Dienas ziņas

Lietuvas prezidents Eiroparlamentam: Ukrainas cīņa ir mūsu cīņa

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pieaug iespēja, ka Somija pievienosies NATO pirms Zviedrijas

Zviedrijas premjers: Pieaug iespēja, ka Somija pievienosies NATO pirms Zviedrijas

Zviedrijas valdības vadītājs Ulfs Kristersons otrdien atzina, ka pieaugusi iespējamība scenārijam, saskaņā ar kuru Somija varētu kļūt par NATO dalībvalsti pirms Zviedrijas.

Pēc neliela pārtraukuma februāra beigās atsākās NATO pievienošanās sarunas starp Zviedriju, Somiju un Turciju. Taču risinājums joprojām nav panākts.

Turcija ir devusi mājienus, ka varētu būt gatava apstiprināt tikai Somijas pieteikumu. Turcija pārmet Zviedrijai, ka tā neizturas pietiekami stingri pret cilvēkiem un organizācijām, ko Ankara uzskata par teroristiskām.

"Tas, ka mūs uzaicināja vienprātīga NATO sistēma, tas ir, visas 30 valstis, arī ir ļoti skaidrs signāls, ka Zviedrija kļūs par NATO dalībvalsti. Bet mēs precīzi nezinām, kad kļūsim par NATO dalībvalsti," atzina Kristersons.

Somija gan ir uzstājusi, ka tās prioritāte ir pievienoties aliansei kopā ar kaimiņvalsti Zviedriju. Abu valstu pieteikumi vēl jāratificē Turcijai un Ungārijai.

KONTEKSTS:

Somija un Zviedrija ilgstoši atturējās no iesaistīšanās NATO. Taču Krievijas iebrukums Ukrainā radikāli mainīja drošības situāciju Eiropā, un abās valstīs politiķu un sabiedrības vidū strauji pieauga atbalsts dalībai NATO.

2022. gada 18. maijā gan Somija, gan Zviedrija iesniedza pieteikumus dalībai NATO.

Par gaidāmo alianses paplašināšanos pozitīvi izteicās gan NATO vadība, gan arī daudzas NATO dalībvalstis, taču bažas radīja Turcijas paziņojums, ka tā neatbalsta šo valstu iestāšanos NATO.

29. jūnijā Zviedrija un Somija saņēma NATO uzaicinājumu pievienoties aliansei, bet šis lēmums jāratificē visām 30 esošajām NATO dalībvalstīm. Pagaidām to vēl nav izdarījušas Turcija un Ungārija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti