Neraugoties uz aicinājumiem ievērot humāno pauzi, Izraēla uzstāj, ka turpinās karu pret teroristisko grupējumu "Hamās".
Izraēla: Auto izmantoja "Hamās" teroristi
Vismaz 15 cilvēki nogalināti, bet vēl 60 ievainoti piektdien notikušā raķetes uzbrukumā neatliekamās medicīniskās palīdzības automašīnai, kas atradās tikai dažus metrus no ieejas El Šifas slimnīcā Gazas pilsētā. Ziņu aģentūru izplatītajos video un attēlos no notikuma vietas redzams, ka pie sašautās automašīnas guļ vairāki cilvēki bez dzīvības pazīmēm.
Palestīnieši vēsta, ka auto bija paredzēts doties konvojā uz Ēģiptes robežu, lai uz turieni nogādātu ievainotos. Savukārt Izraēla ziņo, ka zem slimnīcas, pie kuras atradās cietušais auto, atrodas "Hamās" komandcentrs, kas izmanto slimnīcu kā aizsegu.
Palestīnas Sarkanā Pusmēness kustība paziņoja, ka uzbrukumā ir vainojami Izraēlas spēki, kas ir aplenkuši pilsētu. Kustība arī norādīja, ka saskaņā ar Ženēvas konvenciju uzbrukums mediķiem ir klasificējams kā kara noziegums.
Izraēlas armijas pārstāvji vēlāk paziņoja, ka ir veikts trieciens pa neatliekamās medicīniskās palīdzības automašīnu, ko esot izmantojuši "Hamās" teroristi.
Izraēlieši apgalvo, ka "Hamās" ir izvietojuši daļu no saviem komandcentriem zem Gazas slimnīcām, tāpēc teroristi izmantojot operatīvo transportu, lai varētu nemanīti pārvietoties.
Gazas slimnīcas ir pārpildītas
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs sestdien paziņoja, ka ir satriekts par uzbrukumu neatliekamās medicīniskās palīdzības automašīnai, kā arī aicināja pārtraukt bruņotās cīņas.
Savukārt Pasaules Veselības organizācijas ģenerāldirektors Tedross Adhanoms Gebreiesuss pauda šoku par uzbrukumu automašīnām, kas ir paredzētas pacientu transportēšanai.
"Hamās" kontrolētā Veselības ministrija vēsta, ka četrās nedēļās, kopš turpinās Izraēlas militārās operācijas pret "Hamās", Gazas joslā nogalināti vairāk nekā 9200 cilvēku, bet vēl vairāk nekā 23 tūkstoši ir ievainoti.
Izraēlas intensīvo aviācijas uzbrukumu dēļ Gazā vairs nedarbojas 16 slimnīcas. Joprojām funkcionējošās slimnīcas ir pārslogotas un tām nepietiek medikamentu.
ANO Palestīniešu bēgļu aģentūra piektdien paziņoja, ka pašlaik Gazā vairs nav nevienas drošas vietas, jo karadarbībā ir cietušas arī aptuveni 50 ANO piederošas ēkas, kurās patvērumu meklē tūkstošiem pārvietoto civiliedzīvotāju.
Izraēla uzsver, ka turpinās cīņu pret teroristiem
Palīdzības organizācijas "Ārsti bez robežām" bērnu intensīvās terapijas ārste Tanja Hadža-Hasana notiekošo Gazas joslā nodēvēja par "cilvēku ciešanu lavīnu".
Viņa aicināja starptautisko sabiedrību panākt pamieru karā starp Izraēlu un "Hamās", nevis runāt par humānajām pauzēm.
"Es neesmu politiķe, bet man vārds "pauze" neko nenozīmē. Jūs ievērosiet pauzi, lai pabarotu un padzirdītu cilvēkus pirms viņu nogalināšanās? Es tam neredzu jēgu.
Ir jāpārtrauc bombardēšana. Visai pasaules sabiedrībai uz to būtu jāuzstāj. Ir vajadzīgs humānais pamiers vai uguns pārtraukšana, globāla iejaukšanās," Hadža-Hasana sacīja intervijā raidsabiedrībai BBC.
Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu piektdien kārtējo reizi noraidīja aicinājumus ievērot pauzi karadarbībā. Viņš paziņoja, ka ne par kādu pamieru nevarēs būt runa, kamēr no "Hamās" gūsta nebūs atbrīvoti visi izraēlieši, kurus nolaupīja un aizveda uz Gazu pēc 7. oktobrī notikušā teroristu iebrukuma Izraēlā.
KONTEKSTS:
Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji.
"Hamās" kaujinieki arīdzan saņēma gūstā vairāk nekā 200 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.
Izraēla izsludināja valstī kara stāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki.
Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi. Kopš 21. oktobra Gazā caur Rafahas robežpunktu teritorijas dienvidos no Ēģiptes iebraukušas kravas automašīnas ar starptautisko humāno palīdzību, taču ar to nepietiek, lai palīdzētu visiem Gazas joslas civiliedzīvotājiem. Izraēla aizvien liegusi ievest Gazas joslā ūdens filtrēšanas iekārtas, kā arī degvielu.
Līdz šim Gazas joslā bez mājām palikuši aptuveni 600 tūkstoši cilvēku, liecina ANO dati. "Hamās" kontrolētā Veselības ministrija vēsta, ka kopš oktobra sākuma Izraēlas uzbrukumos Gazas joslā nogalināti vismaz 9000 palestīniešu, no kuriem liela daļa ir bērni un sievietes.