Vācijas parlaments noraida «Taurus» raķešu piegādi Ukrainai

Vācijas parlaments ceturtdien noraidījis opozīcijas iesniegto rezolūciju par spārnoto raķešu "Taurus" piegādi Ukrainai, bet pieņēmis alternatīvu rezolūciju, kurā aicināts paplašināt palīdzību Ukrainai un piegādāt tālas darbības rādiusa ieročus.

Līdz šim kanclers Olafs Šolcs bloķējis Vācijā ražoto "Taurus" nodošanu Ukrainai, paužot bažas, ka tālās darbības rādiusa raķetes var tik izmantotas Krievijas teritorijas apšaudei, kas varot novest pie karadarbības eskalācijas.

Par opozīcijā esošo kristīgo demokrātu (CDU/CSU) iesniegto rezolūciju balsoja tikai 182 deputāti, bet 480 balsoja pret.

CDU līderis Frīdrihs Mercs aicināja Šolca vadītās koalīcijas locekļus nepakļauties kancleram un balsot par rezolūciju.

"Ukraina joprojām nesaņem visus materiālus, kas tai steidzami nepieciešami, lai atvairītu Krievijas agresijas karu," uzsvēra Mercs.

Daudzi koalīcijas locekļi, sevišķi zaļie un brīvie demokrāti (FDP), atbalsta ideju par "Taurus" piegādi Ukrainai, taču balsojumā nenostājās pret Šolcu un neatbalstīja pat konservatīvo rezolūciju.

Ukraina pagājušā gada maijā oficiāli pieprasīja Vācijas valdībai raķetes "Taurus". Ar šīm raķetēm var ļoti precīzi trāpīt mērķiem līdz pat 500 kilometru attālumā.

Kijiva apgalvo, ka "Taurus" ir pašas piemērotākās raķetes uzbrukumiem Krievijas mērķiem tālu aiz frontes līnijas okupētajās Ukrainas teritorijās.

Ukrainas amatpersonas arī centušās pārliecināt Šolcu, ka raķetes netiks izmantotas pret mērķiem Krievijas teritorijā.

Šolcs sestdien Minhenes drošības konferencē izvairījās no jautājuma par "Taurus" piegādi Ukrainai, bet sacīja, ka Vācija vienmēr darīs pietiekami, lai atbalstītu Ukrainu.

Bundestāgs ceturtdien drīz pēc kristīgo demokrātu rezolūcijas noraidīšanas ar 382 pret 284 balsīm pieņēma pozīcijas sagatavoto alternatīvo rezolūciju, kurā runāts par tālas darbības ieročiem, kas teorētiski varētu ietvert "Taurus".

Mercs pārmeta Šolcam, ka viņš nav izpildījis savu solījumu panākt pagrieziena punktu Vācijas aizsardzības politikā, ko kanclers apņēmās neilgi pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā pirms diviem gadiem. Ja Vācijas armijas apgādāšana ar jaunu tehniku un Eiropas aizsardzības stiprināšanas uzdevums tiek uztverts nopietni, tad lielākā daļa uzdevuma nav paveikta, norādīja Mercs.

Tomēr Šolca koalīcijas pieņemtajā rezolūcijā teikts, ka "Ukrainai arī turpmāk jābūt spējīgai veikt uzbrukumus militāriem mērķiem, piemēram, munīcijas noliktavām, piegādes maršrutiem un komandpunktiem tālu aiz frontes līnijas, un jāspēj pēc iespējas labāk aizsargāt savus karavīrus no daudzveidīgajiem Krievijas armijas uzbrukumiem".

Tomēr, kādi ieroči konkrēti domāti ar šo formulējumu, nav skaidrs. Virkne deputātu, kas pārstāv zaļos un FDP, uzskata, ka ar to domāti "Taurus".

Tajā paša laikā Šolca pārstāvēto sociāldemokrātu (SPD) frakcijas līdere Gabriēla Heinriha izteikusies, ka tas nebūt nenozīmējot "Taurus" raķetes. "Tas ir interpretācijas jautājums (..). Lieta tāda, ka mēs nenovilkām sarkano līniju šajā jautājumā," norādījusi Heinriha.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti