Panorāma

Daļa ģimenes ārstu nav parakstījuši līgumu par nākamo gadu

Panorāma

Panorāma

Dņepras upes aizsardzības līnija pret Krievijas trieciendroniem

VIDEO. LTV Ukrainā: Kā Dņepras upes flotile sargā Ukrainas debesis no Krievijas «Šahed» droniem

Pagājušajā naktī Krievija atkal uzbruka Ukrainai ar trieciendroniem "Shahed", arī Kijivai. No 31 palaistā drona notriekti 30, paziņojusi Ukrainas armija. Latvijas Televīzija Kijivā pievienojās patruļai Dņepras upē uz Ukrainas Jūras spēku Upju flotiles flagmaņa, bruņukutera "Buča". Arī tas ir daļa no Kijivas pretgaisa aizsardzības sistēmas, cīnoties pret trieciendroniem, kuru uzbrukumi kļuvuši īpaši aktuāli, iestājoties ziemai.

Uzdevumi – novērst diversijas un arī būt daļai no pretgaisa aizsardzības sistēmas

Caur Kijivu tekošās Dņepras upes ūdeņi arī jau gandrīz divus gadus ir viena no aizsarglīnijām cīņai pret Krievijas sākto karu pret Ukrainu, arī pret trieciendroniem. 

Kijivas aizsardzībā pret Krievijas uzbrukumiem iesaistīta arī flote. Ukrainas galvaspilsētas ūdeņos darbojas Ukrainas Jūras spēku Upju flotile. Latvijas Televīzijas devās patruļā kopā ar komandu uz flotiles flagmaņa – artilērijas bruņukutera "Buča". Kutera komandieris ir Andrijs Ščaņikovs.

Bruņukutera "Buča" komandieris ir Andrijs Ščaņikovs.
Bruņukutera "Buča" komandieris ir Andrijs Ščaņikovs.

Viens no komandas uzdevumiem ir būt daļai no Kijivas pretgaisa aizsardzības sistēmas, tostarp iesaistoties dronu "Shahed" iznīcināšanā.

Flotiles kutera komanda Latvijas Televīzijai demonstrēja vienu no scenārijiem, ar kādu viņi mēdz saskarties Kijivas aizsardzībā. Tādus izspēlē arī mācībās.

Kutera komandieris Ščaņikovs stāstīja: "Pienāk komanda, ka ir ienaidnieka gaisa uzbrukuma draudi, un no kurienes lido. Un pretgaisa aizsardzības spēki, kas atrodas uz kutera, jau ir kaujas gatavībā un gaida. Atkarībā no mērķa mums ir arī manevrēšanas spējas, proti, mērķis var ielidot arī no citiem virzieniem, tāpēc tiek veikta visaptveroša uzraudzība. Pēc mērķa atklāšanas pēc manas pavēles tiek atklāta uguns, lai to notriektu. Ja stāvam, piemēram, bāzēšanās vietā, tad jāpatur prātā, ka apšaudes sektors var būt ierobežots, jo apkārt var būt daudzstāvu ēkas, citi kuģi, kuteri. Viss atkarīgs no uzdevuma un kur tieši tobrīd atrodas kuteris un līdz ar to arī, tieši no kura ieroča atklāt uguni – vai ar lielu kalibru, vai pretgaisa artilēriju, vai no kājnieku ieroča."

Kuteri uzrauga piekrasti un upes ūdeņus, lai novērstu jebkādas iespējamas diversijas, nepieļautu diversantu iefiltrēšanos, iesaistās ar``i pretgaisa aizsardzībā.

Kara laikā Dņepras ūdeņos pie Kijivas – tikai ar īpašām atļaujām

Flotiles flagmaņa komandieris Jūras spēkos ir jau astoto gadu, bet Dņepras upē Kijivā jau vairāk nekā pusotru gadu. Pirms kara sākuma Ščaņikovs dienēja Odesā, Melnajā jūrā. 

Kuģošana jūrā un upē ļoti atšķiras, sacīja komandieris: "Pat ar elementārām lietām. Piemēram, jūrā ir, kur izvērsties, bet upē visu laiku jāuzmanās, jo sēkļi, citi civilie kuģi, mūsu militārie kuģi, tilti, balsti. Tas tieši Kijivā, bet arī ārpus Kijivas var būt. Jūrā tomēr ir savas nianses. Nav tik uzmanīgi jāseko dziļumam vai tam, kur atrodas citi kuģi." 

Ukrainas Jūras spēku Upju flotiles virsnieks, trešā ranga kapteinis Jaroslavs Ševčenko norādīja, ka flotile bijusi iesaistīta arī raķešu pārtveršanā, taču trieciendroni ir ērtāks, bet vienlaikus arī izaicinošs mērķis. Pēc ieprogrammētām GPS koordinātām tie mēdz izmantot arī Dņepras upes ceļus.

Ukrainas Jūras spēku Upju flotiles virsnieks, trešā ranga kapteinis Jaroslavs Ševčenko
Ukrainas Jūras spēku Upju flotiles virsnieks, trešā ranga kapteinis Jaroslavs Ševčenko

""Šahedos" tiek ieprogrammēta informācija, kā un kuros punktos viņam lidot. Tas ir pilnīgi autonoms. Šie punkti var mainīties katru brīdi, bet mēs arī nestāvam vienā vietā. Maršruti ir ļoti dažādi. Tie tiek pētīti, tiek pieņemti lēmumi, un mērķi tiek notriekti. Upē ir mazliet drošāk, jo, kad tiek trāpīts gaisa mērķim, tas, visticamāk, nokritīs Dņepras upes akvatorijā, un necietīs civilā infrastruktūra un iedzīvotāji," atzīmēja Ševčenko. 

Kara laikā Kijivas Dņepras ūdeņos atļauts kursēt tikai armijas kuteriem un laivām, kā arī ūdens transportlīdzekļiem, kas pilda ekonomiski nozīmīgu lomu – ar īpašām atļaujām. Civilajiem, arī tūristu kuģīšiem – aizliegts. Tas drošības dēļ.

Un sākusies jau otrā ziema, kad Kijivai nākas aizsargāt sevi un savu energoinfrastruktūru pret Krievijas triecieniem.

Upju flotiles virsnieks Ševčenko sacīja: "Mēs zinām par šiem izaicinājumiem un tiem esam gatavi. Mēs stāvēsim mūsu zemes un valsts aizstāvībai. Mums nav citas izvēles un citas izejas. Tas ir mūsu pienākums – aizstāvēt mūsu tautu."

Bruņukuteris "Buča" nosaukts par godu Kijivas piepilsētai Bučai, kas daudz cieta Krievijas okupācijā kara sākumā, bet pie kuras iebrucēju karaspēks tika noturēts. Taču Upju flotile uzrauga drošību un iesaistās kaujas darbībās visā Dņepras upes Ukrainā 1000 kilometru garumā – no robežas ar Baltkrieviju ziemeļos līdz pat Hersonai un ietekai Melnajā jūrā dienvidos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti