu attīstību, vien norādot, ka Telavivā dienas vidū tiks atvērts mediju centrs, "lai atspoguļotu ķīlnieku atgriešanos".

Ir pretrunīgi ziņojumi par to, kādēļ pamiers ceturtdienas rītā vēl nestāsies spēkā. Daži apgalvo, ka "Hamās" nav ratificējis pamiera līgumu. Tāpat izskanējis, ka "Hamās" nav iesniedzis Izraēlai to ķīlnieku sarakstu, kuri bija jāatbrīvo pirmajā dienā. Un šim mehānismam ir jābūt daļai no vienošanās.

Avots Izraēlas valdībā atzinis, ka sarežģījumi esot nelieli un šīs dienas laikā tie tikšot atrisināti.

Kamēr pamiers vēl nav sācies, Izraēla turpina savu sauszemes un gaisa operācijas.

Arī ziemeļos Izraēlas gaisa spēku iznīcinātāji naktī uz ceturtdienu uzbruka šiītu grupējuma "Hizbollāh" infrastruktūrai Libānā, nogalinot vismaz piecus šī grupējuma kaujiniekus. Sadursmes uz ziemeļu robežas notiek regulāri, un tās rada bažas, ka notiekošajā konfliktā varētu rasties otra fronte.

Ar četru dienu pamieru nepietiks

Jāatgādina, ka vienošanās paredz, ka četru dienu ilga pamiera laikā no Gazas joslas tiks atbrīvoti 50 ķīlnieki, bet Izraēla apmaiņā atbrīvos 150 palestīniešus. Kopskaitā Gazas joslā "Hamās" kontrolētajos tuneļos un citviet ir paslēpti aptuveni 240 ķīlnieki, tostarp sievietes un bērni, kā arī veci cilvēki.

Tiek kritizēts pamiera pauzes ilgums, proti, Gazas joslā esošo ķīlnieku ģimenes ir teikušas, ka mājās jāpārnāk katram ķīlniekam, tādējādi norādot, ka ar četrām dienām būtu krietni par maz, lai to paveiktu. Ir skaidrs, ka šajā posmā Izraēla visus ķīlniekus atbrīvot nevarēs. Skaidrs arī tas, ka emocionāli grūta šīm ģimenēm ir arī kavēšanās ar pamiera uzsākšanu.

Tikmēr ANO Palestīnas bēgļu aģentūra "Unrwa" sacīja, ka ar četru dienu pārtraukumu ir par maz, lai Gazas joslā paspētu izvadāt un izsniegt humāno palīdzību. Kravas automašīnas, kas ved palīdzību uz Gazas joslu, tagad jau stāv rindās uz Ēģipti un Gazas joslu savienojošā robežpunkta, gaidot karadarbības pauzi.

"Kara migla"

Pagaidu pamiera vienošanās liecina par to, ka konfliktā ir vieta diplomātijai, kam spēcīgi pretojusies Izraēla. Vienlaikus pamiera vienošanās liek domāt par to, ka Izraēla un ASV nav tik tuvu mērķim iznīcināt "Hamās", intervijā Latvijas Radio vērtēja Latvijas ārpolitikas institūta Tuvo Austrumu pētniecības programmas vadītāja Sintija Broka.

"Šajā laikā "kara migla" ir ārkārtīgi liela. Pieejamā informācija sabiedrībai ir ārkārtīgi ierobežota. Arī par šī [pamiera] plāna pārcelšanu līdz piektdienai. Mēs varam spekulēt, kāpēc tas šobrīd tā ir noticis. Iespējams, tas tiešām dod iespēju piestrādāt pie vēl nepieciešamajām detaļām, lai viss tiešām noritētu gludi.

Bet kopumā šī kara migla ir liela, un mums pieejamā informācija tiešām ir ārkārtīgi maza," komentēja Broka.

Viņasprāt, pēc četru dienu gaidāmā pamiera sarunas starp pusēm būs jāturpina. 

Intervija ar Sintiju Broku
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī kara stāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki.

Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās.

Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts un vainoja "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti