Kremļa propaganda mūsu kabatās. Kā dezinformācija zeļ «Telegram»

Aizliedzot Kremļa propagandas medijus, piekļuve šādiem resursiem kļuvusi sarežģītāka tikai tiem, kam iepriekš galvenais informācijas avots bija televīzija. Tagad viss notiek sociālajos tīklos, īpaši "Telegram", vēsta Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs "Re:Baltica".

"Telegram" ir īpašs, jo nemoderē saturu un nekontrolē dezinformācijas izplatību. Baltijas krievvalodīgajiem domātajiem kanāliem katram nav daudz sekotāju, bet tas nav svarīgākais, jo galvenais ir pavairot vienam otra saturu un radīt iespaidu, ka līdzīgi domā daudzi. Sevišķi liela loma "Telegram" bija Krievijas iebrukuma sākumā Ukrainā.

Galvenie propagandas kanāli par Baltiju

Pūliņos popularizēt Kremlim draudzīgus vēstījumus "Telegram" apvienojušies gan iepriekš zināmi, gan jauni aktīvisti. Šajā apskatā ieverti populārākie/aktīvākie konti, kuri par Baltiju ziņo krieviski.

Lielākais šajā rakstā apskatītais prokremliskais kanāls, kas pievērš pastiprinātu uzmanību arī Baltijas valstīm, ir "Golos Mordora" (Mordoras balss), kam ir ap 170 tūkstošiem abonentu.

Šajā kanālā tiek liktas it kā reālas ziņas, taču tās tiek emocionāli un ideoloģiski paspilgtinātas, skaidri identificējot "labos" un "sliktos".

Agrāk krievvalodīgo vidū populārās dziedātājas Laimas Vaikules intervija, kurā viņa spriež par Krievijas rīcību un 9. maiju, izmantota, lai uzsvērtu Krievijas/PSRS nopelnu daudzu cilvēku labklājības radīšanā. Savukārt Valsts valodas centra aicinājums Kaļiņingradu saukt par Karaļaučiem kanālā izmantots, lai atgādinātu arī par atsevišķu Latvijas vietu vēsturiskajiem nosaukumiem PSRS okupācijas laikā, it kā dodot mājienus par vēstures atkārtošanās potenciālu.

Lai arī informācija par "Mordoras balss" uzturētāju ir minimāla, kanāls tiek plaši citēts dažādās Krievijas interneta ziņu vietnēs.

"Baltnews"

Minētajā "Telegram" kanālā daudz tiek izvietots vietnes "Baltnews" saturs (tā agrāk sauca Krievijas propagandas sponsorētu ziņu vietni, kas tagad Latvijas teritorijā ir nobloķēta), taču grupa ir populārāka par pašu portālu.

"Baltnews" ir arī viens no "Telegram" kanāliem, kas seko līdzi tiesas procesiem pret virkni Latvijas krievu medijos agrāk strādājošiem žurnālistiem un Latvijas Krievu savienības aktīvistiem, kas apsūdzēti sankciju pārkāpšanā, pieņemot naudu no sankcionētā Krievijas propagandas rupora "Rossiya Segodnya". Krievijas propagandā tā tiek dēvēta par "14 žurnālistu lietu".

"Laiks, uz priekšu!"

"Бремя, в перёт!" kanālu vada Degi Karajevs – aktīvists un regulārs krievvalodīgo protestu dalībnieks. Tagad kanāls, kuram ir 2,1 tūkstoši abonentu, fokusējas uz kriminālprocesos iesaistīto Latvijas krievvalodīgo aktīvistu likteņiem. 

IMHOClub.lv

Tikmēr Latvijā aizliegtās vietnes IMHOclub.lv uzturētājs Jurijs Aleksejevs vada "Telegram" kanālu ar tādu pašu nosaukumu (arī pati vietne ir pieejama ar paplašinājumu .org, bloķēts ir tikai LV domēns). Tas tiek pieteikts kā neatkarīgs sabiedriski politisks analītisks resurss.

Savā kontā IMHOclub dalās ar saitēm uz vietnēm, ko Latvijā, neizmantojot VPN, sasniegt nevar.

Atsevišķi kanāla ieraksti vārds vārdā saskan ar prokremliskā aktīvista Vladimira Lindermana ierakstiem "Facebook".

Arī pašam Lindermanam ir savs "Telegram" kanāls ar teju pusotru tūkstoti abonentu. 

Baltijas "antifašisti" 

Pērn novembrī izveidotais "Pribaltikas" antifašistu kanāls pulcē nepilnus 9000 sekotājus. Savu darbību kanāla veidotāji pamato, saucot Baltijas krievus par "pilnīgi dezorientētiem" un mudinot pēc iespējas vairāk cilvēku pievienoties, jo tad "visi kopā mēs būsim informācijas spēks".

"Uzvarēja vectēvi, uzvarēsim arī mēs!" bravūrīgi sola kanāla administratori. Kanāls vismaz sākotnēji izveidots, lai nodrošinātu "antifašistu" koordinēšanos Baltijas reģionā, palīdzot "MŪSĒJIEM [izcēlums saglabāts] fašistu okupācijā".

Lielākie "drosminieki" kanāla čatā izsakās pamatā anonīmi. Šāda prakse tiek veicināta – sekotāji tiek aicināti pat pirkt jaunu SIM karti. Tā būtu jārīkojas, ja persona vēlas doties uz Rietumiem.

Tas liecina, ka grupas radītāji apzinās drošības dienestu acu klātesamību čatā, taču vienlaikus tas tiek hiperbolizēts, lai piešķirtu grupai lielāku nozīmi, nekā tai dabā ir.

Lai arī sākotnēji kanāls pieteikts kā koordinēšanās platforma, tā ir kļuvusi par tērzētavu. Tajā gan ik pa brīdim parādās aicinājumi uz darbībām saistībā ar pieminekļiem vai 9. maiju. Kāds no tā administratoriem bija ievietojis arī Krievijas privātās armijas "Vagner" vakances, bet vienā no jaunākajiem video aktīvisti aicina pārcelties uz Krieviju un solās palīdzēt iestāties armijā. Kanāls arī publicējis Ukrainas pusē karojošo latviešu identitāti, kā arī vācis informāciju par "atkrieviskošanas" aktīvistiem un cilvēkiem, kurus vaino padomju pieminekļu nojaukšanā.

Kanāls ir VDD redzeslokā – tā uzturētājiem inkriminē noziedzīgas organizācijas vadīšanu un piedalīšanos tādas organizācijas izdarītajos noziegumos. Kopumā VDD lietā figurē seši cilvēki, trīs no kuriem ir apcietināti – LKS aktīviste Tatjana Andrijeca, kā arī prokremliski noskaņotie Aleksandrs Žguns un Staņislavs Bukains, nesen vēstīja LTV. Par vienu no kanāla administratoriem sevi ir nosaukusi Viktorija Matule, kura sabiedrībā kļuva mazliet atpazīstama ar savu performanci pie Uzvaras pieminekļa 2022. gada 10. maijā, stāvot blakus jaunietim ar Krievijas karogu, pēc kuras aizbēga uz Baltkrieviju un vēlāk Krieviju.

Šprotes trimdā un citi

Teju katrā no apskatītajiem kanāliem vismaz reizi ir notikusi dalīšanās ar Alekseja Stefanova "Telegram" kanāla saturu. Agrāk dzīvojis Rīgā un strādājis krievu presē, bet tagad darbojas Kremļa propagandas medijā "Sputņik". Viņa kanālā, kam ir 7,6 tūkstoši abonentu, tiek atražotas ar Kremļa līniju saskanīgas ziņas. 

ПОЛИТNews

Kanāls "ПОЛИТNews" ir rīdzinieka Alekseja Guļenko platforma. Par viņu ir zināms maz. Persona ar šādu vārdu LinkedIn minēta kā jahtu un laivu aprīkošanas uzņēmuma īpašnieks. Viņš ir ietverts Ukrainā bāzētajā "Mirotvorets" sarakstā par Kremļa propagandas izplatīšanu, kā arī Krievijas agresijas Ukrainā atbalstīšanu.  

Nevar sacensties

Vairums "Telegram" Kremlim draudzīgo stāstiņu grupu informāciju izplata krieviski. Dažas grupas ir atrodamas arī latviešu valodā, bet izteiksmes līdzekļi un stils vedina domāt, ka saturs vai nu ir pilnībā tulkots, vai veidotājam latviešu valoda nav dzimtā. Taču neviens lokālais, Baltijai domātais, kanāls popularitātes ziņā nevar sacensties ar Kremļa propagandistiem. 

Propagandas zirneklis

Citos sociālajos medijos autori cenšas radīt unikālu saturu auditorijas piesaistei, bet prokremliskie "Telegram" kanāli ar īpašu dažādību neizceļas. Tieši pretēji – grupas kļūst par ko līdzīgu agregatoriem – vietnēm, kas apkopo saistītus satura vienumus un parāda tos, vai saites uz tiem.

Tie dalās viens ar otra saturu, radot sajūtu, ka viedoklis ir populārs, jo, raugi, par to runā arī citur.

To apstiprina šo kanālu citējamības statistika. Atsevišķu par Baltijas valstīm satraukušos kanālu ieraksti sasniedz auditoriju, kas pārsniedz to lietotāju skaitu. Tas nozīmē, ka kanāla ierakstus redz arī tie, kas nav konkrētā kanāla abonenti. Šāda prakse biežāk novērojama kanālos, kur ne vien sausi pavairotas kopējai noskaņai atbilstošas ziņas, bet arī veicināta lietotāju viedokļu apmaiņa, ko cenšas panākt ar emocionālām replikām.

No apmēram 20 sīkāk apskatītajiem "Telegram" kanāliem diviem – "Трибалтийские Вымираты" un "Антифашисты Прибалтики" – iesaistes līmenis pēc sasniedzamības (ERR) pārsniedz 100%.

Paši pūta, paši dega

Dezinformācijas pētnieks, sociālo zinātņu doktors Mārtiņš Hiršs skaidro, ka ne visi Kremlim izdevīgie propagandas vēstījumi nāk no Kremļa paša.

"Jā, Kremlis – Putins, Lavrovs un citi – nosaka toni jeb galvenos vēstījumus, ko Krievijā un pasaulē atkārto un emocionāli rezonējošus auditorijām padara Kremļa kontrolētie mediji. Vienlaikus Kremlis arī tieši kontrolē daudzus influencerus un troļļus, kas atkārto vajadzīgos vēstījumus sociālajos tīklos," sacīja Hiršs.

Tomēr tālāk Kremlim labvēlīgos vēstījumus izplata parastie cilvēki, kuri ir noticējuši Kremļa stāstiem par pasauli vai gūst no tiem kaut kādu personīgu labumu, uzsver Hiršs. Tie var būt opozicionāri un opozīcijas mediji Rietumos, kuri vēlas kritizēt pozīciju. Tie var būt arī mūsu reģiona oligarhi, kuriem ir ekonomiskas intereses Krievijā, sazvērestības teorētiķi, kuri netic valsts iestāžu "oficiālajām stāstam" un ir gatavi noticēt jebkam alternatīvam. Tie ir arī influenceri, kuriem Kremļa propagandas stāsti palīdz dabūt vairāk skatījumu.


Krieviju pametušā IT uzņēmēja Pāvela Durova izlolotā lietotne ir īpaša ar to, ka nepakļaujas valdību pieprasījumiem izsniegt privātu lietotāju datus un moderēt vai bloķēt saturu. Līdz ar to "Telegram" vienlaikus ir gan neatkarīgu mediju patvērums valstīs, kur tos cenzē, gan galvenais propagandas kanāls "Z blogeriem" jeb Krievijas armijas atbalstītājiem, kas karu atspoguļo no tai vēlamā skatu punkta. "Telegram" var apmainīties ar ziņām gan ar kādu personiski, gan pievienoties interešu grupām (kanāliem). "Telegram" ik dienu pasaulē lieto vairāk nekā 700 miljoni cilvēku, no kuriem lielākā daļa ir Āzijā, bet lietotne ir populāra arī Eiropas valstīs, īpaši Krievijā un Eiropas dienvidos. Latvijas Valsts drošības dienesta gada pārskatā "Telegram" pirmo reizi parādījās 2021. gadā, kad dienests atzina lietotnes nozīmes palielināšanos Krievijas dezinformācijas izplatīšanā.


Šis raksts ir daļa no ik ceturkšņa apskata par dezinformācijas tendencēm Baltijā, ko "Re:Baltica" veido BECID projekta ietvaros, kurā saslēgušies visu triju valstu faktu pārbaudītāji ("Delfi" un "Re:Baltica"), kā arī virkne augstskolu un Baltijas Mediju izcilības centrs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti