Marokas zemestrīce: politisku iemeslu dēļ valdība atteikusi vairākus palīdzības piedāvājumus

Marokā pēc naktī uz sestdienu notikušās postošās zemestrīces pieaug bojāgājušo skaits, kas ir pārsniedzis 2800. Palīdzību zemestrīces seku novēršanā un palīdzības sniegšanā cietušajiem piedāvājušas vairākas valstis, taču Marokas valdība nav pieņēmusi vairākus piedāvājumus.

Visticamāk, ka upuru skaits ievērojami pieaugs, jo daudzviet zem sagrauto ēku drupām, iespējams, ir bojāgājušie; turpinās meklēšanas darbi, kuros ir iesaistījušās arī profesionālu glābēju komandas no ārvalstīm. 

Diemžēl zemestrīces vissmagāk skartajos rajonos Atlasa kalnos ir vietas, kur palīdzība joprojām nav ieradusies. Tūkstošiem cilvēku jau ceturto nakti pavadīja zem klajas debess, jo viņiem nav piegādātas teltis un segas. Katastrofas skartajos rajonos trūkst arī dzeramā ūdens, pārtikas un medikamentu. 

Marokā uz vietas jau darbojas Spānijas, Lielbritānijas un Kataras glābšanas vienības, un vairākas citas valstis ir izrādījušas gatavību nosūtīt savus glābējus, lai sniegtu palīdzību cietušajiem un atvieglotu darbu Marokas glābējiem. Taču Marokas valdība nav pieņēmusi visus palīdzības piedāvājumus. 

Piemēram, vairākas Francijas palīdzības organizācijas ir paziņojušas par gatavību nogādāt Marokā humānās palīdzības kravas, taču Marokas valdība nav atļāvusi tās ielaist valstī. 

Tas, visticamāk, ir saistīts ar Marokas un Francijas saspīlētajām attiecībām. Francijas ārlietu ministre Katrīna Kolonna gan vakar centās pārliecināt medijus, ka Maroka nav ignorējusi Francijas palīdzības piedāvājumus. 

Taču Marokas valdības kritiķi norāda, ka atteikšanās no ārvalstu palīdzības politisku iemeslu dēļ ir aplama, jo ir redzams, ka vietējie ārkārtas dienesti nespēj adekvāti reaģēt un palīdzēt katastrofā cietušajiem. Viņuprāt, valdībai būtu jāpieņem jebkāda ārēja palīdzība, kas ļautu valstij ātrāk atkopties pēc notikušā.

KONTEKSTS:

8. septembrī Maroku skāra 6,8 magnitūdu zemestrīce, kuras epicentrs bijis Atlasa kalnos – grūtāk sasniedzamā apvidū, kas sarežģī glābēju darbu.

Šī ir stiprākā zemestrīce Marokā daudzu gadu laikā. Lai gan zemestrīces Ziemeļāfrikā ir visai reta parādība, 1960. gadā 5,8 magnitūdu zemestrīce pie Marokas pilsētas Agādīras prasīja tūkstošiem cilvēku dzīvību.

Pēc tam tika ieviestas izmaiņas būvniecības noteikumos, taču Marokā daudzas ēkas, īpaši laukos, nav uzbūvētas tā, lai izturētu šādas zemestrīces.

2004. gadā zemestrīcē Vidusjūras piekrastē Marokā gāja bojā vairāk nekā 600 cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti