Rafahas robežpunkts – cerība uz glābiņu no Gazas joslas bēgošajiem cilvēku tūkstošiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Tūkstošiem palestīniešu un Gazas joslā mītošie cilvēki ar dubultpilsonību ir devušies uz Rafahas robežšķērsošanas punktu cerībā nonākt Ēģiptē pirms Izraēlas gaidāmā sauszemes uzbrukuma teroristu grupējuma "Hamās" pārņemtajai zemei. Tas ir vienīgais robežpunkts Gazas joslā, kas nerobežojas ar Izraēlu.

Lai arī Amerikas Savienoto Valstu (ASV) mediji aizvadītajās brīvdienās ziņoja, ka šis robežpunkts būs atvērts vairākas stundas, tas tomēr palika slēgts kā iepriekšējās dienās, tā arī pirmdien.

Kas ir Rafahas robežpunkts, un kur tas atrodas?

Gazas joslā ir kopā trīs robežšķērsošanas punkti. Divi ar Izraēlu un viens ar Ēģipti. Rafahas robežpunkts ir Gazas joslas dienvidos, bet aiz tā – Ēģipte un Sīnāja tuksnesis. Dienvidos ir arī Kerem Šalomas robežpunkts ar Izraēlu, kas paredzēts tirdzniecības transportam.

Savukārt Gazas ziemeļos ir Erezas robežšķērsošanas vietas. Abi robežpunkti ar Izraēlu, proti, Ereza un Kerem Šaloma ir slēgti.

"Hamās" teroristi 7. oktobrī uzbruka Erezas robežšķērsošanas vietai Gazas ziemeļu daļā – nogalināja tur patrulējušos robežsargus un nodarīja nopietnus postījumus infrastruktūrai.

Dažas dienas vēlāk Izraēla paziņoja, ka Erezas robeža ir slēgta līdz turpmākam paziņojumam.

Kopš tā laika Rafaha ir vienīgais robežšķērsošanas punkts, caur kuru Gazas joslā var nogādāt arī humāno palīdzību. Aizvadītajā nedēļā Ēģiptes Ārlietu ministrija pavēstīja, ka uz tuvumā esošo starptautisko El Arišas lidostu novirzītas lidmašīnas ar starptautisko humāno palīdzību, bet pie Rafahas robežas jau stāv desmitiem kravas mašīnu ar degvielu un pirmās nepieciešamības precēm Gazas joslas iedzīvotājiem.

Ēģiptes mediji ziņoja, ka robežšķērsošanas punkts tika slēgts pēc trim Izraēlas triecieniem Rafahas apkaimē 9. un 10. oktobrī. Pēc apšaudēm uz robežas tika ievainoti vairāki cilvēki.

Ēģiptes valdība 12. oktobrī lūdza Izraēlu pārtraukt gaisa uzlidojumus ap Rafahas robežpunktu, lai tur varētu atvērt humāno koridoru. Arī rietumvalstis, tostarp ASV, Francija un Apvienotā Karaliste, iesaistījušās pārrunu procesā, mēģinot panākt drošu evakuēšanās ceļu Gazā mītošajiem ārvalstniekiem un cilvēkiem ar dubultpilsonību, kā arī humānās palīdzības sniedzējiem.

Aizvadītajā nedēļā ASV Valsts departamenta preses pārstāvis savas valsts pilsoņus mudināja doties Rafahas virzienā, jo, ja robežpunkts tiks atvērts, tad bez iepriekšēja brīdinājuma un uz ļoti ierobežotu laiku.

Izskanot šādam aicinājumam, tā virzienā devās cilvēku pūļi - kā ASV valstspiederīgie, tā arī citi Gazas joslas iedzīvotāji. Pirmdien ap robežpunktu bija sanākuši cilvēku pūļi, taču robeža tā arī palika slēgta.

Kāpēc robeža ir slēgta?

Izraēla nevēlas pieļaut, ka "Hamas" kaujinieki aizbēg no Gazas joslas vai ka tiem ar kravas automašīnām tiek piegādāti ieroči. Bet Ēģipte, lai arī vēlas panākt humānā koridora atvēršanu, ir nobažījusies par palestīniešu bēgļu uzņemšanu, jo šobrīd nav zināms, kas ar tiem varētu notikt nākotnē – proti, vai šiem cilvēkiem pēc Izraēlas cīņas ar "Hamās" būs ļauts atgriezties mājās.

Tāpat Ēģiptē valda satraukums par "Hamās" teroristu ierašanos valstī.

Šķērsot Rafahas robežu gan nav viegli. Vēl pirms Izraēlas pieteiktā kara "Hamās" palestīniešiem, kas vēlējās to šķērsot, bija jāreģistrējas vietējās palestīniešu iestādēs pat divas līdz četras nedēļas pirms plānotā brauciena.

Savukārt palestīniešu un Ēģiptes varasiestādes izceļošanu bez brīdinājuma vai paskaidrojuma varēja atteikt.

Saskaņā ar ANO datiem 2023. gada augustā Ēģiptes iestādes no Gazas joslas ļāva izbraukt 19 608 cilvēkiem, bet ieceļošanu liedza 314 cilvēkiem.

Īsa Rafahas robežšķērsošanas vietas vēsture

1906. gadā Osmaņu impērija un Lielbritānija noslēdza līgumu, ar kuru tika noteikta robeža starp Palestīnu, kas tolaik bija Osmaņu impērijas sastāvā, un Ēģipti, kuru tolaik pārvaldīja Lielbritānija.

Robeža stiepās no Tabas pie Akabas līča līdz pat Rafahai pie tagadējās Gazas joslas. 

Gadu gaitā reģionu plosīja vairāki konflikti, Rafahas robeža pamazām nonāca daļējā Izraēlas kontrolē. Astoņdesmito gadu sākumā Rafahā tika atvērta starptautiska robeža, kuru pārvaldīja Izraēla.

Deviņdesmito gadu vidū Palestīnai tika piešķirta autonomija un izveidota jauna kopīgas kontroles sistēma pār Rafahas robežšķērsošanas punktu. 

Šī sistēma Palestīniešu pašpārvaldei deva zināmu kontroli pār drošības un pārbaudes procedūrām, bet Izraēla uzņēmās gādāt par robežšķērsošanas vietas drošību, kā arī ieguva tiesības tur veikt drošības pārbaudes, pat liegt robežas šķērsošanu jebkurai personai.

Sadursmes starp Izraēlu un Palestīnu kļuva arvien biežākas un asiņaināks. Robežšķērsošana Rafahā – arvien grūtāka.

2005. gadā Izraēlas valdība un Palestīniešu pašpārvalde gan vienojās, ka robežšķērsošanas punkts turpmāk būs pilnīgā palestīniešu kontrolē. Taču vienlaikus Izraēla paturēja tiesības slēgt robežu un liegt personām to šķērsot, kad vien tā vēlas. 

Divtūkstošo gadu vidū varu Gazas joslā un arī pār robežu pārņēma teroristu grupējums "Hamās". Bet kopš 2009. gada Ēģipte un Gazas josla robežšķērsošanas punktu atvēra reti un periodiski.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. "Hamās" un to sabiedrotie arī sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.

Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis. Atbildot "Hamās", Izraēla uzsāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Izraēla īsteno Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi.

Izraēla, gatavojoties iespējamam sauszemes iebrukumam, pavēlējusi evakuēt Gazas joslas ziemeļdaļu, kurā mīt 1,1 miljons cilvēku. ANO ģenerālsekretāra pārstāvis norādīja, ka tik milzīga iedzīvotāju evakuācija īsā laikā bez "postošām humānām sekām" nav iespējama.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti