Panorāma

Gājējiem bīstams ceļa posms pie Ulbrokas

Panorāma

Panorāma

Par retu grāmatu zādzībām Eiropā aiztur Gruzijas pilsoņus

Gruzijas pilsoņus aiztur aizdomās par retu grāmatu zādzībām Eiropas Savienībā

Aizdomās par retu un ļoti vērtīgu grāmatu zagšanu no bibliotēkām Eiropas valstīs aizturēti vairāki Gruzijas pilsoņi. Uzskata, ka tā ir daļa no lielākas noziedznieku grupas, kas savulaik apzaga arī Latvijas Nacionālo bibliotēku. No bibliotēkām Eiropā galvenokārt zagti Aleksandra Puškina un Nikolaja Gogoļa darbu izdevumi, kas pēc tam pārdoti Krievijā rīkotās izsolēs.

Spriežot pēc "Europol" un "Eurojust" informācijas, grupa darbojusies Francijā, Čehijā, Vācijā, Šveicē, Polijā, Somijā, Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, kur grāmatas zagtas no nacionālajām un vēstures bibliotēkām. Gruzijā aizturētas četras personas, Igaunijā, Francijā un Lietuvā - trīs.

Zagļi uzdevušies par pētniekiem ar akadēmisku interesi un lūguši tiem parādīt antikvāros retumus. Rūpīgi tos fotografējuši un mērījuši. Tad atdevuši atpakaļ, vēlāk nākuši atkal, lūguši grāmatas parādīt vēlreiz un slepus samainījuši pret līdzi atnestiem viltojumiem, kas bijuši sagatavoti izcilā kvalitātē.

Ir bijuši arī gadījumi, ka zagļi grāmatas nozaga uzreiz, pat nepūloties tās apmainīt pret viltotām, bet vienkārši sabojāja magnētisko uzlīmi.

Tā notika pirms diviem gadiem Latvijas Nacionālajā bibliotēkā ar Puškina poēmas "Poltava" 1829.gada izdevumu un ar diviem 1913. gadā izdotiem Alekseja Kručoniha darbiem "Protestēsim" un "Uzvara pār Sauli". Latvijā vienu no zagļiem notiesāja, bet otrs joprojām tiek meklēts.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas pārstāvis Augusts Zilberts toreiz LTV raidījumā "4. studija" pastāstīja, ka grāmatas zagļi noslēpuši, visticamāk, aiz apģērba un iznesuši ārā. 

Lai nezinātāji saprastu, kādas vērtības ir zudušas Gaismas pilij un līdz ar to visai sabiedrībai, grāmatu antikvariāta vadītāja Guna Zelmene piesauca Ņujorkas Modernās mākslas muzeju.

"Viena no šīm grāmatām stāv Ņujorkā MoMA muzeja ekspozīcijā, otra ir šī muzeja fondos. Tātad viņas ir unikāli unikālas," uzsvēra Zelmene.

Latvijā nozagtās grāmatas tā arī nav atrastas. Latvijas policijai nav ziņu, vai starp tagad aizturētajiem ir Nacionālo bibliotēku apzagušais.

Gruzijā, kur ir visvairāk aizturēto, prokurors saka, izmeklēšana vēl priekšā.

"Šīs personas ir apsūdzētas par grāmatu zagšanu no bibliotēkām Lionā, Parīzē, Varšavā un Minhenē," sacīja Gruzijas Ģenerālprokuratūras prokurors Laša Kotrikadze. "Pēc Gruzijas likuma, tas kvalificējams kā zādzība organizētā grupā, kas nozīmē cietumsodu no 6 līdz 10 gadiem."

Cerības notiesāt savas bibliotēkas apzadzēju tagad ir arī Lietuvai.

"Viena persona tika aizturēta Beļģijas Karalistē un pēc tam nodota mums saskaņā ar Eiropas aresta orderi," pastāstīja Viļņas apgabala prokuratūras virsprokurora vietnieks Ļutaurs Rudzevičs. "Viņu tur aizdomās par zādzību no Viļņas Universitātes bibliotēkas."

Uzskata, ka noziedznieku grupa Eiropā nozagusi ne mazāk kā 170 grāmatu par kopējo summu ap 2,5 miljoniem eiro. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti