Eiropas Parlaments ar Saharova balvu godina apcietinājumā Irānā mirušās Mahsas Amini piemiņu

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti šogad prestižo Saharova balvu par domas brīvību piešķīruši pērn apcietinājumā mirušajai Mahsai Amini un kustībai "Sieviete, dzīvība un brīvība" Irānā.

ʺ16. septembrī apritēja gads kopš Mahsas Amini slepkavības Irānā. Eiropas Parlaments lepojas par iespēju atbalstīt tos drosmīgos un nepakļāvīgos, kas turpina cīnīties par vienlīdzību, cilvēka cieņu un brīvību Irānā.

Mēs esam to pusē, kas pat no cietuma turpina cīnīties par sievietēm, dzīvību un brīvību," vēsta Eiropas Parlamenta priekšsēdētāja Roberta Metsola.

"Izvēloties viņas par 2023. gada Saharova balvas laureātēm, Parlaments godina viņu cīņu un turpina pieminēt visus tos, kuri par brīvību ir maksājuši visaugstāko cenu."

Mahsa Amini bija 22 gadus veca kurdu izcelsmes sieviete no Irānas. 2022. gada 13. septembrī Teherānā viņu arestēja policija par to, ka viņa šķietami ignorējusi Irānas stingros likumus par plīvura nēsāšanu. Trīs dienas vēlāk viņa nomira Teherānas slimnīcā pēc fiziskas vardarbības apcietinājuma laikā.

Mahsas Amini nāve Irānā izraisīja plašus sieviešu protestus ar saukli "Sieviete, dzīvība, brīvība", protestējot pret hidžāba likumu un citiem diskriminējošiem likumiem. Irānas režīms brutāli apspieda šos protestus, savukārt Eiropas Parlaments jau vairākkārt ir nosodījis smago cilvēktiesību situāciju valstī.

Eiropas Parlamenta deputāti 2022. gada oktobrī aicināja noteikt sankcijas pret Irānas amatpersonām, kas ir iesaistītas Mahsas Amini nāvē un režīma īstenotajās represijās, un pauda stingru atbalstu miermīlīgo protestu kustībai Irānā.

Savukārt 2023. gada janvārī EP deputāti pieprasīja sankcijas pret Irānas režīmu pastiprināt un iekļaut Islāma revolucionāro gvardu korpusu ES teroristu sarakstā.

Eiropas Parlaments katru gadu piešķir Saharova balvu par domas brīvību. Tā tika izveidota 1988. gadā, lai godinātu personas un organizācijas, kas aizstāv cilvēktiesības un pamatbrīvības.

Tā ir nosaukta par godu padomju fiziķim un politiskajam disidentam Andrejam Saharovam un ietver 50 000 eiro naudas balvu.

Pagājušajā gadā EP šo balvu piešķīra drosmīgajai Ukrainas tautai, ko pārstāvēja Ukrainas prezidents, ievēlētie līderi un pilsoniskā sabiedrība.

Irānas sieviešu cīņu par savām tiesībām nesen godināja arī Nobela komiteja, kas nolēma piešķirt Nobela Miera prēmiju Irānas cilvēktiesību aktīvistei Nargesai Mohammadi par viņas cīņu pret sieviešu apspiešanu Irānā. 51 gadu vecā Mohammadi joprojām ir ieslodzīta Irānas cietumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti