Eiropas Komisijas «zaļā gaisma» Gruzijai liecina par nevēlēšanos to atstāt Krievijas ietekmes zonā

Eiropas Komisija (EK) trešdien rekomendēja piešķirt Eiropas Savienības (ES) kandidātvalsts statusu Gruzijai, tādējādi apliecinot Briseles apņēmību nepieļaut, ka šī valsts paliek Krievijas ietekmes zonā.

Gruzija ceļā uz pievienošanos ES pēdējo gadu laikā ir atpalikusi no Ukrainas un Moldovas, jo tās valdībai tiek pārmesta prokrieviska orientācija. Taču lielākā daļa Gruzijas sabiedrības savu nākotni saista ar Eiropas Savienību, nevis Krieviju.

Gruzija ir nopelnījusi ES kandidātvalsts statusu

EK pagājušogad piešķīra ES kandidātvalsts statusu Ukrainai un Moldovai, bet Gruzijai toreiz šāda iespēja tika liegta, jo EK uzskatīja, ka Tbilisi valdība nav veikusi pietiekami plašas reformas.

Ukraina un Moldova tagad ir spērušas vēl vienu soli tālāk, jo trešdien EK rekomendēja sākt iestāšanās sarunas ar šīm valstīm.

Taču šoreiz arī Gruzija netika "atstāta aiz borta", jo EK rosina piešķirt tai ES kandidātvalsts statusu. Galīgo lēmumu šajā jautājumā pieņems ES dalībvalstu līderi sanāksmē decembrī.

Eiropas Komisija uzskata, ka Gruzija ir nopelnījusi ES kandidātvalsts statusu, jo veikusi virkni nepieciešamo reformu. Taču EK brīdina, ka Gruzijai vēl ir ļoti daudz darāmā, piemēram, ārpolitikas jomā, kur Gruzija nav pievienojusies ES sankcijām pret agresorvalsti Krieviju.

Gruzijas prezidente sola atbalstu reformām

Gruzijas līderi ar gandarījumu reaģējuši uz EK lēmumu.

"Kopā ar Gruzijas tautu es svinu Eiropas Komisijas pozitīvo rekomendāciju piešķirt Gruzijai kandidātvalsts statusu. Kā prezidente es vairāk nekā jebkad turpināšu pildīt savu proeiropeiskās līderes lomu, lai veicinātu joprojām nepieciešamās reformas," vēsta Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili.

Zīmīgi, ka valdošā partija "Gruzijas sapnis" nesen centās panākt Zurabišvili atcelšanu no prezidentes amata, jo viņa bez valdības piekrišanas bija devusies vizītēs uz vairākām Eiropas valstīm, arī Latviju, lai meklētu atbalstu Gruzijas ceļā uz ES.

"Gruzijas sapnim" tiek pārmesti centieni ierobežot demokrātiju Gruzijā, piemēram, pavasarī lielus protestus izraisīja likumprojekts par "ārvalstu aģentiem", kas bija veidots pēc Krievijas parauga. Pēc plašiem tautas protestiem valdībai nācās atsaukt šo likumprojektu.

Valdošā partija "Gruzijas sapnis" ir cieši saistīta ar oligarhu Bidzinu Ivanišvili, kuram ir ievērojamas biznesa intereses Krievijā.

Gruzijas valdība nav pievienojusies Eiropas Savienības sankcijām pret Krieviju. Gluži pretēji, maijā tika atļauts atsākt tiešos avioreisus ar Krieviju.

Gruzijas ārpolitika jāsaskaņo ar ES kopējo kursu

Gruzijas valdība arīdzan veido arvien ciešākas attiecības ar komunistisko Ķīnu, kas izrāda interesi par biznesa projektiem Gruzijā.

Eiropas Komisija secina, ka Gruzijai vēl ir daudz darāmā, lai tās ārpolitika tiktu saskaņota ar ES kopējo ārpolitiku.

EK norāda, ka Eiropas Savienība joprojām ir lielākā Gruzijas tirdzniecības partnere, taču šī daļa pakāpeniski samazinās par labu Gruzijai ģeogrāfiski tuvākām valstīm.

Rietumi arīdzan pauduši bažas par bijušā Gruzijas prezidenta Mihaila Saakašvili likteni, jo Saakašvili jau vairāk nekā divus gadus ir ieslodzīts Gruzijas cietumā. Ārsti ir noraizējušies par viņa veselības stāvokļa pasliktināšanos.

Gruzijā pievienošanos ES atbalsta vairāk nekā 80% iedzīvotāju

"Gruzijas sapņa" līderi uzsver, ka partija atbalsta Gruzijas konstitūcijā ierakstītos mērķus par pievienošanos Eiropas Savienībai un NATO.

Sabiedriskās domas aptaujas rāda, ka Gruzijas pievienošanos ES atbalsta vairāk nekā 80% iedzīvotāju.

EK norāda, ka Gruzija ir spērusi virkni soļu, lai tuvinātu savu likumdošanu ES prasībām. Piemēram, ir pieņemti likumi dzimumu līdztiesības veicināšanai, pastiprināta cīņa pret korupciju un organizēto noziedzību.

"Eiropas Savienības durvis ir atvērtas. Mēs turpināsim atbalstīt Gruziju tās ceļā uz ES," sola ES ārpolitikas vadītājs Žuzeps Borels.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti