Palīdzības aģentūras un «Hamās» brīdina par tūkstošiem cilvēku nāvi, ja Izraēla uzbruks Rafāhai

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu šonedēļ paziņoja, ka armijas vadībai ir uzdots sagatavoties kaujas operācijās Rafāhā, Gazas joslas dienvidos. Pēc tam arī dots rīkojums armijai sagatavot plānu pilsētas evakuācijai. Izraēlas plāns uzbrukt pilsētai izsaucis bažas par tā postošo ietekmi. ASV prezidents Džo Baidens jau izteicies, ka Izraēlas atbilde Gazas joslā ir pārmērīga, bet dažādas aģentūras un teroristiskais grupējums "Hamās" brīdinājis, ka Izraēlas uzbrukums Rafāhai nozīmēs tūkstošiem cilvēku nāvi.

Palīdzības aģentūras un «Hamās» brīdina par tūkstošiem cilvēku nāvi, ja Izraēla uzbruks Rafāhai
00:00 / 03:22
Lejuplādēt

Turpinoties Izraēlas armijas operācijām Gazas joslā, pēdējās dienās fokuss bijis uz Hānjūnisas pilsētu, kur atrodas teroristiskā grupējuma "Hamās" Gazas joslas līdera Jahjas Sinvara mājoklis. Taču tagad nolemts, ka operācijas jāpaplašina, sākot to arī Gazas joslas dienvidos esošajā Rafāhas pilsētā.

Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu uzsvēris, ka armija neatslābs centienos izskaust 7.oktobra uzbrukuma organizētājus. Tiek apgalvots, ka Rafāha ir pēdējais "Hamās" bastions un turp nepieciešams nosūtīt karaspēku. Tādēļ Netanjahu pavēlējis armijai "sagatavoties veikt operācijas" Rafāhas pilsētā un devis rīkojumu armijai sagatavot plānu Rafāhas iedzīvotāju evakuācijai.

Rafāha ir vienīgais robežšķērsošanas punkts starp Ēģipti un Gazas joslu, caur kuru Gazas joslā ieplūst arī humānā palīdzība.

Rafāhas iedzīvotāju skaits tagad ir pieaudzis līdz pusotram miljonam, jo karadarbības dēļ cilvēki aizbēguši no citām Gazas joslas daļām.

Tādēļ Izraēlas jaunie plāni uzbrukumam Rafāhā izsaukuši bažas palīdzības aģentūrās un ārvalstu valdībās, tostarp ASV.

Uz to norādījis arī Baltā nama Nacionālās drošības padomes koordinators Džons Kērbijs: "Es domāju, ka jūs visi zināt, ka vairāk nekā miljons palestīniešu ir patvērušies Rafāhā un tās apkārtnē. Viņiem tur lika doties. Tur ir daudz pārvietotu cilvēku, un Izraēlas militārpersonām, veicot operācijas tur vai jebkur citur, ir īpašs pienākums nodrošināt, lai viņi ņemtu vērā nevainīgu civiliedzīvotāju aizsardzību, īpaši to cilvēku, kas tika pārvietoti uz Gazas dienvidiem ziemeļos notikušo operāciju dēļ. Bez jebkāda apsvēruma par civiliedzīvotāju aizsardzību tik lielā mērogā Gazā…

Militārā operācija šobrīd būtu katastrofa šiem cilvēkiem. Un tas nav kaut kas tāds, ko mēs atbalstītu kara laikā."

Tikmēr ASV prezidents Džo Baidens paziņojis, ka Izraēlas militārā atbilde Gazas joslā uz "Hamās" īstenoto 7.oktobra uzbrukumu jau līdz šim ir bijusi pārmērīga. Viņaprāt, cilvēku ciešanām ir jādara gals, un viņš vērsīšot spiedienu, lai panāktu humānās palīdzības nonākšanu Gazas joslā.

"Hamās" teroristi brīdinājuši Izraēlu, ka uzbrukuma sekas Rafāhai būtu vairāki desmiti tūkstoši bojāgājušo un ievainoto. Arī palīdzības aģentūras brīdinājušas, ka no pilsētas visus nav iespējams evakuēt un Izraēlas ofensīvā var iet bojā liels skaits civiliedzīvotāju.

Satraukumu neslēpj arī ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs, pēc kura domām, šāda rīcība eksponenciāli palielinātu jau esošo humāno murgu ar neiedomājamām reģionālām sekām.

Palīdzības aģentūras brīdina par riskiem arī tiem aptuveni 300 000 cilvēku, kas joprojām atrodas kauju plosītajos un izolētajos Gazas joslas ziemeļos. Raidsabiedrība BBC vēsta, ka cilvēki tur dienām ilgi paliek bez ēdiena, jo Izraēlas spēki palīdzības konvojiem arvien biežāk liedzot atļauju iebraukt. Tikmēr pārstāvis no Izraēlas militārās aģentūras, kuras uzdevums ir koordinēt palīdzības pieejamību Gazas joslā, uzsvēris, ka bada Gazas joslā neesot.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobra rītā palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā nogalināti vairāk nekā 1100 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti līdz pat 1,9 miljoniem cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Kopš 2023. gada oktobra sākuma Gazas joslā karadarbības dēļ bojā gājuši vairāk nekā 25 tūkstoši tās iedzīvotāju, apgalvo "Hamās" pārvaldītā Veselības ministrija.

Izraēlas intensīvajos uzlidojumos bojātas plašas apdzīvotas teritorijas Gazā – aptuveni puse ēku, tostarp skolas un medicīnas iestādes, zem kurām atradušies "Hamās" teroristu izveidotie tuneļi un komandcentri.

Telaviva apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti