Erdogans: Turcijai ir jauni priekšlikumi attiecībā uz Ukrainas labības eksportu

Turcija kopā ar ANO ir sagatavojusi jaunus priekšlikumus Ukrainas labības darījuma atdzīvināšanai, pirmdien Sočos pēc sarunām ar Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu paziņoja Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans.

"Mēs, konsultējoties ar ANO, esam sagatavojuši jaunu priekšlikumu paketi. Es ticu, ka ir iespējams gūt rezultātus. Es ticu, ka risinājumu, kas atbilstu Turcijas cerībām, ir iespējams sasniegt drīz," ar Putinu kopīgajā preses konferencē sacīja Turcijas prezidents.

Viņš arī apliecināja, ka iebilst pret priekšlikumiem, kas izvirzīti kā alternatīvas pagājušā gada Ukrainas labības darījumam.

Ukraina un Krievija paziņojušas par saviem konkurējošajiem plāniem attiecībā uz labības transportēšanu Melnajā jūrā.

"Alternatīvie priekšlikumi, kas pieteikti darba kārtībai, nevar piedāvāt ilgtspējīgu, drošu un pastāvīgu modeli, kas būtu balstīts sadarbībā pušu starpā, kā tas bija Melnās jūras iniciatīvā," sacīja prezidents.

Ukraina pa jaunu jūras maršrutu nosūtījusi četrus kuģus, bet Krievija gatavojas īstenot plānu, kas paredz nosūtīt vairākām Āfrikas valstīm pārtiku bez maksas, kā arī piegādāt Turcijai pārstrādei graudus ar atlaidēm. Šī vienošanās paredz arī Kataras iesaisti.

Krievijas diktators pirmdien no jauna apgalvoja, ka ir gatavs atjaunot ANO atbalstītās vienošanās darbību pēc tam, kad būs izpildītas visas Maskavas prasības.

Rietumu sankciju dēļ tiek kavēts Krievijas labības, mēslojuma un lauksaimniecības tehnoloģiju eksports, norādīja Putins.

Kad šie ierobežojumi Krievijas lauksaimniecības produktu eksportam būs atcelti, Krievija būtu gatava Melnās jūras labības iniciatīvas darbības atsākšanai, sacīja Kremļa saimnieks.

Kopš Maskava jūlijā izstājās no ANO atbalstītā labības darījuma, Krievija veikusi vairākus triecienus Ukrainas ostu infrastruktūrai un draudējusi, ka visus kuģus Melnajā jūrā uzskatīs par militāriem mērķiem.

Erdogans cenšas labības vienošanos atdzīvināt, cerot izmantot to kā bāzi plašākām miera sarunām.

KONTEKSTS:

17. jūlijā Krievija paziņoja, ka izstājas no vienošanās, kas Ukrainai nodrošināja iespēju turpināt lauksaimniecības produkcijas eksportu no Melnās jūras ostām.

2022. gada vasarā izveidotais Ukrainas graudu eksporta koridors Melnajā jūrā ļāva apiet Krievijas karakuģu īstenoto Ukrainas ostu blokādi, ko Krievija uzsāka pēc pilna apmēra iebrukuma pagājušā gada 24. februārī.

Ukraina ir viena no pasaulē vadošajām labības piegādātājām, taču pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma graudu eksports apstājās. Krievijas īstenotās blokādes dēļ no Ukrainas Melnās jūras ostām mēnešiem nevarēja izbraukt kuģi ar simtiem tūkstošu tonnu graudu un citiem lauksaimniecības produktiem. Savukārt tas izraisīja pārtikas cenu pieaugumu pasaulē.

Ukrainas graudu eksports atsākās tikai 2022. gada jūlijā pēc tam, kad Kijiva un Maskava piekrita ANO un Turcijas izstrādātajai iniciatīvai, kas ļauj kravas kuģiem no Ukrainas ostām netraucēti nokļūt līdz Bosfora šaurumam Turcijā, bet pēc tam doties tālāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti