Izraēla gaisa triecienus vērš pret teroristu pozīcijām un mītnes vietām, taču neizdodas izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem.
Humanitārā situācija Gazas joslā pasliktinās, taču pagaidām tur ir ieradušies tikai daži desmiti kravas automašīnu ar humāno palīdzību. ASV apgalvo, ka Izraēla neliks šķēršļus turpmākām palīdzības piegādēm.
Izraēla turpina aviācijas triecienus "Hamās" pozīcijām Gazas joslā
Izraēlas armija paziņoja, ka ir devusi triecienus vairāk nekā 320 teroristu grupējuma "Hamās" militārajiem objektiem. Valsts aizsardzības ministrs Joavs Galants paziņoja, ka karš ar "Hamās" var turpināties mēnešiem, bet tas beigšoties ar teroristiskā grupējuma iznīcināšanu.
"Tas var prasīt vienu mēnesi, divus mēnešus vai trīs mēnešus, bet beigās "Hamās" vairs nebūs. Pirms "Hamās" sastapsies ar mūsu tankiem un mūsu kājniekiem, viņi iepazīsies ar mūsu aviācijas bumbām.
Šim vajadzētu būt pēdējam karam Gazā tā vienkāršā iemesla dēļ, ka pēc tā "Hamās" vairs nebūs," paziņoja Galants.
Vienlaikus pieaug bažas, ka Izraēlas sauszemes iebrukums Gazā varētu uzšķilt plašāku reģionālu karu, kurā varētu iesaistīties arī Libānā bāzētais un Irānas atbalstītais grupējums "Hezbollah".
Savukārt Latvijas vēstnieks Izraēlā Aivars Groza LTV "Rīta panorāmai" pastāstīja, ka šīs nedēļas nogale Izraēlā aizvadīta mierīgāk, bija tikai dažas apšaudes, kad bija jādodas uz bumbu patversmi, tikmēr Izraēlas sabiedrība gaida, kad sāksies operācija Gazas sektorā.
Viņš arī pastāstīja, ka pašlaik vēstniecībā par iespējām pamest Izraēlu interesējās 14 Latvijas valstspiederīgie, viņiem sniegta informācija, un diplomāti ar viņiem uztur sakarus.
Gazas joslā piegādā humāno palīdzību
Gazas joslā, pret ko Izraēla īsteno pilnīgu blokādi, svētdien iebrauca vēl 14 kravas automašīnas ar humāno palīdzību. Tās Gazas iedzīvotājiem nogādāja tīru dzeramo ūdeni, pārtiku, medikamentus un citas pirmās nepieciešamības lietas.
ANO ģenerālsekretāra vietnieks humānās palīdzības jautājumos Mārtins Grifitss paziņoja, ka šī palīdzība ir "vēl viens neliels cerību stariņš" palestīniešiem, taču norādīja, ka daudzu simtu tūkstošu civiliedzīvotāju vajadzību apmierināšanai ir nepieciešams daudz lielāks palīdzības apjoms.
Arī starptautiskā palīdzības organizācija "Oxfam" pauda gandarījumu par to, ka Izraēla ir atļāvusi ievest Gazas joslā humāno palīdzību, taču norādīja, ka ar dažām kravas automašīnām dienā nepietiek, lai risinātu samilzušo humāno krīzi palestīniešu apdzīvotajā teritorijā.
Izraēla līdz šim nav atļāvusi ievest Gazas joslā degvielu, kas ir nepieciešama elektrības ģeneratoru darbināšanai. Ģeneratori ir vienīgais elektrības avots slimnīcām, taču degvielas krājumi strauji samazinās.
ANO Starptautiskais bērnu aizsardzības fonds brīdināja, ka 120 jaundzimušie, kuri atrodas inkubatoros Gazas joslas slimnīcās, var nomirt, ja slimnīcas paliks bez elektrības. Pasaules Veselības organizācijas ģenerāldirektors Tedross Adhanoms Gebrejesuss ir vērsies pie Izraēlas ar lūgumu atļaut degvielas piegādi Gazas joslai.
ASV Baltais nams pēc prezidenta Džo Baidena un Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu telefonsarunas svētdien paziņoja, ka Izraēla ir solījusi arī turpmāk atļaut humānās palīdzības kravu piegādi Gazas joslai.
ASV prezidentam notika arī konferences zvans ar Kanādas, Francijas, Vācijas, Itālijas un Apvienotās Karalistes līderiem. Pēc tā tika izplatīts kopīgs paziņojums, kurā viņi atkārtoti izteica atbalstu Izraēlas tiesībām aizsargāt sevi pret terorismu, bet vienlaikus aicināja aizsargāt Gazas joslas civiliedzīvotājus.
Savukārt Eiropas Parlamenta deputāts no Latvijas Ivars Ijabs ("Latvijas attīstībai") LTV "Rīta panorāmai" norādīja, ka pēc Izraēlas operācijas būtisks jautājums būs migrācija, jo Gazas joslā dzīvo vairāk nekā 2 miljoni cilvēku. Daļa aizies uz Ēģipti, bet ir skaidrs, ka daļa gribēs doties Eiropas virzienā, un Eiropa pašlaik migrācijas jautājumos ir sašķelta, tāpēc Eiropas Parlaments strādā ar Ēģipti, lai šie migranti nedotos masveidā uz Eiropu.
KONTEKSTS:
Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. "Hamās" un to sabiedrotie arī sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.
Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis. Atbildot "Hamās", Izraēla uzsāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Izraēla īsteno Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi.
Izraēla, gatavojoties iespējamam sauszemes iebrukumam, pavēlējusi evakuēt Gazas joslas ziemeļdaļu, kurā mīt 1,1 miljons cilvēku. ANO ģenerālsekretāra pārstāvis norādīja, ka tik milzīga iedzīvotāju evakuācija īsā laikā bez "postošām humānām sekām" nav iespējama.