Pāvests Francisks pieļauj iespēju svētīt viendzimuma pārus

Pāvests Francisks pieļāvis iespēju, ka katoļu baznīca varētu svētīt viendzimuma pārus. Lai gan Romas katoļu baznīcas galva aicināja jebkuru lūgumu tapt svētītam izskatīt ar "pastorālu mīlestību", katoļu baznīca arī turpmāk negrasās atzīt viendzimuma laulības.

Patriarhālās svētības saņemšana ir kristīgais rituāls, kura nolūks ir kalpot cilvēkam par ceļa karti dzīves ceļā. To parasti var saņemt, sākot ar pusaudža vecumu, un svētību ierasti dod garīdznieks, kas uz svētāmā galvas uzliek roku un izsaka caur dievišķu atklāsmi saņemtus vārdus.

Katoļu baznīcā svētība ir garīdznieka teikta lūgšana, kurā Dievs tiek lūgts labvēlīgi uzlūkot svētījamo personu vai vairākus cilvēkus.

Pāvests Francisks sacīja, ka, lūdzot svētību, cilvēks izsaka vēlmi turpmāk dzīvot labāk, tāpēc tā būtu atļaujama. Vienlaikus viņš arī norādīja, ka katrs gadījums jāskata individuāli.

"Pastorālajai piesardzībai ir adekvāti jāizšķir, vai ir svētības formas, ko lūdz viena vai vairākas personas, kas neizsaka kļūdainu priekšstatu par laulību," teica pāvests.

Francisks arī piebilda, ka baznīcai tās attiecībās ar cilvēkiem vienmēr būtu jābūt laipnai, pacietīgai, saprotošai, maigai un iedrošinošai.

"Mēs nevaram būt tiesneši, kas tikai noliedz, noraida un izslēdz," sacīja pāvests. 

Tiesa gan, katoļu baznīca arī turpmāk neatzīs viendzimuma laulības un uzskatīs tās par "objektīvi grēcīgām". 

Pāvests sacīja, ka baznīca laulību noteikusi kā "ekskluzīvu, stabilu un nedalāmu savienību starp vīrieti un sievieti" un garīdzniekiem nav ieteicams veikt rituālus, kas ir pretrunā ar šo pārliecību.

Šī gada februārī anglikāņu baznīcas augstākās amatpersonas nolēma ļaut dot svētību viendzimuma pāriem, kas nozīmē, ka tie pēc likumīgas laulību ceremonijas drīkstēs doties uz anglikāņu baznīcu, lai tur saņemtu svētību.

Vairāku valstu, tostarp Beļģijas un Vācijas, bīskapi ļāvuši priesteriem svētīt viendzimuma pārus, taču kopējā Romas katoļu baznīcas nostāja joprojām nav skaidra. 2021. gadā pēc lūguma sniegt skaidrojumu Vatikāna doktrinālais birojs nolēma šādu praksi aizliegt.

Jau ziņots, ka pāvests Francisks ieplānojis vērienīgas Romas katoļu baznīcas reformas, kas satraukušas vairākus konservatīvi noskaņotos garīdzniekus.

Pret Franciska rosinājumiem pat bija vērsušies pieci kardināli no Eiropas, Āzijas, Āfrikas un Amerikas, savas bažas publicējot atklātā vēstulē ticīgajiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti