Ungārija attālina Zviedrijas uzņemšanu NATO vēl par vairākām nedēļām

Ungārijas premjerministra Viktora Orbāna vadītās nacionālkonservatīvās partijas "Fidesz" deputāti pirmdien īstenoja iepriekš izteiktos draudus bloķēt Zviedrijas pieteikuma dalībai NATO ratificēšanu, boikotējot opozīcijas sasaukto parlamenta sēdi, kurā bija paredzēts balsot par šo jautājumu.

Nākamā iespēja ratificēt Zviedrijas pieteikumu dalībai NATO būs 26. februārī, kad Ungārijas parlamenta deputāti atgriezīsies no ziemas pārtraukuma.

Ungārija ir vienīgā NATO dalībvalsts, kas joprojām nav formāli apstiprinājusi Zviedrijas uzņemšanu blokā.

Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns apgalvo, ka viņa vadītā valdība atbalsta Zviedrijas pievienošanos NATO. Taču attiecīgais ratifikācijas likumprojekts ir iestrēdzis Ungārijas parlamentā kopš 2022. gada vidus.

Orbāna vadītā valdošā partija "Fidesz" iepriekš paziņojusi par apņemšanos bloķēt ratifikācijas balsojumu tik ilgi, kamēr Zviedrijas premjerministrs Ulfs Kristersons nebūs ieradies vizītē Budapeštā un ticies ar Orbānu. Tas esot nepieciešams, lai vairotu uzticību starp abām valstīm.

Zviedrijas premjers savukārt paziņojis, ka labprāt ierastos Budapeštā pēc tam, kad Ungārijas parlaments būs ratificējis Zviedrijas pievienošanos NATO.

KONTEKSTS: 

Somija un Zviedrija ilgstoši atturējās no iesaistīšanās NATO. Taču Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā radikāli mainīja drošības situāciju Eiropā, un abās valstīs politiķu un sabiedrības vidū strauji pieauga atbalsts dalībai NATO. 2022. gada 18. maijā gan Somija, gan Zviedrija iesniedza pieteikumus dalībai NATO.

Somija oficiāli kļuva par NATO dalībvalsti, bet Zviedrijas pieteikumu vilcinājās apstiprināt Turcija un Ungārija. Turcijas prezidents Erdogans iepriekš bloķēja Zviedrijas uzņemšanu, pārmetot Stokholmai patvēruma došanu personām, ko Ankara uzskata par teroristiem, īpaši kurdu separātistu bruņotā grupējuma "Kurdistānas Strādnieku partija" kaujiniekiem.

2024. gada janvārī Turcija beidzot apstiprināja Zviedrijas uzņemšanu NATO, tādējādi vienīgā NATO dalībvalsts, kas to vēl nav izdarījusi, ir Viktora Orbāna vadītā Ungārija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti