Panorāma

Medijs: Krievija izveidojusi meklēto politiķu sarakstu

Panorāma

Panorāma

ASV Senāts apstiprina militāro palīdzību Ukrainai

ASV Senāts atbalsta palīdzību Ukrainai, vēl vajadzīgs arī Pārstāvju palātas balsojums

ASV Senāts otrdien atbalstīja vairāk nekā 95 miljardu dolāru piešķiršanu ASV sabiedrotajiem, tai skaitā 60 miljardus dolāru vērtu palīdzību Ukrainai. Taču, lai šis lēmums stātos spēkā, nepieciešams arī Pārstāvju palātas atbalsts, bet tajā vairākumā ir republikāņi, kas vilcinās piešķirt papildu palīdzību Ukrainai.

Senātā likumprojekts tika apstiprināts ar 70 balsīm par, bet 29 senatori balsoja pret.

Tas paredz piešķirt 60 miljardus dolāru Ukrainai, 14 miljardus Izraēlai, tāpat tajā iekļauta palīdzība Taivānai.

"Šodien mēs bijām liecinieki vienam no vēsturiskākajiem un nozīmīgākajiem likumprojektiem, kādi jebkad pieņemti Senātā. Noteikti ir pagājuši gadi, varbūt gadu desmiti, kopš Senāts pieņēma likumprojektu, kas tik ļoti ietekmē ne tikai mūsu valsts un mūsu sabiedroto drošību, bet arī Rietumu demokrātijas drošību," paziņoja ASV Senāta demokrātu vairākuma līderis Čaks Šūmers.

Likumprojektam gan būs krietni grūtāk gūt atbalstu Pārstāvju palātā, jo liela daļa republikāņu ir kritiski noskaņoti pret tā pieņemšanu.

Viņi uzskata, ka ASV vajadzētu veltīt vairāk uzmanības citām prioritātēm, piemēram, ASV dienvidu robežas nostiprināšanai.

Šādu nostāju paudis arī eksprezidents Donalds Tramps, kurš pretendē uz uzvaru ASV prezidenta vēlēšanās novembrī.

"Šis likumprojekts nekad netiks apstiprināts Pārstāvju palātā; tas nekļūs par likumu," uzskata republikāņu senators Riks Skots.

ASV prezidents Džo Baidens, kurš rosināja piešķirt šo palīdzību, bija pārliecināts, ka to izdosies apstiprināt vēl pirms Jaunā gada. Taču redzams, cik ilgu laiku prasījusi tikai tā apstiprināšana demokrātu kontrolētajā Senātā.

Ne Baidens, ne arī Ukraina nebija gatava, ka šis likumprojekts saskarsies ar tādu republikāņu pretestību. Tāpēc šis noteikti ir solis pareizajā virzienā, kas dod cerību, taču diemžēl nevar teikt, ka tā ir pilna zaļā gaisma atbalstam. Drīzāk oranžā – un šo luksaforu, runājot metaforās, šobrīd kontrolē republikāņi Pārstāvju palātā. Viņu varā tagad ir tas, vai būs zaļā gaisma vai palīdzība tiks apturēta pavisam.

Patiesībā šis nav stāsts par Ukrainu. Republikāņu partijā joprojām ir stingrs atbalsts Ukrainai. Viņi vienkārši ir atraduši, ar ko kaulēties iekšpolitiskiem ieguvumiem – konkrēti, kā panākt stingrākus imigrācijas ierobežojumus uz robežas ar Meksiku.

Demokrāti jau tā bija piekāpušies un bija ar mieru sasaistīt šo likumprojektu ar konkrētām izmaiņām migrācijas politikā, taču republikāņi pēdējā brīdī pateica, ka viņus šie piedāvājumi tomēr neapmierina, un galu galā šie jautājumi tika nošķirti un tiks risināti atsevišķi. 

Diemžēl republikāņi nodarbojas ar kaulēšanos neīstajā laikā un ar neīstajām lietām, jo likmes ir pārāk augstas. Tāpēc demokrāti viņus nosoda par to, ka viņi šādi spēlējas ne tikai ar Ukrainas, bet arī visas Eiropas drošību.

Tiesa, tas, ko republikāņi ir teikuši par Ukrainu, ir bažas par šo tēriņu caurskatāmību. Nevienam nav noslēpums, ka Ukrainā ir problēmas ar korupciju, ar kuru Ukraina arī aktīvi cīnās, taču tas prasa laiku. Taču kopumā stāsts nav par to.

Daudzi republikāņi arī klausās un ietekmējas no Trampa teiktā, kurš īsti nekad nav bijis labvēlīgs Ukrainai, un ja skatāmies ilgtermiņā, tad viņa kandidatūra patiesībā ir vēl lielāks risks Kijivas atbalstam. Un viņa ietekme palielina risku, ka republikāņi šīs politiskās šantāžas turpinās.

Ukrainā fronte jau ilgāku laiku nekust uz priekšu, strauji izsīkst Kijivas militārie resursi – gan munīcijas, gan pretgaisa aizsardzības. Ukraina vairākkārt brīdinājusi, ka bez šīs palīdzības ir pavisam reāls risks karu arī zaudēt.

Tāpat straujiem soļiem tuvojas arī Krievijas prezidenta vēlēšanas, pirms kurām Putinam būs svarīgi savam elektorātam uzrādīt vismaz kādas simboliskas uzvaras, tāpēc sagaidāms, ka uzbrukumi pastiprināsies.

Ja runā par nesenajiem pārkārtojumiem Ukrainas armijā, ar kuriem Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis cerēja pretuzbrukumu iekustināt, tad ir skaidrs, ka tas nav izšķirošais, kas ļaus panākt izrāvienu. Analītiķi uzsver, ka Ukrainas galvenā problēma pašlaik ir resursu trūkums.

Zelenskis izteicis  gandarījumu un pateicību ASV senatoriem par viņu balsojumu.

"ASV atbalsta turpināšana palīdz mums Ukrainā turpināt glābt cilvēku dzīvības no Krievijas terora," uzsver Zelenskis.

"Es pateicos katram no 70 senatoriem, kuri balsoja apstiprinoši. Ukraina to ļoti augsti novērtē. Tas bija pirmais solis, nākamais solis ir Pārstāvju palāta un kongresmeņu balsošana tur. Sagaidām pozitīvu lēmumu. Mēs ceram uz jūsu principiālu atbalstu. Un mēs ticam, ka Amerika turpinās būt līdere," pavēstīja Zelenskis.

"Pasaule sagaida, ka ASV līderība arī turpmāk paliks nelokāma un palīdzēs aizsargāt dzīvības un saglabāt brīvību. Tas patiesi veicina pārliecību un motivāciju. Demokrātija noteikti uzvarēs."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti