Neskatoties uz to, abas puses pārrunājušas arī vairākus citus būtiskus jautājumus.
Turcija spēlē vidutājas lomu
Zelenskis savu viesošanos Turcijā uzsāka, apmeklējot kuģu būvētavu Stambulā. Tur šobrīd Ukrainas flotei tiek būvēta korvete – karakuģis. Kopumā plānots uzbūvēt divus kuģus. Zelenskis iepazinās ar būvniecības progresu un tikās ar Ukrainas militārpersonām.
"Es novēlu jums, puiši, veselību. Pirmkārt, es priecājos būt šeit, Turcijā, un paldies par jūsu dienestu. Un es vēlos pateikties mūsu partneriem, ka viņi kopā ar mums būvē tik skaistu korveti. Jūs zināt, ka mēs gaidām jūs Ukrainā, lai stiprinātu mūsu aizsardzības spēkus," teica Zelenskis.
Galvenais vizītes notikums bija Zelenska sarunas ar Turcijas prezidentu Erdoganu.
Turcija pašreiz ieņēmusi neitrālu pozīciju, nenostājoties nevienā pusē un spēlējot vidutāja lomu starp Ukrainu un Krieviju.
Turcijā gaidāma arī Krievijas prezidenta Vladimira Putina vizīte. Ankara vairākkārt izteikusi piedāvājumu kļūt par vidutāju Maskavas un Kijivas sarunām. Arī šīs vizītes laikā Turcijas prezidents paziņoja, ka Ankara ir gatava organizēt miera sarunas starp abām pusēm.
Ukraina neredz jēgu sarunām ar Putinu
"Šodien sarunas laikā ar manu mīļo draugu sīki izvērtējām jaunākos notikumus karā. Kā viņa draugs, es patiesi izteicu prezidenta kungam savu viedokli un atklāsmes. Es uzsvēru, ka Ukrainas, kas ir mūsu stratēģiskais partneris, teritoriālā integritāte, suverenitāte, neatkarība un drošība mums ir ļoti svarīga. Mēs esam gatavi rīkot miera samitu Turcijā arī ar Krievijas piedalīšanos," pavēstīja Erdogans.
Ukraina gan vairākkārt ir noraidījusi tiešas sarunas ar Krieviju, jo Maskava neizrāda patiesu vēlmi iesaistīties jebkādā dialogā un nav indikāciju, ka tā varētu piekrist kaut daļai no Kijivas prasībām.
Arī pēc Erdogana piedāvājuma Zelenskis šo ideju noraidīja, sakot, ka Kijivai un Rietumu līderiem pašiem jāizvirza miera noteikumi.
Ukrainas prezidents atgādināja, ka miera samits jau paredzēts Šveicē, kur Ukraina izvirzīs savu "miera formulu". Viņš izslēdza iespēju, ka uz samitu varētu tikt uzaicināta arī Krievija.
"Runājot par paša samita formātu, mēs negribam tur redzēt Krievijas pārstāvjus. Mēs neredzam, kā varam aicināt cilvēkus, kas visu bloķē, iznīcina un nogalina. Mēs vēlamies redzēt rezultātu, taisnīga miera rezultātu Ukrainai," teica Zelenskis.
"Tāpēc vispirms pasaules civilizētās valstis izstrādās detalizētu plānu un tam būs rezultāts, un tikai pēc tam iesaistīsim Krievijas pārstāvjus, tieši tos, kuri ir gatavi taisnīgam mieram."
Zelenskis arī pauda, ka jebkurām sarunām par mieru jābūt saskaņā ar Ukrainas iepriekš piedāvāto plānu.
Tā desmit punktos ietvertas ne tika drošības garantijas Ukrainai, bet arī tās teritoriālās integritātes atjaunošana, Krievijas karaspēka izvešana, visu ieslodzīto atbrīvošana, kā arī tribunāls tiem, kas atbildīgi par agresiju.
Ukraina cer uz Turcijas palīdzību karagūstekņu atbrīvošanā
Kā minēja Erdogans, puses pārrunājušas arī ostu drošības jautājumus, navigācijas drošību Melnajā jūrā, gūstekņu apmaiņu un pārtikas drošību. Ankarai un Kijivai šajos jautājumos bijuši kopīgi viedokļi un tie nav bezcerīgi.
Savukārt Zelenskis nodevis Erdoganam sarakstu ar Krievijā ieslodzītajiem ukraiņiem, kuru vidū ir arī represētie Krimas tatāri. Turcija jau iepriekš palīdzējusi īstenot gūstekņu apmaiņas procesu.
Zelenskis pateicās Erdoganam par centieniem atbrīvot Ukrainas pilsoņus no Krievijas gūsta un pauda cerību, ka šie centieni tiks turpināti.
Zelenskis uzsvēra, ka Krievijai ir jāatbrīvo visi sagūstītie karavīri, civiliedzīvotāji un tie, kas sagūstīti, aizstāvot savu tautu, tostarp tie, kuri piedzīvo represijas tikai par to, kas viņi ir.