Krievija cenšas izdzēst robežu ar okupēto Ukrainas teritorijas daļu

Krievija saviem pilsoņiem atvieglojusi robežas šķērsošanu okupētajā Ukrainas teritorijā, ko Kremlis pagājušogad pretlikumīgi pasludināja par Krievijas sastāvdaļu. Lai arī Krievija četrus Ukrainas apgabalus – Donecku, Luhansku, Zaporižju un Hersonu – kontrolē tikai daļēji, Kremlis to iedzīvotājiem līdz šim izsniedzis vairāk nekā pusotru miljonu Krievijas pasu.

Kremļa varu pār šīm teritorijām neatzīst starptautiskā sabiedrība un pat Krievijas sabiedrotie. Turklāt Ukraina pretuzbrukuma gaitā arvien nostiprina savas pozīcijas Zaporižjas apgabalā.

Taču pagājušonedēļ Maskava pagaidu okupētajās teritorijās sarīkoja pašvaldību vēlēšanas, kurās pārliecinoši esot uzvarējusi prokremliskā partija "Vienotā Krievija". Cilvēkiem ar Krievijas pasēm arī krietni atvieglota robežas šķērsošana, lai nokļūtu agresorvalstī.

Daļa vietējo iedzīvotāju ar šādām izmaiņām ir apmierināta, noskaidroja ziņu aģentūra AFP.

Lai no okupētās Ukrainas iebrauktu Krievijā, Tatjanai šobrīd tikai jāierodas pie kara izpostītās un okupantu pārvaldītās Doneckas apgabala robežas un jāparāda tur izvietotajiem sargiem Krievijas pase. 

Agrāk, lai ieceļotu Krievijā, viņai nācās iziet stingru pārbaudi – bija jāšķērso gan Maskavas separātistu atbalstītās teritorijas, gan arī Krievijas robežpunkti.

"Mums bija jāšķērso divas robežas, kas iepriekš nozīmēja garas, garas rindas," stāstīja Tatjana.

Viņa bija devusies uz Taganrogu – pilsētu Krievijas dienvidos, lai tur nokārtotu dažādas lietas, tostarp – noslēgtu līgumu par apdrošināšanu.

AFP žurnālisti uz ceļa starp Taganrogu un Avilo-Uspenka robežciemu novēroja vairākus Krievijas militāros transportlīdzekļus, uz kuriem bija uzzīmēti lieli "Z" vai "V" burti, bet debesīs bija redzami divi Krievijas kaujas helikopteri.

"Jo tuvāk (Krievijai), jo drošāk tu jūties," stāstīja Tatjana, piebilstot ka ikdiena viņas mājās, piefrontes pilsētā Horlivkā esot bīstama un stresa pilna.

Atvieglota robežšķērsošana ir viena no redzamākajām pārmaiņām, kopš Kremlis šos Ukrainas apgabalus pasludinājis par saviem.

Tajos  mītošajiem ukraiņiem līdz šim izsniegts vairāk nekā pusotrs miljons Krievijas pasu, maijā pavēstīja Krievijas premjers Mihails Mišustins.

Ziņu aģentūra AFP aprunājās arī ar pensionāri Natāliju, kura tobrīd gaidīja vilcienu no Krievijas uz okupēto Doneckas reģionu.

"Mēs, protams, gribētu vairāk transporta veidu," žurnālistiem stāstīja 69 gadus vecā sieviete, kura Taganrogā bijusi apraudzīt radus. "Mēs vēl neesam gluži Krievijā, bet mēs ceram."

Lai gan civiliedzīvotājiem, piemēram, Tatjanai un Natālijai, ieceļošana Krievijā ir kļuvusi vieglāka, kravas automašīnu vadītājiem uz Krievijas robežas bieži vien jāpavada pat vairākas stundas, jo viņu transportlīdzekļi tiek rūpīgi pārbaudīti.

Tikmēr kāds taksometra šoferis, kurš vēlējās palikt anonīms, aģentūrai AFP pastāstīja, ka divus viņa pasažierus – māti un viņas dēlu – nesen apturējusi Krievijas muita, kad viņi izbrauca no Ukrainas Luhanskas reģiona.

Vīrietis tika apsūdzēts par dezertēšanu no militārās vienības, bet māte – par mēģinājumu viņam palīdzēt atgriezties mājās, Ukrainā.

KONTEKSTS:

2022. gada 24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Plaša ofensīva izgāzās, Ukraina nepadevās, un, saņemot ārvalstu militāro palīdzību, ukraiņu armijai izdevās apturēt iebrucējus un rudenī arī atbrīvot Harkivas apgabalu, atgūt Hersonu, un vasaras sākumā sācies Ukrainas pretuzbrukums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti