Latvija humānu apsvērumu dēļ atbalstījusi ANO rezolūciju par uguns pārtraukšanu Gazā

Izraēla un ASV nosodījušas ANO Ģenerālās asamblejas ar pārliecinošu balsu vairākumu otrdien pieņemto rezolūciju, kas pieprasa nekavējoties pārtraukt uguni karā starp Izraēlu un teroristu grupējumu "Hamās" Gazas joslā. Latvija bija starp tām valstīm, kas atbalstīja rezolūciju. Ārlietu ministrija skaidro, ka tas darīts humānu apsvērumu dēļ.

ĪSUMĀ:

  • Gazas joslā turpinās Izraēlas militārās operācijas pret "Hamās".
  • ANO Ģenerālā asambleja pieņēmusi rezolūciju, pieprasot nekavējoties pārtraukt uguni.
  • Par rezolūcijas pieņemšanu nobalsoja 153 valstis, 10 bija pret, 23 atturējās.
  • Izraēla nosodījusi pieņemto rezolūciju kā "liekulīgu".
  • Rezolūciju par uguns pārtraukšanu Gazā atbalstīja arī Latvija.
  • Ārlietu ministrija to skaidro ar humāniem apsvērumiem.

Gazas joslā turpinās Izraēlas militārās operācijas pret "Hamās", un to rezultātā tūkstošiem civiliedzīvotāju ir gājuši bojā, bet vēl simtiem tūkstošiem ir nācies pamest mājas. ANO vēsta, ka humānā situācija Gazā ir ļoti slikta.

Pieprasa tūlītēju pamieru

Tāpēc ANO Ģenerālajā asamblejā tika iesniegta rezolūcija, kurā ir paustas bažas par "katastrofālo humāno situāciju Gazas joslā un palestīniešu civiliedzīvotāju ciešanām", kā arī uzsvērts, ka "palestīniešu un Izraēlas civiliedzīvotāji ir jāaizsargā saskaņā ar starptautiskajām humanitārajām tiesībām".

Juridiski nesaistošais dokuments pieprasa tūlītēju humāno pamieru Gazas joslā, aicina aizsargāt civiliedzīvotājus, nodrošināt piekļuvi humānajai palīdzībai Gazā, kā arī nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvot visus ķīlniekus.

Šīs rezolūcijas teksts lielā mērā līdzinās rezolūcijai, ko pagājušajā piektdienā ANO Drošības padomē bloķēja ASV.

No 193 ANO Ģenerālās asamblejas dalībvalstīm rezolūciju atbalstīja 153 valstis, tostarp Latvija, 10 valstis balsoja pret, bet 23 valstis atturējās.

Jau pirms balsojuma ASV un Izraēla izteica neapmierinātību ar rezolūcijas tekstu, norādot, ka tajā nav nosodītas "Hamās" zvērības pret Izraēlas civiliedzīvotājiem 7. oktobra iebrukuma laikā.

Izraēla apsūdz ANO liekulībā

Izraēlas vēstnieks ANO Gilads Erdans rezolūciju nodēvēja par "liekulīgu".

Izraēlas vēstnieks ANO Gilads Erdans par pieņemto rezolūciju
00:00 / 00:37
Lejuplādēt

"Balsojot par šo rezolūciju, jūs atbalstāt džihādistu terora izdzīvošanu un Gazas iedzīvotāju ciešanas.

Palestīniešu ekspluatācija ir padarījusi ANO par cilvēces morālo traipu. Kāpēc jūs joprojām ļaujat viņiem padarīt ANO par nenozīmīgu? Ja šīs organizācijas nodomi ir taisnīgi, kāpēc jūs vienkārši nesākat ar to, ka pieprasāt pamieru tikai no tiem, kas ir atbildīgi par iepriekšējo divu pamieru pārkāpumiem?

Kāpēc jūs neprasāt atbildību no izvarotājiem un bērnu slepkavām?"

Erdans piebilda, ka dokuments, ko ir pieņēmis "neobjektīvs politizēts vairākums", neatturēs Izraēlu aizsargāt sevi no tiem, kuri cenšas iznīcināt ebreju valsti.

Savukārt palestīniešu pārstāvis ANO Rijāds Mansūrs balsojumu nodēvēja par "vēsturisku".

Jāsaka, ka balsojums izgaismoja rietumvalstu sašķeltību šajā jautājumā. Piemēram, Francija atbalstīja rezolūciju, ASV, Austrija un Čehija balsoja pret, bet Vācija un Lielbritānija atturējās.

Arī Baltijas valstis balsoja atšķirīgi, jo Igaunija, tāpat kā Latvija, atbalstīja rezolūciju, bet Lietuva balsojumā atturējās.

Latvija vadījusies pēc humāniem apsvērumiem

Ārlietu ministrijas preses sekretāre Diāna Eglīte Latvijas Radio sacīja, ka Latvija atbalstīja rezolūciju, vadoties gan pēc humāniem, gan pēc citiem apsvērumiem.

Ārlietu ministrijas pārstāve Diāna Eglīte par ANO rezolūciju
00:00 / 00:31
Lejuplādēt

"Starptautiskās palīdzības sniedzēji norāda, ka pašreizējā situācijā tie vairs nespēj sniegt humāno atbalstu Gazas civiliedzīvotājiem.

Turklāt ir jāuzsver, ka šis balsojums bija svarīgs no atbalsta ANO sistēmai viedokļa. Latvijai tas ir būtiski arī plašākā kontekstā, domājot par noteikumos balstītas starptautiskās kārtības veicināšanu," stāsta Eglīte.

"Pirms šī balsojuma, kā parasti, cieši koordinējāmies ar pārējām Eiropas Savienības dalībvalstīm, īpaši ar Ziemeļvalstīm un pārējām Baltijas valstīm, kas kopumā balsojumā ieņēma vienotu nostāju," sacīja Eglīte.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

22. novembrī Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu. Vienošanās ietvaros tika atbrīvotas sievietes, bērni un jaunieši, kā arī gados vecāki cilvēki. "Hamās" atbrīvoja 110 sagūstītos cilvēkus, tostarp 80 izraēliešus, savukārt Izraēla no ieslodzījuma atbrīvoja 240 palestīniešus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti