Izraēla noliedz saistību ar masu kapiem Gazas teritorijā

Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) ir aicinājusi veikt izmeklēšanu saistībā ar pēdējās dienās izskanējušajām vēstīm par masu kapiem Gazas joslas slimnīcās. Iepriekš varas iestādes "Hamās" kontrolētajā Gazas joslā paziņojušas par liela daudzuma cilvēku mirstīgo atlieku atrašanu vienā no slimnīcu teritorijām. Izraēlas armija ir noliegusi apsūdzības par masveida cilvēku līķu aprakšanu.

Jāņem vērā, ka bruņotā un informatīvā kara apstākļos pārliecināties par sniegtās informācijas patiesumu nav vienkārši. Gazas joslā šobrīd strādā tikai nedaudzas ārvalstu mediju komandas. Pirmās ziņas par to, ka Gazas joslā esošo slimnīcu teritorijā ir atrasti apbedījumi, parādījās nedēļas nogalē.

ANO aicina veikt neatkarīgu izmeklēšanu

Hānjūnisā esošās Nasera slimnīcas teritorijā vien, kopsavelkot pēdējā diennaktī amatpersonu pausto, atrastas vairāk nekā 300 cilvēku mirstīgās atliekas. Palestīniešu amatpersonas uzskata, ka šo cilvēku nāvē vainojama Izraēlas armija. Gazas joslā esošās valsts pārvaldes iestādes atrodas teroristiskās organizācijas "Hamās" kontrolē.

Izraēlas bruņotie spēki Gazas joslas amatpersonu pausto noraida kā nepamatotu. Armijas otrdien izplatītajā paziņojumā gan teikts, ka februārī Izraēlas armija Nasera slimnīcas teritorijā īstenoja operāciju pret tās teritorijā esošajiem "Hamās" kaujiniekiem. Toreiz tika sagūstīti vismaz 200 kaujinieki.

Armija savā paziņojumā norāda, ka meklējot sagūstītos izraēliešus, karavīri atrada apraktus cilvēku līķus un tos apskatīja, vai tur nevarētu atrasties sagūstītie vai pazudušie izraēlieši. Pēc tam, izrādot pret tiem cieņu, cilvēku līķi tika novietoti atpakaļ apbedījumu vietās. Neviens izraēliešu ķīlnieks toreiz netika atrasts.

ANO satrauc izskanējušās ziņas par masu kapiem. ANO augstais komisārs cilvēktiesību jautājumos Folkers Tirks paudis satraukumu par postījumiem gan Nasera slimnīcai, gan arī Šifas veselības centram Gazas pilsētā. Viņš ir aicinājis veikt neatkarīgu un pārskatāmu izmeklēšanu, piesaistot starptautisku izmeklētāju komandu.

Slimnīcas ir īpaši jāaizsargā

Tirks norāda, ka atbilstoši starptautiskajiem likumiem slimnīcas ir īpaši jāaizsargā. Viņš arī atgādināja, ka apzināta civiliedzīvotāju nogalināšana ir kara noziegums.

"Mēs jūtam vajadzību celt trauksmi, jo ir skaidrs, ka atrasti vairāki līķi. Mēs nezinām, cik daudz. Ir ziņas, ka dažiem bijušas sasietas rokas, kas, protams, norāda uz nopietniem starptautisko cilvēktiesību un humanitāro tiesību pārkāpumiem," secina ANO Augstā komisāru cilvēktiesību jautājumos biroja pārstāve Ravina Šamdasani.

Telekanāla "Sky News" komanda, kas atrodas Nasera slimnīcas teritorijā, vēsta, ka nav dzirdējusi liecības par atrastiem līķiem, kuriem bija sasietas rokas. Tiesa, šorīt publicētā materiālā "Sky News" žurnālisti, analizējot satelītattēlus un sociālajos tīklos publicētos attēlus un video, secinājuši, ka Izraēlas spēku atrašanās laikā Nasera slimnīcas teritorijā tika nodarīti postījumi tur esošajiem masu kapiem. Kopš tā laika tur izrakti jauni kapi.

ASV Valsts departaments ir paudis satraukumu par izskanējušo informāciju sakarā ar masu kapiem Gazas joslas slimnīcās un uztur saziņu ar Izraēlas valdību šajā jautājumā.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus, kā arī sauszemes operāciju pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā, kā arī pastiprināja militārās darbības Jordānas rietumkrastā.

Līdz šim Gazas joslā bojā gājuši vairāk nekā 33 tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati, un ANO brīdinājusi par tur pieaugošajiem bada draudiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti